Gårdnavn Sogn Herred Amt Fornavn Efternavn Fødested Fødselsdato Side Samling 
Østrup Lunde Odense Karen Andersdatter Østrup ??-?? 1800 545 III
Tårs Musse Maribo Jens Larsen Lolle Tårs ??-?? 1838 1033 III
Kirkeby Sunds Svendborg Johanne Pedersen Lunde ??-?? 1851 26 III
Sakskøbing Musse Maribo Dorthea Nielsen Lange Sakskøbing ??-?? 1863 1028 III
Bolinelund Stenstrup Sunds Svendborg Sejer Hansen Lolland ??-?? 1872 28 III
Falkerslev Falsters Sønder Maribo Frands Hansen Maglebrænde ??-?? 1884 798 III
Skytteløkkegård Årslev Vindinge Svendborg Hans Jac. Jensen Årslev ??-?? 1886 220 III
Pilegård Otterup Lunde Odense Anna Nielsen Otterup ??-?? 1887 542 III
Hvidemosegård Fuglse Fuglse Maribo Karen Trine Jørgensen Fuglse ??-06 1871 993 III
Thingsagergård Hesselager Gudme Svendborg Ane Hansen Hesselager ??-09 1861 192 III
Strarupgård Gislev Gudme Svendborg Anna Hansen Ryslinge ??-12 1860 173 III
Sørup Sunds Svendborg Jens Hansen Rødskebølle 01-01 1835 39 III
Pugesøgård Svanninge Sallinge Svendborg Ane Marie Christine Hansen Svanninge 01-01 1850 129 III
Fyllested Ellegård Brenderup Vends Odense Kirstine Hansen Skovby 01-01 1853 714 III
Engvang Tommerup Odense Odense Hansine Rasmussen Tommerup 01-01 1859 428 III
Højbjerggård Magleby Langelands Sønder Svendborg Birthe Marie Madsen Strynø 01-01 1870 306 III
Guldbjerg Skovby Odense Johanne Christiane Rasmussen Særslev 01-01 1870 605 III
Næsgård Tirsted Fuglse Maribo Anna Jørgensen Ågeby 01-01 1871 1003 III
Fredelykke Vester Skerninge Sallinge Svendborg Niels Peder Nielsen Hundstrup 01-01 1871 159 III
Ore Skovby Odense Jørgen Peder Antonsen Ore 01-01 1872 617 III
Søgård Heden Sallinge Svendborg Lars Hansen Hårby 01-01 1872 92 III
Udby Vends Odense Inger Nielsen Lindå 01-01 1875 720 III
Strandgården Fuglsbølle Langelands Sønder Svendborg Aurelia Hansen Vesterby 01-01 1878 295 III
Nørre Kirkeby Falsters Nørre Maribo Christine Marie Pedersen Nørre Kirkeby 01-01 1880 854 III
Carstensminde Halsted Lollands Sønder Maribo Julie Nielsen Meltofte 01-01 1881 929 III
Kirstinelyst Åsum Åsum Odense Anna Kirstine Pedersen-Aasum Åsum 01-01 1883 437 III
Simmerbølle Langelands Nørre Svendborg Bolette Jensen Havbølle 01-01 1888 314 III
Skovgård Mesinge Bjerge Odense Johanne Hansen Måle 01-02 1846 475 III
Tønsbjerggård Stenstrup Sunds Svendborg Marie Dorthea Knudsen Højrup Mølle 01-02 1850 29 III
Konradslund Vindinge Vindinge Svendborg Hans Andersen Vindinge 01-02 1855 261 III
Løkkedal Allerup Åsum Odense Ane Johansen Birkum 01-02 1858 454 III
Frørup Vindinge Svendborg Ane Rasmussen Tårup 01-02 1858 238 III
Stenbjergløkke Tranderup Ærø Svendborg Ludvig Peder Clausen Tranderup 01-02 1860 350 III
Landet Sunds Svendborg Jens J. Pelle Landet 01-02 1860 363 III
Engvang Majbølle Musse Maribo Maren Margrethe Pedersen Majbølle 01-02 1862 1046 III
Damgård Kippinge Falsters Nørre Maribo L.P.N. Sommer Brarup 01-02 1865 860 III
Vejlby Vends Odense Laura Mathilde Knudsen Maegaard Rønninge 01-02 1870 668 III
Fyllestedgård Brenderup Vends Odense Ane Kirstine Jørgine Bech 01-02 1875 714 III
Søby Ærø Svendborg Hans Peter Hansen Søby 01-02 1877 353 III
Mosegård Tanderup Båg Odense Anna Andersen Hjorte 01-02 1885 700 III
Langemosegård Hunseby Musse Maribo Lars Jensen Hunseby 01-03 1843 1021 III
Køng Mølle Køng Båg Odense Ane Kirstine Pedersen Verninge 01-03 1845 764 III
Nørre Søby Åsum Odense Karen Kirstine Rasmussen Allerup 01-03 1850 461 III
Sandholt Skovby Skovby Odense Carl Martin Andersen Skovby 01-03 1854 623 III
Midskov Søgård Mesinge Bjerge Odense Mathilde Ilida Møller Viby 01-03 1859 471 III
Egelund Horne Sallinge Svendborg Karen Nielsen Horne 01-03 1861 82 III
Aldershvile Herrested Vindinge Svendborg Metine Albine Nielsen Herrested 01-03 1872 247 III
Ellemosegård Herritslev Musse Maribo Dagmar Elise Petrine Gehl Eskildstrup 01-03 1873 1100 III
Bederslev Skam Odense Hans Nielsen Gjøngstrup 01-03 1874 593 III
Langager Drigstrup Bjerge Odense Sophie Hansine Andersen Voerladegård 01-03 1880 488 III
Landet Lollands Sønder Maribo Godtfred Marius Hansen Landet 01-03 1882 958 III
Nysted Musse Maribo Peter Marius Pedersen Nysted 01-03 1882 1126 III
Gamtofte Båg Odense Martha Hansen Søby 01-03 1892 771 III
Vantinge Sallinge Svendborg Hans Christoffersen Sønder Broby 01-04 1842 71 III
Sølyst Vindinge Vindinge Svendborg Hans Poulsen Vindinge 01-04 1853 272 III
Albrecktslund Vester Hæsinge Sallinge Svendborg Karen Johanne Johansen Stenstrup 01-04 1857 153 III
Guldbjerg Skovby Odense Bodil Marie Christiansen Rorslev 01-04 1861 607 III
Karup Damgård Holevad Båg Odense Christian Bang Holevad 01-04 1863 739 III
Majbølle Musse Maribo Chr. Larsen Fynbo Radsted 01-04 1863 1044 III
Toftkjær Ejlby Skovby Odense Karen Dorthea Gottfredsen Skovby 01-04 1871 612 III
Tågerup Fuglse Maribo Peder Chr. Hansen Slemminge 01-04 1871 978 III
Våbensted Musse Maribo Niels Hansen Våbensted 01-04 1873 1067 III
Åskov Sandholts Lyndelse Sallinge Svendborg Marie Marthedal Sandholdts Lyndelse 01-04 1874 154 III
Mileskovgård Bøstrup Langelands Nørre Svendborg Laurits Chr. Larsen Skrøbelev 01-04 1878 278 III
Lumby Lunde Odense Rasmine Nielsen Lumby 01-04 1879 550 III
Thorslund Sandholts Lyndelse Sallinge Svendborg Lars Kristian Hansen Sønder Broby 01-04 1885 156 III
Pollegård Magleby Langelands Sønder Svendborg Hanne Rasmussen Lindelse 01-04 1886 309 III
Skovlund Herrested Vindinge Svendborg Niels Grønnegaard Pedersen Heden 01-04 1888 246 III
Østergård Nørre Søby Åsum Odense Rasmus Rasmussen Nørre Søby 01-05 1847 459 III
Uglehøjgård Horbelev Falsters Sønder Maribo Sine Nielsen Langeland 01-05 1858 808 III
Lerchelund Ørbæk Vindinge Svendborg Rasmus Johan Rasmussen Østergaard Ellinge 01-05 1862 273 III
Agerhøjgård Munkebo Bjerge Odense Magnus Sophus Jensen Bogense 01-05 1865 502 III
Agerbæk Hellerup Vindinge Svendborg Lars Christensen Haundrup 01-05 1867 258 III
Ålsbo Mosegård Rørup Vends Odense Karen Hansine Petra Larsen Harndrup 01-05 1868 679 III
Bjerregård Sønder Broby Sallinge Svendborg Christian Jeppesen Sønder Broby 01-05 1873 135 III
Blunkgården Øster Ulslev Musse Maribo Erhard Eriksen Assenbølle 01-05 1874 1111 III
Stærbogård Flødstrup Vindinge Svendborg Maren Christine Hansen Ullerslev 01-05 1874 233 III
Fuglehavegård Oure Gudme Svendborg Karen Sofie Cecilie Nielsen Sjælland 01-05 1876 205 III
Skamby Skam Odense Marie Larsen Skamby 01-05 1889 560 III
Esketvinge Revninge Bjerge Odense Christen Jørgen Rasmussen Revninge 01-06 1846 497 III
Rindebækgård Flemløse Båg Odense Rasmus Pedersen Flemløse 01-06 1848 760 III
Grimstrupgård Gamtofte Båg Odense H. Mikkelsen Gamtofte 01-06 1849 770 III
Vester Ulslev Musse Maribo Jørgen Pedersen Slemminge 01-06 1849 1116 III
Hårslev Skovby Odense Anders Chr. Rasmussen Hårslev 01-06 1855 638 III
Elmelund Lumby Lunde Odense Morten Nielsen Lunde 01-06 1856 550 III
Sandgravgård Ellinge Vindinge Svendborg Rasmus Jørgen Sørensen Ellegaard Refsvindinge 01-06 1861 254 III
Herritslev Musse Maribo Bertha Sofie Hansen Stubberup 01-06 1869 1100 III
Majbølle Musse Maribo Jens Chr. Jørgensen Falster 01-06 1869 1043 III
Kathrinelyst Kauslunde Vends Odense Jørgen Jensen Kauslunde 01-06 1872 662 III
Bimosegård Svanninge Sallinge Svendborg Anna Hansen Hårby 01-06 1875 131 III
Maglebjeerggård Magleby Langelands Sønder Svendborg Justa Henriette Hansen Tryggelev 01-06 1881 306 III
Uglemosegård Vesterborg Lollands Nørre Maribo Karen Christoffersen Østofte 01-06 1885 888 III
Lindegård Brarup Falsters Nørre Maribo Hansine Olsen Moseby 01-06 1886 855 III
Glambækgård Flødstrup Vindinge Svendborg Agnes Schøn Gjelstrup ved Nibe 01-06 1892 233 III
Olesminde Lindelse Langelands Sønder Svendborg Jenny Antonio Jensen Hennetved 01-06 1897 297 III
Åstrup Falsters Sønder Maribo Jens Peder Jacobsen Åstrup 01-07 1852 807 III
Kølstrup Bjerge Odense Hans Hansen Bøgebjerg Mark 01-07 1857 509 III
Sønder Højrup Vindinge Svendborg Niels Rasmussen Sønder Højrup 01-07 1862 249 III
Marstal Ærø Svendborg Ellen Marie Clausen Rise 01-07 1864 341 III
Smejruplund Holevad Båg Odense Karen Andersen Lundager 01-07 1865 738 III
Søndergård Sønder Broby Sallinge Svendborg Marie Larsine Madsen Vester Hæsinge 01-07 1870 141 III
Humlegård Eskildstrup Falsters Nørre Maribo Dorthea Johnsen Oustrup 01-07 1872 846 III
Kjædeby Brogård Humble Langelands Sønder Svendborg Hans Pedersen Humble 01-07 1873 284 III
Lindegård Ørslev Vends Odense Jensine Karen Kirstine Andersen Ejby 01-07 1874 710 III
Kirkelund Vantinge Sallinge Svendborg Maren Hansen Sønder Broby 01-07 1874 71 III
Rosenlund Otterup Lunde Odense Jørgen Madsen Villestofte 01-07 1874 539 III
Skovshøjgård Åstrup Sallinge Svendborg Mette Marie Kathrine Larsen Åstrup 01-07 1878 148 III
Skovhavegård Bjerreby Sunds Svendborg Hans Mikkel Mikkelsen Bjerreby 01-07 1878 382 III
Allégård Tingsted Falsters Nørre Maribo Margrethe Hansen Lolland 01-07 1880 847 III
Nørre Ørslev Falsters Sønder Maribo Ole Hansen Nørre Ørslev 01-07 1881 838 III
Våbensted Musse Maribo Ane Rasmussen Kartofte 01-08 1837 1067 III
Skamby Skam Odense Peder Rasmussen Skamby 01-08 1843 562 III
Salskov Kærum Båg Odense Jørgen Jensen Kærum 01-08 1850 773 III
Thinggård Sørup Sunds Svendborg Jens Sørensen 01-08 1850 38 III
Østergård Oure Gudme Svendborg Niels Mogensen Oure 01-08 1852 205 III
Skovlund Vindinge Vindinge Svendborg Rasmus Hansen Skovlund Vindinge 01-08 1862 267 III
Fyllestedgård Brenderup Vends Odense Jens Rasmussen Køng 01-08 1866 714 III
Slagebro Odense, Vor Frue Odense Odense Anders Laurits Nielsen Odense 01-08 1867 396 III
Bossgård Bursø Fuglse Maribo Peder A. Rasmussen Engestofte 01-08 1870 999 III
Majbølle Musse Maribo Aug. Hansen Thorslunde 01-08 1877 1045 III
Højtorngård Hillested Fuglse Maribo Lars P. Larsen Maribo 01-08 1878 1017 III
Strandgård Gedesby Falsters Sønder Maribo Aug. Petersen Gedesby 01-08 1878 886 III
Fjelde Musse Maribo Anna Rasmussen Fjelde 01-08 1881 1095 III
Frydenlund Fraugde Åsum Odense Maren Kirstine Hansen Fraugde 01-08 1882 461 III
Møllegården Lindelse Langelands Sønder Svendborg Petra Jacobsen Lindelse 01-08 1886 300 III
Nørremosegård Kværndrup Sunds Svendborg Karen Højgaard Trunderup 01-08 1887 17 III
Stokkemarke Lollands Sønder Maribo Peder Madsen Refshale 01-09 1843 918 III
Hedeagergård Gudme Gudme Svendborg Ane Marie Rasmussen Galbjerg 01-09 1854 186 III
Frørup Vindinge Svendborg Maren Olsen Tårup 01-09 1860 240 III
Dammose Krogsbølle Skam Odense Ane Rasmussen Krogsbølle 01-09 1860 598 III
Gislev Gudme Svendborg Jens Peter Hansen Strarup Gislev 01-09 1860 176 III
Hovgård Ollerup Sunds Svendborg Lars Rasmussen Ollerup 01-09 1862 21 III
Tranderup Ærø Svendborg Christine Larsen Olde 01-09 1873 348 III
Bøgelund Kettinge Musse Maribo Jens Peder Jørgensen Kettinge 01-09 1882 1146 III
Nørre Højrup Skam Odense Johanne Kirstine Sørensen Gamby 01-09 1882 572 III
Tillitse Lollands Sønder Maribo Carl Krogh Arninge 01-09 1884 949 III
Landet Sunds Svendborg Bodil Jakobsen Nørreskov 01-10 1852 363 III
Ødegård Væggerløse Falsters Sønder Maribo Hans Peder Pedersen Væggerløse 01-10 1855 875 III
Herrested Vindinge Svendborg Maren Rasmussen Herrested 01-10 1863 246 III
Slæbækgård Bregninge Sunds Svendborg Hans Frederik Sivertsen Bjerreby 01-10 1866 357 III
Hedvigslyst Herrested Vindinge Svendborg Line Jørgensen Herrested 01-10 1867 248 III
Horbelev Falsters Sønder Maribo Kristine Jørgensen Horbelev 01-10 1875 812 III
Landagergård Kappel Lollands Sønder Maribo Johan Chr. Jensen Tillitse 01-10 1876 947 III
Fogedgården Bjerreby Sunds Svendborg Jens Pedersen Vogn Bjerreby 01-10 1876 385 III
Bregninge Musse Maribo Rasmus Peder Henriksen Herritslev 01-10 1877 1132 III
Sakskøbing Musse Maribo Frands J. Frandsen Sakskøbing 01-10 1878 1024 III
Majbølle Musse Maribo Peder J. Ramme Radsted 01-10 1880 1043 III
Hårslev Skovby Odense Chr. Marius Hansen Hårslev 01-10 1885 635 III
Frueskovgård Oure Gudme Svendborg Anna Marie Jensen Øksendrup 01-10 1886 206 III
Havely Landet Sunds Svendborg Niels Andersen Svop Landet 01-11 1852 360 III
Nymandsgård Majbølle Musse Maribo Hans Fr. Jørgensen Bay Rørbæk 01-11 1853 1046 III
Toreby Musse Maribo Dorthea Rasmussen Toreby 01-11 1857 1079 III
Lundsgård Bregninge Sunds Svendborg Laurits Pedersen Nørregaard Bjerreby 01-11 1862 355 III
Sakskøbing Musse Maribo Hans P.H. Bruhn Radsted 01-11 1867 1025 III
Herrested Vindinge Svendborg Hans Chr. Lundsgaard Svindinge 01-11 1867 247 III
Karleby Falsters Sønder Maribo Jens H. Hansen Torkildstrup 01-11 1874 843 III
Thorsøgård Errindlev Fuglse Maribo Dorthea Hansen Errindlev 01-11 1875 985 III
Grønholdtgård Skørringe Fuglse Maribo Kristian Hansen Bursø 01-11 1876 1000 III
Gudbjerg Gudme Svendborg Lars Jensen Gudbjerg 01-12 1836 182 III
Landet Sunds Svendborg Laurine Jacobsen Lundby 01-12 1843 367 III
Lundager Øster Hæsinge Sallinge Svendborg Hansigne Jensen Øster Hæsinge 01-12 1852 163 III
Nørrevang Tullebølle Langelands Nørre Svendborg Kristian Sørensen Stengade 01-12 1853 325 III
Rosengård Marslev Bjerge Odense Anders Chr. Madsen Ullerup Enggård 01-12 1855 512 III
Askgård Nørre Højrup Skam Odense Steffen Andersen Stensby 01-12 1857 574 III
Søllested Lollands Sønder Maribo N. Pedersen Falster 01-12 1866 935 III
Østofte Fuglse Maribo A.V.C. Mogensen Løjtofte 01-12 1867 1012 III
Blomeng Krogsbølle Skam Odense Abelone Marie Nielsen Krogsbølle 01-12 1867 604 III
Høgkildegård Øster Skerninge Sunds Svendborg Ane Margrethe Madsen Øster Skerninge 01-12 1869 49 III
Rolsted Åsum Odense Hans Severin Pedersen Forhåbningslund 01-12 1878 444 III
Hjadstrup Lunde Odense Maren Christine Christiansen Bederslev 01-12 1879 525 III
Bækgård Heden Sallinge Svendborg Hans Hansen Sønder Broby 01-12 1882 90 III
Bregninge Musse Maribo Vilhelm Pedersen Kartofte 01-12 1882 1138 III
Sletskovgård Slemminge Musse Maribo Maren Helena Hansen Nørre Vedby 01-12 1885 1076 III
Pårup Odense Odense Anders Peter Rasmussen Pårup 01-12 1885 399 III
Sandagergård Vester Ulslev Musse Maribo Rasmine Holse Blands 01-12 1887 1122 III
Kiisbjerg Klinte Skam Odense Anne Kirstine Andersen Skjærgård 02-01 1852 580 III
Lindehøj Hillerslev Sallinge Svendborg Niels Frederik Larsen Brahetrolleborg 02-01 1854 103 III
Kildelund Espe Sallinge Svendborg Pernille Jensen Espe 02-01 1856 59 III
Langkjærgård Søndersø Skovby Odense Anders Clausen Vedby 02-01 1859 642 III
Egense Sunds Svendborg Mette Henriksen Egense 02-01 1862 11 III
Rønnekjærgård Vester Skerninge Sallinge Svendborg Christen Hansen Nugaard Ulbølle 02-01 1865 158 III
Majbølle Musse Maribo Helga Olsen Sverige 02-01 1871 1053 III
Nygård Stenstrup Sunds Svendborg Anders Jørgen Marvardsen Kirkeby 02-01 1872 32 III
Lunde Lunde Odense Nielsine Madsen Vester Lunde 02-01 1874 518 III
Hollændergård Gedesby Falsters Sønder Maribo Niels Marius Hansen Hollænder Gedesby 02-01 1875 885 III
Hvidkjærgård Bjerreby Sunds Svendborg Rasmus Rask Bjerreby 02-01 1876 373 III
Bækkelundgård Mesinge Bjerge Odense Theodor Andersen St. Viby 02-01 1887 476 III
Verninge Odense Odense Ane Sophie Hansen Fangel 02-02 1851 430 III
Turup Båg Odense Karen Larsen Turup 02-02 1852 738 III
Bøghavegård Longelse Langelands Sønder Svendborg Hans Chr. Madsen Longelse 02-02 1852 292 III
Ørbækgård Ore Skovby Odense Hans Peder Hansen Skovby 02-02 1868 616 III
Egelund Tillitse Lollands Sønder Maribo Dorthea Katrine Karstensen Dannemare 02-02 1868 953 III
Horsebæk Hjadstrup Lunde Odense Marie Hasine Andresen Seden 02-02 1873 526 III
Gravergård Idestrup Falsters Sønder Maribo C.A. Mikkelsen Hasselø 02-02 1876 870 III
Skræppegård Hunseby Musse Maribo Donatus Nikolai Faveira Christiansen Nysted 02-02 1877 1022 III
Ertebjerggård Nørre Broby Sallinge Svendborg Else Marie Knudsen Ødis Bramdrup 02-02 1885 124 III
Eskehøj Køng Båg Odense Karen Hansen Håre, Tanderup 02-02 1890 768 III
Ørbækgård Ore Skovby Odense Morten Rasmussen Ore 02-03 1837 615 III
Hårslev Skovby Odense Lars Larsen Hårslev 02-03 1840 636 III
Norup Lunde Odense Maren Kirstine Hansen Norup 02-03 1841 533 III
Lunegård Køng Båg Odense Margrethe Hansen Vittinge 02-03 1855 765 III
Lindegård Skårup Sunds Svendborg Johanne Christoffersen Gudum 02-03 1858 41 III
Halsted Lollands Sønder Maribo Bertheline Christensen Egtved 02-03 1870 927 III
Skovstensgård Ollerup Sunds Svendborg Mette Hansen Hesselager 02-03 1870 22 III
Højbjerggård Gelsted Vends Odense Ellen Kristine Pedersen Sjælland 02-03 1871 746 III
Særslev Skovby Odense Sørine Hansen Fjeldsted 02-03 1872 630 III
Våbensted Musse Maribo Petrine Kristoffersen Tågerup 02-03 1872 1071 III
Tidselhavegård Kværndrup Sunds Svendborg Henrik Jacobsen Oure 02-03 1873 15 III
Norup Lunde Odense Jørgen Chr. Jørgensen Norup 02-03 1873 533 III
Rosengården Kølstrup Bjerge Odense Mette Marie Agnete Elisabeth Otterstrøm Hvilsted, Århus amt 02-03 1873 507 III
Pilegård Herrested Vindinge Svendborg Karen Sofie Henriette Jepsen Herrested 02-03 1874 247 III
Grønbakkegård Gislev Gudme Svendborg Mariane Villumsen Sjælland 02-03 1878 173 III
Højgård Kauslunde Vends Odense Kirstine Jacobsen Kauslunde 02-03 1879 664 III
Dreslette Båg Odense Morten Hansen Dreslette 02-03 1880 787 III
Damkjærgård Idestrup Falsters Sønder Maribo H.A. Huge Nørre Viby 02-03 1882 868 III
Bjerreby Sunds Svendborg Karen Foged Bjerreby 02-03 1886 379 III
Ryde Lollands Sønder Maribo Lauritz M. Larsen Skjelstrup 02-03 1886 937 III
Systofte Falsters Sønder Maribo Anna Jensen Systofte 02-03 1890 837 III
Dalgård Krarup Sallinge Svendborg Hans Jacob Rasmussen Dalsgaard Krarup 02-04 1846 116 III
Bregninge Musse Maribo Hans Chr. Larsen Skjørringe 02-04 1848 1139 III
Maglebrænde Falsters Nørre Maribo Karen Stine Pedersen Møn 02-04 1858 815 III
Stenbrogård Herrested Vindinge Svendborg Anders Larsen Herrested 02-04 1859 246 III
Husby Vends Odense Karen Christensen Eskjær 02-04 1860 724 III
Bondegård Vester Hæsinge Sallinge Svendborg Maren Christoffersen Håstrup 02-04 1864 153 III
Kastelsgård Viby Bjerge Odense Karoline Henriette Mathiasen Viby 02-04 1864 467 III
Stendyssegård Humble Langelands Sønder Svendborg Christen Nielsen Drost Ristinge 02-04 1867 290 III
Hulgård Sørup Sunds Svendborg Maren Jørgensen Hedensted 02-04 1869 38 III
Måle Damgård Viby Bjerge Odense Petra Martha Nielsen Gjeddelev 02-04 1870 469 III
Landet Lollands Sønder Maribo H.P.F. Hansen Landet 02-04 1872 957 III
Nørgård Ønslev Falsters Nørre Maribo Karen Emilie Klausen Ønslev 02-04 1873 853 III
Pårup Odense Odense Niels Jørgen Madsen Pårup 02-04 1876 397 III
Kohavegård Nørre Broby Sallinge Svendborg Karen Sofie Rasmussen Nørre Broby 02-04 1876 120 III
Carstensminde Radsted Musse Maribo Kristiane Bolette Jørgensen Radsted 02-04 1880 1059 III
Østergård Vejlby Vends Odense Nanny Elisabeth Kathrine Bruun Århus 02-04 1882 669 III
Åstrup Falsters Sønder Maribo Anna Kristine Andersen Maglebrænde 02-04 1885 804 III
Nybygård Bregninge Sunds Svendborg Niels Lakkendrup Bregninge 02-05 1868 356 III
Søbo Brahetrolleborg Sallinge Svendborg Rasmus Jørgensen Krogh Brahetrolleborg 02-05 1872 63 III
Allested Sallinge Svendborg Hans Pedersen Allested 02-05 1872 50 III
Højgård Tanderup Båg Odense Ane Marie Berthelsen Aborre 02-05 1875 704 III
Toballegård Vestenskov Lollands Sønder Maribo Emilie Krøjer Vestenskov 02-05 1875 943 III
Grindløse Skam Odense Niels Hansen Grindløse 02-05 1876 587 III
Frørup Vindinge Svendborg Kirsten Lunding Frørup 02-05 1878 236 III
Sønder Broby Sallinge Svendborg Maren Kirstine Møller 02-06 1843 135 III
Espe Sallinge Svendborg Ane Kirstine Jensen Trolleborg 02-06 1851 58 III
Vindeby Færgegård Bregninge Sunds Svendborg Marie Lauritsen Troense 02-06 1856 355 III
Bækgård Nørre Broby Sallinge Svendborg Hans Hansen Bech Nørre Broby 02-06 1863 125 III
Byagergård Rise Ærø Svendborg L. Rasmussen Caspersen Tranderup 02-06 1864 342 III
Bangsbo Husby Vends Odense Klaus Bang Holevad 02-06 1865 725 III
Toftegård Sønder Broby Sallinge Svendborg Jørgen Larsen Sønder Broby 02-06 1866 141 III
Birkelund Hillested Fuglse Maribo Chr. Pilemand Hillested 02-06 1868 1016 III
Hillerslev Sallinge Svendborg Nicoline Andersen Hårby 02-06 1870 98 III
Lumby Lunde Odense Nielsine Marie Hansen Lumby 02-06 1871 548 III
Sofienborg Horslunde Lollands Nørre Maribo Hans A. Christiansen Utterslev 02-06 1876 907 III
Hvidenlund Systofte Falsters Sønder Maribo Jens Peder Jensen Kettinge-Bregninge 02-06 1876 837 III
Bregninge Musse Maribo Ida Pedersen Bregninge 02-06 1884 1138 III
Nørregård Hillerslev Sallinge Svendborg Anders Nielsen Damsgaard Sallinge 02-06 1886 102 III
Avballegård Rise Ærø Svendborg Hans Andersen Kromann Rise 02-07 1853 344 III
Hårslev Skovby Odense Ane Marie Hansen Sønder Broby 02-07 1855 635 III
Klinte Skam Odense Christiane Christensen Klinte 02-07 1861 577 III
Askø Fuglse Maribo Jørganius Lok Askø 02-07 1870 976 III
Alléengård Brarup Falsters Nørre Maribo Ole R. Skytte Moseby 02-07 1871 857 III
Espe Stubberup Bjerge Odense Martine Vilhelmine Frederikke Hansen Martofte 02-07 1878 482 III
Svanegård Lumby Lunde Odense Anna Hansen Lumby 02-07 1884 551 III
Radsted Musse Maribo Laura Theodora Sørensen Fynbo Fjelle 02-07 1886 1056 III
Vintergård Sønderby Båg Odense Hans Madsen Sønderby 02-08 1851 777 III
Tårs Musse Maribo Karen Mortensdatter Kalø 02-08 1851 1032 III
Jesbjerggård Tranekær Langelands Nørre Svendborg Chr. Mortensen Tryggelev 02-08 1863 317 III
Smejruplund Holevad Båg Odense Find Jørgensen Rabøl Aborre 02-08 1867 738 III
Bakkegård Fjelsted Vends Odense Anders Jørgen Andersen Harndrup 02-08 1869 681 III
Vigerslev Skovby Odense Bodil Kirstine Hansen Vedby 02-08 1869 651 III
Præstlund Kølstrup Bjerge Odense Anders Henrik Andersen Kølstrup 02-08 1871 507 III
Lundsbjerggård Vejlby Vends Odense Ane Marie Jørgensen Røjle 02-08 1872 666 III
Tvevadgård Rolsted Åsum Odense Madsine Kirstine Johansen Rolsted 02-08 1875 445 III
Carstensminde Halsted Lollands Sønder Maribo Olaf Nielsen Skovlænge 02-08 1879 929 III
Toreby Musse Maribo Ane Kathrine Nielsen 02-09 1840 1089 III
Vesterlund Gislev Gudme Svendborg Rasmus Pedersen Ellerup 02-09 1862 176 III
Løkkebjerg Søndersø Skovby Odense Maren Kirstine Frandsen Søndersø 02-09 1864 643 III
Hjørnegård Tingsted Falsters Nørre Maribo Ellen Marie Hansen Lolland 02-09 1866 847 III
Elmelund Lindelse Langelands Sønder Svendborg Johanne Rasmine Godtfredsen Skrøbelev 02-09 1869 301 III
Trehøje Herritslev Musse Maribo Margrethe Pedersen Krogh Øster Ulslev 02-09 1873 1102 III
Flintebjerggård Avnslev Vindinge Svendborg Jens Nicolai Larsen Vig 02-09 1873 222 III
Egeskovsholm Falkerslev Falsters Sønder Maribo Hanne Jakobsen Åstrup 02-09 1874 793 III
Aldershvile Herrested Vindinge Svendborg Hans Larsen Sølvbjerg Brahetrolleborg 02-09 1878 247 III
Køng Mølle Køng Båg Odense Mars Chr. Jensen Køng 02-10 1843 764 III
Nørregård Husby Vends Odense Kathrine Kirstine Larsen Hygind Mølle 02-10 1847 729 III
Tønsbjerggård Stenstrup Sunds Svendborg Niels Andersen Stenstrup 02-10 1851 29 III
Skydebjerg Båg Odense Hans Christoffersen Skydebjerg 02-10 1851 745 III
Ny Dyregravvæde Ubberud Odense Odense Anne Sofie Hansen Korup 02-10 1852 405 III
Egense Sunds Svendborg Jørgen Gregersen Nielsen Langeland 02-10 1866 11 III
Bøgelund Kølstrup Bjerge Odense Søren Peder Sørensen Drigstrup 02-10 1867 506 III
Høedgård Flemløse Båg Odense Niels Hansen Boe Dreslette 02-10 1868 762 III
Lindegård Husby Vends Odense Maren Hansen Orte 02-10 1868 727 III
Piledybsgård Humble Langelands Sønder Svendborg Laurits Peder Jensen Pilegaard Magleby 02-10 1868 288 III
Højdalgård Toreby Musse Maribo Christen C. Ringsing Toreby 02-10 1872 1081 III
Vester Grønneskovgård Oure Gudme Svendborg Maren Kirstine Jørgensen Sønder Broby 02-10 1875 203 III
Grønnemosegård Horne Sallinge Svendborg Laura Wie Horne 02-10 1877 78 III
Korup Præstegård Korup Odense Odense Petra Andersen Solbjerggård ved Slagelse 02-10 1880 402 III
Bregninge Musse Maribo Vilhelmine Rasmussen Bregninge 02-10 1881 1136 III
Hårby Båg Odense Ane Dorthea Larsen Husby 02-11 1854 750 III
Vester Ulslev Musse Maribo Andreas Jensen Vejlby ved Århus 02-11 1856 1112 III
Bjergløkken Skamby Skam Odense Maren Madsen Fremmelev 02-11 1856 566 III
Flødstrup Vindinge Svendborg Maren Markussen Sulkendrup 02-11 1860 231 III
Tingsted Falsters Nørre Maribo H.P. Jørgensen Tingsted 02-11 1863 849 III
Vindinge Præstegård Vindinge Vindinge Svendborg Marie Rasmussen Vindinge 02-11 1865 262 III
Kjærsgård Hillerslev Sallinge Svendborg Karen Johansen Sallinge 02-11 1867 94 III
Amsterdamgården Lunde Sunds Svendborg Niels Søren Nielsen Skårup 02-11 1870 34 III
Lindevang Eskildstrup Falsters Nørre Maribo Karen Margrethe Oline Kristine Rasmussen Ravnstrup 02-11 1870 844 III
Ravnekjærsgård Vindinge Vindinge Svendborg Karen Rasmussen Øksendrup 02-11 1872 264 III
Rosenlund Ingslev Vends Odense Hansine Kirstine Rasmussen Ingslev 02-11 1873 690 III
Rønnegård Otterup Lunde Odense Rasmine Hansine Knudsen Otterup 02-11 1880 542 III
Højvang Krogsbølle Skam Odense Dagmar Pedersen Dalskov Bederslev Dale 02-11 1881 600 III
Ingerseje Væggerløse Falsters Sønder Maribo Ellen Johanne Olsen Klampenborg 02-11 1895 876 III
Højagergård Hillerslev Sallinge Svendborg Peder Hansen Allested 02-12 1847 104 III
Pilemosegård Fejø Fuglse Maribo Karen Margrethe Andersen Vejerø 02-12 1851 965 III
Kimegård Landet Sunds Svendborg Jens Espensen Landet 02-12 1855 365 III
Ringe Gudme Svendborg Caroline Hansen Gjestelev 02-12 1856 211 III
Enghaven Norup Lunde Odense Marie Kirstine Simonsen Norup 02-12 1858 529 III
Mellembækgård Hunseby Musse Maribo Karen Stine Hansen 02-12 1863 1022 III
Halkjær Nørre Nærå Skam Odense Maren Johansen Einsidelsborg 02-12 1865 590 III
Ny Hedegård Veflinge Skovby Odense Jens Pedersen Veflinge 02-12 1866 649 III
Thorsgård Toreby Musse Maribo Lauritz Larsen Ønslev 02-12 1868 1085 III
Særslev Skovby Odense Rasmus Klement Rasmussen Ørbæk 02-12 1876 633 III
Tanderup Båg Odense Vilhelmine Margrete Sørensen Fjellerup 02-12 1882 699 III
Svaneviggård Bandholm Fuglse Maribo Martin Abel Reernæs 02-12 1884 1009 III
Nymarksgård Kværndrup Sunds Svendborg Maren Jacobsen Nørre Broby 02-12 1885 19 III
Damgård Vejle Sallinge Svendborg Christine Rosager Vejstrup 02-12 1886 56 III
Stjærkær Hårslev Skovby Odense Carl Frederik Sørensen Hårslev 02-12 1887 637 III
Skamby Skam Odense Mads Rasmussen Skamby 03-01 1841 561 III
Vester Kjærby Strandgård Agedrup Bjerge Odense Niels Poulsen Dræby 03-01 1850 511 III
Fejø Fuglse Maribo Mads Chr. Hansen Fejø 03-01 1862 967 III
Kærum Båg Odense Maren Christine Nielsen Fangel 03-01 1866 776 III
Skovsbygård Vissenbjerg Odense Odense Ellen Marie Thomsen Ærø 03-01 1868 408 III
Skovby Vestergård Skovby Skovby Odense Margrethe Magdalene Bull Harrendrup 03-01 1869 622 III
Guldgravergård Søndersø Skovby Odense Hans Jørgen Hansen Søndersø 03-01 1871 644 III
Slottegård Horslunde Lollands Nørre Maribo Thorvald Mikkelsen Horslunde 03-01 1872 907 III
Åstrup Falsters Sønder Maribo Marie Hansen Møn 03-01 1874 803 III
Ejbygård Ejby Vends Odense Mariane Jensen Vejrup 03-01 1874 698 III
Horbelev Falsters Sønder Maribo H.P.P. Strange Horbelev 03-01 1881 809 III
Hvidsgård Snøde Langelands Nørre Svendborg Hans Thorvald Andersen Tressebølle 03-01 1882 331 III
Skovhavegård Bjerreby Sunds Svendborg Ane Marie Madsen Ærø 03-01 1882 383 III
Flammose Drigstrup Bjerge Odense Hans Peder Larsen Bolbro 03-01 1883 494 III
Lindholmgård Hillerslev Sallinge Svendborg Rasmus Knudsen Sønder Broby 03-02 1846 105 III
Stengårdsminde Skamby Skam Odense Niels Larsen Skamby 03-02 1851 568 III
Rosengård Munkebo Bjerge Odense Niels Peder Hansen Munkebo 03-02 1854 502 III
Sognefogedgården Bjerreby Sunds Svendborg Kirstine Hansen Bregninge 03-02 1859 370 III
Hjeriksminde Oure Gudme Svendborg Hans Peder Larsen Oure 03-02 1866 204 III
Højagergård Svanninge Sallinge Svendborg Hans Chr. Sørensen Svanninge 03-02 1867 132 III
Davinde Ågård Davinde Åsum Odense Kirstine Rasmussen-Stougaard Kjøng 03-02 1872 455 III
Særslev Skovby Odense Karen Margrethe Møller Søgård, Ribe amt 03-02 1875 628 III
Eskelund Eskildstrup Falsters Nørre Maribo Anna Helene Friis Oustrup 03-02 1891 846 III
Vestergård Bøstrup Langelands Nørre Svendborg Ane Kirstine Rasmussen Bøstrup 03-03 1849 280 III
Eskildstrup Falsters Nørre Maribo Mads O. Hare Eskildstrup 03-03 1851 845 III
Jyttenborg Tranekær Langelands Nørre Svendborg Jacob Jørgensen Botofte 03-03 1853 318 III
Humble Langelands Sønder Svendborg Mads Jensen Madsen Humble 03-03 1857 289 III
Grindløse Skam Odense Jørgen Henriksen Grindløse 03-03 1863 588 III
Skjalmhøjgård Idestrup Falsters Sønder Maribo Ane Kirstine Poulsen Tjæreby 03-03 1870 869 III
Tårs Musse Maribo Peder H. Ramme Tårs 03-03 1879 1030 III
Særslev Skovby Odense Carl Laurits Rasmussen Moderup 03-03 1880 634 III
St. Padesøbjerg Fjelsted Vends Odense Vilhelmine Sofie Jensen Hårslev 03-03 1882 683 III
Hjadstrup Lunde Odense Niels Albert Nielsen Rågelund 03-03 1883 527 III
Allesø Lunde Odense Rasmus Bendtsen Allesø 03-04 1844 554 III
Højtegård Bjerreby Sunds Svendborg Ane Ottesen Strammelse 03-04 1855 368 III
Fjelsted Vends Odense Ane Kirstine Hansen Hårslev 03-04 1862 685 III
Løkkebjerg Søndersø Skovby Odense Rasmus Nielsen Øster Lunde 03-04 1863 643 III
Væggerløse Falsters Sønder Maribo J.Chr. Larsen Marebæk 03-04 1874 873 III
Søborg Slemminge Musse Maribo Anna Dorthea Olsen Udstolpe 03-04 1881 1075 III
Tårs Musse Maribo Hans Chr. Hansen Tårs 03-04 1887 1032 III
Gammel Møllegård Vigerslev Skovby Odense Carl Martin Jespersen Marselisborg, Vejle amt 03-04 1888 656 III
Johnsgård Øksendrup Gudme Svendborg Ane Jørgensen Frørup 03-05 1856 202 III
Vester Ulslev Musse Maribo Niels A. Hovmand Vester Ulslev 03-05 1862 1114 III
Bandholm Fuglse Maribo Anna Nielsen Kjældernæs 03-05 1862 1009 III
Ågård Vigerslev Skovby Odense Anders Hansen Vedtofte Møllegård 03-05 1871 652 III
Vester Ulslev Musse Maribo Ane Boline Kaa Vester Ulslev 03-05 1871 1115 III
Bjerregård Sønder Broby Sallinge Svendborg Marie Rasmussen Staureby 03-05 1876 135 III
Ullerslev Vindinge Svendborg Gertrud Poulsen Birkende 03-05 1878 234 III
Bankegården Heden Sallinge Svendborg Karen Marie Knudsen Grønnegaard Heden 03-05 1879 92 III
Toftegård Fejø Fuglse Maribo Thorvald E. Larsen Fejø 03-05 1886 967 III
Thorsensminde Løjtofte Lollands Nørre Maribo Erhardt Rasmussen Halsted 03-05 1887 892 III
Sønderby Båg Odense Rasmus Jensen Sønderby 03-06 1842 778 III
Imosegård Østofte Fuglse Maribo Hanne Jensen Tjennemarke 03-06 1846 1012 III
Krogsgård Nørre Broby Sallinge Svendborg Laurits Chr. Hansen Sønderjylland 03-06 1857 122 III
Kornevang Frørup Vindinge Svendborg Kirsten Rasmussen Hesselager 03-06 1858 235 III
Thorsøgård Errindlev Fuglse Maribo Peder Chr. Pedersen Assenbølle 03-06 1873 985 III
Krabbegård Munkebo Bjerge Odense Otto Chr. Ottosen Munkebo 03-06 1884 502 III
Hagenbygård Lindelse Langelands Sønder Svendborg Valdemar Larsen Vindeby 03-06 1887 299 III
Frederikslund Sandby Lollands Nørre Maribo Larsine Larsen Sandby 03-07 1846 890 III
Tårs Musse Maribo Bodil Hansdatter Toreby 03-07 1852 1036 III
Bursø Fuglse Maribo Kirsten Nissen Nørre Alslev 03-07 1855 998 III
Dyrenborg Gudbjerg Gudme Svendborg Rasmus Jensen Dyhr Gudbjerg 03-07 1858 178 III
Enggård Sønder Nærå Åsum Odense Peter Iversen Kværndrup 03-07 1867 449 III
Musse Musse Maribo Johanne Nielsen Skottemarke 03-07 1872 1131 III
Bækkelund Hårby Båg Odense Johanne Kristine Hansen Nellemose 03-07 1879 748 III
Dreslette Præstegård Dreslette Båg Odense Jens Hansen Als 03-07 1883 783 III
Hannestedgård Fjelde Musse Maribo Carl Hvidt Radsted 03-07 1883 1094 III
Bækgård Udby Vends Odense Henrik Andersen Husby 03-08 1847 717 III
Tornehavegård Gislev Gudme Svendborg Ane Sofie Pedersen Kullerup 03-08 1860 173 III
Errindlev Fuglse Maribo H. Rasmussen Due Errindlev 03-08 1861 982 III
Husby Vends Odense Anna Kristine Madsen ved Horsens 03-08 1863 721 III
Føllerupgård Bursø Fuglse Maribo Mathilde Olsen Sverige 03-08 1865 999 III
Tangelsbjerggård Nørre Broby Sallinge Svendborg Anders Greve Nørre Broby 03-08 1866 119 III
Østergård Ørslev Vends Odense Johanne Marie Eriksen Ejby 03-08 1867 708 III
Tornevitslund Dannemare Lollands Sønder Maribo Kirstine Rasmussen Støby 03-08 1868 954 III
Botofte Tillitse Lollands Sønder Maribo Kirstine Rasmussen Tillitse 03-08 1868 950 III
Husby Vends Odense Jens H. Andersen Husby 03-08 1870 723 III
Østbjerggård Kirkeby Sunds Svendborg Christen Møller Tåsinge 03-08 1872 27 III
Højskovgård Svindinge Gudme Svendborg Lars Olsen Sjælland 03-08 1877 220 III
Møllegården Lindelse Langelands Sønder Svendborg Harald Georg Hansen Klæsøe Lindelse 03-08 1881 300 III
Brandsbygård Hjadstrup Lunde Odense Anna Cathrine Christensen Klinte Mark 03-08 1882 527 III
Ørslevgård Ørslev Vends Odense Niels Madsen Smidstrup, Vejle amt 03-08 1885 709 III
Ågård Vindinge Vindinge Svendborg Ane Hansen Sulkendrup 03-09 1845 268 III
Sanderum Præstegård Sanderum Odense Odense Alfred Georg Elmquist Århus 03-09 1850 412 III
Nørrebjerggård Flemløse Båg Odense Karen Marie Nielsen Væde 03-09 1852 758 III
Byhavegård Tved Sunds Svendborg Sofie Eline Hansen Tved 03-09 1854 46 III
Skyttegården Toreby Musse Maribo Chr. Hansen Buxbom Toreby 03-09 1856 1086 III
Egense Præstegård Egense Sunds Svendborg Hans Hansen Egense 03-09 1857 10 III
Bjerreby Sunds Svendborg Marie Madsen Bjerreby 03-09 1860 385 III
Tranekær Langelands Nørre Svendborg Marthine Jensen Bommeskov 03-09 1863 319 III
Lyngmosegård Birket Lollands Nørre Maribo Ferd. Jørgensen Vesterborg 03-09 1874 893 III
Skarregård Bjerreby Sunds Svendborg Rasmus Hansen Ejlertsen Ny Gjesinge 03-09 1879 388 III
Christinelyst Harndrup Vends Odense Anna Hansen Rørup 03-09 1879 685 III
Tillitse Lollands Sønder Maribo Sofie Kure Bornholm 03-09 1881 949 III
Hestekjærgård Dalby Bjerge Odense Niels Jacob Jensen Dalby 03-09 1887 481 III
Kærum Båg Odense Karen Hansen Helnæs 03-10 1857 776 III
Nysted Musse Maribo Hans Jørgen Clausen Kettinge 03-10 1858 1125 III
Skovbogården Kettinge Musse Maribo Laura Katrine Steen Købelev 03-10 1862 1144 III
Vester Ulslev Musse Maribo Ane Christine Pedersen Herritslev 03-10 1866 1121 III
Hylhøjgård Toreby Musse Maribo Maren Johanne Rasmussen Radsted 03-10 1868 1087 III
Enghavegård Brenderup Vends Odense J.J. Brøgger Andkjær Ore 03-10 1873 713 III
Søbakkegård Søby Båg Odense Maren Andersen Turup 03-10 1877 736 III
Byagergård Hillested Fuglse Maribo Helene Jacobsen Hillested 03-10 1880 1018 III
Landet Lollands Sønder Maribo J.Th. Jørgensen Landet 03-10 1882 958 III
Lysemose Sanderum Odense Odense Mouritz Valdemar Lysemose Sanderum 03-10 1891 415 III
Klintegård Kippinge Falsters Nørre Maribo R. Christensen Lolland 03-11 1849 859 III
Lindegård Køng Båg Odense Lars Rasmussen Køng 03-11 1855 764 III
Hedelund Lumby Lunde Odense Mette Kirstine Albrechtsen Bjørnehuset, Viborg amt 03-11 1867 551 III
Stokkemarke Lollands Sønder Maribo Niels H. Hansen Stokkemarke 03-11 1869 922 III
Bjørnseje Birket Lollands Nørre Maribo Kristine Pouline Mortensen Ravnsby 03-11 1875 901 III
Idestrup Falsters Sønder Maribo Hans Jørgen Rasmussen Idestrup 03-11 1875 864 III
Egelundgård Errindlev Fuglse Maribo Margrethe Jantzen Errindlev 03-11 1884 982 III
Dyregård Tved Sunds Svendborg L. Boesgaard Mogensen Langeland 03-11 1884 47 III
Ærøsminde Bjerreby Sunds Svendborg Ane Nielsen Ærø 03-11 1889 386 III
Nørrelund Hillerslev Sallinge Svendborg Karen Madsen Sallinge 03-12 1851 106 III
Nymarksgård Rynkeby Bjerge Odense Karen Dorthea Andersen Seden 03-12 1855 499 III
Kallehavegård Rise Ærø Svendborg Hans Pedersen Rise 03-12 1857 344 III
Damsgård Vindinge Vindinge Svendborg Ane Markussen Vindinge 03-12 1863 270 III
Birkevejengård Ryde Lollands Sønder Maribo Cæcilie Gertine Kristine Frederiksen Ryde 03-12 1865 936 III
Nysted Musse Maribo Lauritz Rasmussen Boesen Nysted 03-12 1867 1124 III
Majbølle Musse Maribo Chr. Bruun Hjelm 03-12 1873 1052 III
Fraugde Åsum Odense Martin Jørgen Hansen Fraugde 03-12 1875 464 III
Åsevang Horne Sallinge Svendborg Anna Cecilie Rasmussen Svanninge 03-12 1877 84 III
Sundsgård Lunde Sunds Svendborg Peder Thorvald Hansen Skårup 03-12 1883 33 III
Stensgård Vejlby Vends Odense Karen Kirstine Stensgaard Vejlby 03-12 1887 673 III
Karensminde Frørup Vindinge Svendborg Christen Dong Gislev 04-01 1859 239 III
Rødkjærgård Horne Sallinge Svendborg Anine Marie Jørgensen Bøjden 04-01 1870 84 III
Hvidkjærgård Svindinge Gudme Svendborg Jens Villebro Vester Hæsinge 04-01 1870 218 III
Ore Skovby Odense Niels Peter Hansen Kjærby 04-01 1878 616 III
Radsted Musse Maribo Anders Peder Larsen Radsted 04-01 1878 1054 III
Rågelund Østergård Åsum Åsum Odense Hans Laurits Jørgensen Vigerslev 04-01 1885 438 III
Vigerslev Skovby Odense Anna Marie Pedersen-Kryhlmann Vigerslev 04-01 1886 655 III
Frederiksminde Femø Fuglse Maribo Emmy Pedersen Femø 04-01 1889 969 III
Østergård Skeby Lunde Odense Karen Nielsen Rågelund 04-01 1891 537 III
Kimergården Herritslev Musse Maribo Hans Chr. Carlsen Hjørring amt 04-02 1859 1103 III
Tanderup Båg Odense Jørgen Rasmussen Tanderup 04-02 1870 698 III
Voldby Nygård Kauslunde Vends Odense Niels Andersen Ejlby 04-02 1872 664 III
Grindløse Skam Odense Hans Chr. Hansen Nørre Højrup 04-02 1872 588 III
Grymerseje Femø Fuglse Maribo Jørgine Rasmussen Nørreby 04-02 1875 971 III
Orte Båg Odense C. Hansen Skovfoged Orte 04-02 1878 743 III
Pileskovgård Herritslev Musse Maribo Lars Olsen Herritslev 04-02 1881 1099 III
Landmålergården Fjelsted Vends Odense Ingeborg Lohmann Åsum 04-02 1885 684 III
Enghavegård Vejle Sallinge Svendborg Laurits Otto Nielsen Vejle 04-02 1886 54 III
Skovlund Herrested Vindinge Svendborg Hansine Johanne Hansen Brændekilde 04-02 1892 246 III
Allesø Lunde Odense Maren Kirstine Bendtsen Allesø 04-03 1854 554 III
Kettinge Musse Maribo Rasmus L. Hasling Frejlev 04-03 1854 1142 III
Engestofte Musse Maribo Peter Nielsen Nebbelunde 04-03 1865 1071 III
Enggård Heden Sallinge Svendborg Hansine Petrine Christiansen Vejle ved Allested 04-03 1868 89 III
Glædemark Brahetrolleborg Sallinge Svendborg Margrethe Hansen Brahetrolleborg 04-03 1870 66 III
Allested Møllegård Allested Sallinge Svendborg Jørgen Nielsen Pilegaard Sandholdts Lyndelse 04-03 1870 52 III
Birkelund Landet Lollands Sønder Maribo Rasmine Dorthea Jakobsen Ryde 04-03 1873 959 III
Kildegård Hundstrup Sallinge Svendborg Peder N. Pedersen Hundstrup 04-03 1874 108 III
Øxnebjerggård Gamtofte Båg Odense Niels Nielsen Krogsbølle 04-03 1876 771 III
Højgård Jordløse Sallinge Svendborg Thorvald Jørgensen Bech Jordløse 04-03 1878 114 III
Holdorfgård Horslunde Lollands Nørre Maribo Julie Kristine Larsen Søllested 04-03 1880 906 III
Bøgebjerggård Skårup Sunds Svendborg Petrea Schlyngsen Bellinge 04-03 1880 46 III
Voldbygård Kauslunde Vends Odense Grethe Christiane Vedde Kauslunde 04-03 1880 666 III
Sparresholm Landet Lollands Sønder Maribo Johanne Martine Jørgensen Landet 04-03 1882 956 III
Bækgård Heden Sallinge Svendborg Ingeborg Marie Mogensen Sønder Broby 04-03 1883 90 III
Vågefogedgård Allested Sallinge Svendborg Klara Josefine Ahnholm Raby Skole 04-03 1888 52 III
Jordbjerggård Kappel Lollands Sønder Maribo Alfred Poulsen Vesternæs 04-03 1889 947 III
Rosenvænge Krogsbølle Skam Odense Hedevig Hansine Christine Hansen Krogsbølle 04-03 1891 603 III
Brendegård Verninge Odense Odense Jens Hansen Verninge 04-04 1845 431 III
Bankegård Verninge Odense Odense Anders Chr. Hansen Verninge 04-04 1855 433 III
Næsbyhovedbroby Odense Odense Anne Kathrine Jensen Kjøng Mølle 04-04 1856 401 III
Birkelund Torkildstrup Falsters Nørre Maribo H.C.H. Sværke Torkildstrup 04-04 1857 818 III
Søndergård Vejle Sallinge Svendborg Jens Chr. Andersen Nørre Lyndelse 04-04 1858 54 III
Granhøjgård Vejstrup Gudme Svendborg Hans Hansen Granhøj Oure 04-04 1859 208 III
Vissenbjerg Præstegård Vissenbjerg Odense Odense Henning Christoffer Gøtzche 04-04 1862 406 III
Bådsholmgård Espe Sallinge Svendborg Peder Rasmussen Espe 04-04 1865 58 III
Mosegård Tanderup Båg Odense Hans Jensen Tanderup 04-04 1866 699 III
Righøstgård Halsted Lollands Sønder Maribo Jens Jørgen Jørgensen Sandbjerg 04-04 1866 929 III
Egebjerggård Asperup Vends Odense Anders P. Andersen Fjeldsted 04-04 1873 659 III
Store Stærmose Brændekilde Odense Odense Niels Jørgen Madsen Bred 04-04 1873 418 III
Avnslev Vindinge Svendborg Martin Nielsen Skalkendrup 04-04 1876 221 III
Langedil Hårby Båg Odense Rasmus Nielsen Heden 04-04 1880 749 III
Korskjær Allesø Lunde Odense Jens Peder Madsen Ullerup Enggård 04-04 1883 555 III
Vestergård Norup Lunde Odense Knud Christiansen Nørre Højrup Damgård 04-04 1886 534 III
Tvedslund Hårslev Skovby Odense Martha Kathrine Kirstine Christensen Skåstrup 04-04 1888 640 III
Ryde Lollands Sønder Maribo Ane Johanne Clausen Højreby 04-05 1854 938 III
Skrivergården Landet Lollands Sønder Maribo Peder Hansen Gloslunde 04-05 1857 960 III
Bakkehøj Holeby Fuglse Maribo Kristine Kristensen Løje Holeby 04-05 1862 998 III
Søndersø Skovby Odense Karen Nielsine Boline Nielsen Søndersø 04-05 1864 641 III
Frederikseje Kettinge Musse Maribo Anna Nielsen Vejleby 04-05 1865 1145 III
Dammose Krogsbølle Skam Odense Rasmus Peder Rasmussen Krogsbølle 04-05 1865 598 III
Vålse Falsters Nørre Maribo J. Jacobsen Vålse 04-05 1869 831 III
Veflinge Skovby Odense Karen Marie Rasmine Mikkelsen Veflinge 04-05 1870 647 III
Kochsminde Væggerløse Falsters Sønder Maribo Marie Hansen Væggerløse 04-05 1875 874 III
Bjerreby Sunds Svendborg Jacob Marius Jacobsen Pelle Landet 04-05 1876 368 III
Bjerreby Sunds Svendborg Jakob Marius Jakobsen Pelle Landet 04-05 1876 375 III
Brenderup Vends Odense Nielsine Kathrine Nielsen Brænderup 04-05 1879 715 III
Sakskøbing Musse Maribo P. Ramme Sakskøbing 04-05 1881 1027 III
Anneksgården Øksendrup Gudme Svendborg Hans Nielsen Krarup 04-06 1850 196 III
Lunnegård Vindinge Vindinge Svendborg Karen Kirstine Hansen Skellerup 04-06 1851 266 III
Svanninge Sallinge Svendborg Johanne Jørgensen Svanninge 04-06 1855 132 III
Lindevang Eskildstrup Falsters Nørre Maribo C.H. Koch Torkildstrup 04-06 1868 844 III
Ullerslev Vindinge Svendborg Rasmus Martin Mortensen Ullerslev 04-06 1869 234 III
Slemminge Musse Maribo Hans Rasmussen Godsted Godsted 04-06 1873 1076 III
Lindegård Ørsted Båg Odense Ane Kirstine Nielsen Nordby 04-06 1874 744 III
Elmegård Vejle Sallinge Svendborg Hans Nielsen Vejle 04-06 1877 54 III
Østgård Hjadstrup Lunde Odense Lars Olsen Ørritslev pr. Otterup 04-06 1883 523 III
Langæblegård Frørup Vindinge Svendborg Maren Kirstine Hansen Vormark 04-06 1889 244 III
Kirkehøjgård Slemminge Musse Maribo Astrid Nielsen Slemminge 04-06 1892 1075 III
Udby Vends Odense H.Kr. Jeppesen Udby 04-07 1840 721 III
Strandgård Vejleby Fuglse Maribo Nielsine Pedersen Vejleby 04-07 1853 1007 III
Lillevang Lunde Sunds Svendborg Ane Kirstine Pedersen Ollerup 04-07 1862 35 III
Lindegård Fjelsted Vends Odense Karen Madsen Jerup 04-07 1868 680 III
Tullebølle Langelands Nørre Svendborg Martin Th. Nielsen Bøstrup 04-07 1869 327 III
Åbygård Nørre Åby Vends Odense Karen Jørgine Jensen Nørre Åby 04-07 1871 687 III
Fjeldbrogård Toreby Musse Maribo Karoline Clausen Tingsted, Falster 04-07 1873 1083 III
Lærkebjerg Sønder Alslev Falsters Sønder Maribo Ellen Ftriis Øster Ulslev 04-07 1878 844 III
Fjelsted Vends Odense C. Brun Sandager 04-07 1881 680 III
Grindløse Vestergård Grindløse Skam Odense Hansine Marie Andersen Kosterlev 04-07 1883 583 III
Tårs Musse Maribo Ane  Rasmussen Tårs 04-08 1858 1030 III
Åbygård Vester Åby Sallinge Svendborg Mine Kragegaard Vester Åby 04-08 1859 144 III
Tirsted Fuglse Maribo Chr. Svendsen Vestenskov 04-08 1864 1001 III
Kraglundgård Bjerreby Sunds Svendborg Niels Andersen Landet 04-08 1865 383 III
Stadager Falsters Nørre Maribo Karen Kirstine Rasmussen Skjern 04-08 1871 853 III
Stauerbo Birkende Bjerge Odense Marie Jensen Daugstrup, Randers amt 04-08 1874 515 III
Skovlund Brarup Falsters Nørre Maribo Mine Olsen Krarup Nørre Alslev 04-08 1878 856 III
Nørremarksgård Næsbyhovedbroby Odense Odense Laurits Marius Jensen Korup 04-08 1879 401 III
Tårs Musse Maribo Johanne Marie Pedersen Boesen Majbølle 04-08 1887 1032 III
Majbølle Musse Maribo Sidse Kristine Larsen Majbølle 04-09 1854 1044 III
Ellegård Søllinge Vindinge Svendborg Kathrine Hansen Gislev 04-09 1857 256 III
Holtzegård Herredskirke Lollands Nørre Maribo Jakob H. Jakobsen Langeland 04-09 1857 890 III
Ubberud Vestergård Ubberud Odense Odense Marie Andersine Hansen St. Dyregravvæde 04-09 1866 403 III
Blæsenborg Torslunde Fuglse Maribo Hansine Pedersen Bursø 04-09 1869 990 III
Kimergården Herritslev Musse Maribo Bodil Kirstine Larsen Vester Ulslev 04-09 1872 1103 III
Lindegård Sønder Nærå Åsum Odense Chr. Pedersen Sønder Nærå 04-09 1873 448 III
Revninge Bjerge Odense Maren Buch Kirkeby 04-09 1878 496 III
Bogensøgård Stubberup Bjerge Odense Jenny Severine Gudrun Klinkby Dalby 04-09 1878 486 III
Munkebo Vejleby Fuglse Maribo Chr. Jørgensen Falster 04-09 1886 1006 III
Højgård Herrested Vindinge Svendborg Christine Nielsen Svindinge 04-09 1889 249 III
Humble Langelands Sønder Svendborg Jørgen Hansen Humble 04-10 1856 286 III
Idestrup Falsters Sønder Maribo J.H. Kaare Idestrup 04-10 1869 863 III
Lindegård Sandholts Lyndelse Sallinge Svendborg Niels Henning Lindegaard Sandholdts Lyndelse 04-10 1871 154 III
Sivkjærgård Sønder Broby Sallinge Svendborg Kristian Madsen Sønder Broby 04-10 1871 138 III
Krarup Sallinge Svendborg Hans Chr. Hansen Krarup 04-10 1872 117 III
Lundsbjerggård Vejlby Vends Odense Rasmus Johs. Pedersen Røjle 04-10 1874 666 III
Skovsgård Kippinge Falsters Nørre Maribo Hansine Margrethe Rasmussen Øster Kippinge 04-10 1874 858 III
Eilsmark Dalby Bjerge Odense Knud Knudsen Tjørnebjerg 04-10 1875 479 III
Grønnebjerggård Kværndrup Sunds Svendborg Hans Andersen Hansen Ærø 04-10 1879 15 III
Sundekilde Rolsted Åsum Odense Abelone Christiansen Snave 04-10 1881 443 III
Toftegård Longelse Langelands Sønder Svendborg Juliane Godtfredsen 04-10 1881 292 III
Dreslette Præstegård Dreslette Båg Odense Bodil Sigrid Christensen Ærø 04-10 1886 783 III
Strandgården Krogsbølle Skam Odense Rasmus Sørensen Braad Elkjærgård, Randers amt 04-10 1887 602 III
Ravnshøj Drigstrup Bjerge Odense Elisabeth Andersen Midskov 04-11 1839 490 III
Toftegård Rørup Vends Odense Anders Nielsen Larsen Rørup 04-11 1854 679 III
Holmegård Helnæs Båg Odense Margrethe Andersen Dreslette 04-11 1861 781 III
Kjertinge Gartnergård Kølstrup Bjerge Odense Hans Peder Rasmussen Kølstrup 04-11 1863 506 III
Egense Præstegård Egense Sunds Svendborg Niels M. Schødte Assens 04-11 1869 10 III
Bybjerggård Ringe Gudme Svendborg Jørgen Hansen Ringe 04-11 1870 209 III
Ny Hedegård Veflinge Skovby Odense Ane Marie Hansen Fjellerup Mark 04-11 1872 649 III
Højrup Nørregård Nørre Højrup Skam Odense Kathrine Marie Hansen Nørre Højrup 04-11 1876 573 III
Bondetoftegård Ulbølle Sallinge Svendborg Johannes Christiansen Kværndrup 04-11 1880 162 III
Lindelse Langelands Sønder Svendborg Edvard Christoffer Nielsen Lindelse 04-11 1880 302 III
Eskelykke Sønder Nærå Åsum Odense Axel Andersen Eskelykke Sønder Nærå 04-11 1881 450 III
Lannegård Munkebo Bjerge Odense Hans Laurits Fischer Salby 04-11 1888 504 III
Toftegård Helnæs Båg Odense Chr. Knudsen Vium, Jylland 04-11 1891 781 III
Mosegård Sønderby Båg Odense Jørgen Rasmussen Sønderby 04-12 1840 779 III
Strarupgård Øksendrup Gudme Svendborg Jørgen Hansen Strarup Øksendrup 04-12 1843 199 III
Lindholmgård Hillerslev Sallinge Svendborg Maren Kirstine Sørensen Sønder Broby 04-12 1850 105 III
Thinggården Guldbjerg Skovby Odense Trine Pedersen Nørre Esterbølle 04-12 1862 608 III
Korup Odense Odense Maren Sørensen Hønnerup 04-12 1862 402 III
Torkildstrup Falsters Nørre Maribo Bodil Katrine Nielsen Torkildstrup 04-12 1870 819 III
Horreby Falsters Sønder Maribo Anna Magdalene Hansen Horreby 04-12 1871 840 III
Lindegård Flødstrup Vindinge Svendborg Mads Peder Madsen Flødstrup 04-12 1871 232 III
Østofte Fuglse Maribo A.P. Werner Østofte 04-12 1883 1013 III
Nøddebogård Væggerløse Falsters Sønder Maribo Aage Werlin Hessellund Fiskebæk 04-12 1884 881 III
Mileskovgård Bøstrup Langelands Nørre Svendborg Marie Andersen Skrøbelev 04-12 1887 278 III
Langmosegård Ørbæk Vindinge Svendborg Karen Johansen Ørbæk 05-01 1845 274 III
Svanninge Sallinge Svendborg Peder Pedersen Svanninge 05-01 1853 132 III
Filstrupgård Hårby Båg Odense Peter Jacob Svane Garde Krarup 05-01 1861 751 III
Klinte Højgård Klinte Skam Odense Karen Hansen Jersore 05-01 1862 575 III
Meløse Særslev Skovby Odense Peder Christensen Stensby 05-01 1863 632 III
Sunderupgård Hesselager Gudme Svendborg Mathild Larsen Jernit, Frijsenborg 05-01 1865 191 III
Ønslev Falsters Nørre Maribo Hanne Marie Jørgensen Klodskov 05-01 1866 852 III
Gelsted Vends Odense Helene Petrine Kristine Knudsen Pårup 05-01 1867 747 III
Toftegård Kølstrup Bjerge Odense Erik Simon Hansen Kølstrup 05-01 1870 505 III
Staugård Bjerreby Sunds Svendborg Karen Kirstine Clausen Stjoul 05-01 1873 375 III
Anhøj Rolsted Åsum Odense Rasmus Jørgensen Hemmegården 05-01 1874 444 III
Abildgård Asperup Vends Odense Niels Peter Olsen Flemløse 05-01 1875 659 III
Bregninge Musse Maribo Frederik Nielsen Høj Bregninge 05-01 1880 1140 III
Horbelev Falsters Sønder Maribo J.H. Thorsen Horbelev 05-01 1882 808 III
Hillerslev Sallinge Svendborg Frederik Ellegaard Hårby 05-02 1857 98 III
Møllekroggård Vantinge Sallinge Svendborg Rasmus Peter Jensen Skov Vantinge 05-02 1863 75 III
Skovgård Tanderup Båg Odense Anders Andersen Tanderup 05-02 1865 706 III
Langager Vissenbjerg Odense Odense Søren Hansen Haurbjerg Lille Valby ved Slagelse 05-02 1866 409 III
Plasergården Lindelse Langelands Sønder Svendborg Christen Hansen Christensen Vindeby 05-02 1867 301 III
Pølegård Bøstrup Langelands Nørre Svendborg Antonie Kirstine Madsen Botofte 05-02 1868 278 III
Køgegård Gloslunde Lollands Sønder Maribo Johan Andersen Græshave 05-02 1870 963 III
Grønneskovgård Oure Gudme Svendborg Hans Christiansen Stubberup 05-02 1870 203 III
Holmegård Hårby Båg Odense Mads Larsen Nielsen Svanninge 05-02 1872 753 III
Stengård Frørup Vindinge Svendborg Rasmus Nicolaisen Hesselager 05-02 1873 244 III
Hårby Båg Odense Hans Thomsen Sarup 05-02 1877 749 III
Kildegård Hesselager Gudme Svendborg Lars Chr. Larsen ved Ålborg 05-02 1879 193 III
Krogsbølle Skam Odense Marie Elisabeth Rasmussen Kirkendrup 05-02 1880 599 III
Nørgård Særslev Skovby Odense Mariane Hansen Øster Lunde 05-02 1881 627 III
Skamby Skam Odense Anna Kathrine Jørgensen Kjærby 05-02 1881 562 III
Tidselhavegård Kværndrup Sunds Svendborg Ane Marie Hansen Vamdrup 05-02 1883 15 III
Ærtebjerg Dalby Bjerge Odense Peder Christensen Dalby 05-02 1886 477 III
Juelsminde Harndrup Vends Odense Marie Damsbo Dreslette 05-02 1887 687 III
Halsted Lollands Sønder Maribo Christen Jensen Meltofte 05-03 1841 929 III
Sanderum Odense Odense Morten Carlsen Sanderum 05-03 1843 414 III
Åstrup Falsters Sønder Maribo L.L. Allerup Gunslev 05-03 1853 798 III
Hårby Båg Odense N.C. Hansen Mose Hårby 05-03 1855 755 III
Hovmandsminde Birket Lollands Nørre Maribo Marie Kristine Jensen Vester Skovby 05-03 1859 902 III
Skovsgård Kippinge Falsters Nørre Maribo A.V.O. Skov Kippinge 05-03 1865 857 III
Bomosegård Svanninge Sallinge Svendborg Sofie Rasmussen Millinge 05-03 1868 134 III
Kirkely Højby Åsum Odense Chr. P. Christiansen Højby 05-03 1870 446 III
Østofte Fuglse Maribo Jens Hansen Hundsby 05-03 1872 1014 III
Holev Damgård Marslev Bjerge Odense Ane Marie Petrine Hansen Marslev 05-03 1877 517 III
Errindlev Fuglse Maribo Dagmar Henningsen Errindlev 05-03 1878 982 III
Nørre Søby Åsum Odense Karen Dorthea Marie Christiansen Højby 05-03 1882 460 III
Ådal Espe Sallinge Svendborg Agnethe Kofoed Bornholm 05-03 1883 59 III
Vestenskov Lollands Sønder Maribo Jeppe Rosenbjerg Arninge 05-03 1886 943 III
Landet Lollands Sønder Maribo Martha Hansen Fejø 05-03 1887 958 III
Næsbyhovedbroby Odense Odense Niels Rasmussen Veflinge 05-04 1842 401 III
Klarskovgård Øksendrup Gudme Svendborg Jens Andersen Skårup 05-04 1844 200 III
Landet Sunds Svendborg Anders Mortensen Bregninge 05-04 1852 363 III
Ryde Lollands Sønder Maribo N.C.H. Juul Søllested 05-04 1855 938 III
Brøndstedgård Vålse Falsters Nørre Maribo Niels Chr. Jensen Vålse 05-04 1858 829 III
Bøstrup Langelands Nørre Svendborg Niels Hansen Bøstrup 05-04 1861 279 III
Torslunde Fuglse Maribo Hanne Hansen Vester Ulslev 05-04 1864 988 III
Dyrlægegården Sakskøbing Musse Maribo Hans Rasmussen Slemminge 05-04 1869 1026 III
Brylle Præstegård Brylle Odense Odense Jeppe Sørensen Hornstrup, Vejle 05-04 1874 423 III
Krogsbølle Skam Odense Hans Peder Hansen Tørresø 05-04 1885 602 III
Steengård Munkebo Bjerge Odense Anne Kathrine Nielsen Steengaard Munkebo 05-04 1890 503 III
Nymandsgård Majbølle Musse Maribo Maren Christensen Radsted 05-05 1855 1046 III
Kettinge Musse Maribo Chr. Hovmand Vester Ulslev 05-05 1859 1144 III
Kirkebakkegård Sønder Højrup Vindinge Svendborg Maren Kirstine Andersen Sønder Højrup 05-05 1862 250 III
Dalsgård Bregninge Sunds Svendborg Christine Hansen Bregninge 05-05 1862 355 III
Tyltagergård Hellerup Vindinge Svendborg Hans Knudsen Rolsted 05-05 1862 258 III
Eskegård Udby Vends Odense Marie Hansen Udby 05-05 1866 717 III
Gademosegård Birket Lollands Nørre Maribo Ane Johanne Nielsen Birket 05-05 1867 893 III
Søbygård Bjerreby Sunds Svendborg Hans Marius Møller Horn Bjerreby 05-05 1872 380 III
Bøgebjerggård Flemløse Båg Odense Ane Johanne Hansen Ravn Flemløse 05-05 1872 759 III
Kroghsgård Gloslunde Lollands Sønder Maribo Søren Alfred Nielsen Gloslunde 05-05 1873 964 III
Søndergård Ingslev Vends Odense Maren Nielsine Lomholt Thomsen Brændekilde 05-05 1876 690 III
Elmelund Søby Båg Odense Lars Eriksen Søby 05-05 1877 736 III
Ærtekilde Nørre Søby Åsum Odense Niels Peter Jørgensen Leerbæk Gislev 05-05 1881 459 III
Lunde Højgård Ejlby Skovby Odense Knud Nikolaisen Klinte 05-05 1884 613 III
Åstrup Falsters Sønder Maribo Gertrud Hansine Hansen Øster Ulslev 05-05 1888 801 III
Guldbjerg Skovby Odense Hans Jensen Guldbjerg 05-06 1867 606 III
Stenhavegård Refsvindinge Vindinge Svendborg Anders Peder Rasmus Skov Vester Skjerninge 05-06 1868 252 III
Nygården Jordløse Sallinge Svendborg Jørgen Hansen Hårby 05-06 1872 111 III
Sønder Broby Sallinge Svendborg Karen Jørgensen Vester Hæsinge 05-06 1874 140 III
Idestrup Falsters Sønder Maribo Marie Graae Idestrup 05-06 1875 863 III
Østergård Søndersø Skovby Odense Kathrine Jørgensen Veflinge 05-06 1878 645 III
Rønnegård Otterup Lunde Odense Knud Frederik Rasmussen Agernæs 05-06 1878 542 III
Engelsborg Arninge Lollands Sønder Maribo Frederik Christensen Tillitse 05-06 1882 940 III
Gammelkjær Fejø Fuglse Maribo Nielsine Nielsen Fejø 05-06 1884 966 III
Radsted Musse Maribo Hans Peder Buxbom Radsted 05-06 1885 1056 III
Leerbæk Hårslev Skovby Odense Carl Marius Hansen Hårslev 05-06 1889 639 III
Egebjerggård Humble Langelands Sønder Svendborg Hansine Madsen Tryggelev 05-07 1847 285 III
Mosegård Vindinge Vindinge Svendborg Karen Kirstine Rasmussen Vindinge 05-07 1862 263 III
Jesbjerggård Tranekær Langelands Nørre Svendborg Petra Christine Pedersen Bagenkop 05-07 1869 317 III
Oldtidsminde Svanninge Sallinge Svendborg Ellen Marie Nielsen Ploug Svanninge 05-07 1873 127 III
Søfryd Herritslev Musse Maribo Christen Rasmussen Herritslev 05-07 1878 1107 III
Pedersminde Frørup Vindinge Svendborg Jens Peder Pedersen Frørup 05-07 1881 241 III
Skovly Birket Lollands Nørre Maribo Harald Gjertsen Askø 05-07 1885 899 III
Husby Vends Odense Louise Pedersen Gislev 05-07 1885 726 III
Leerbæk Hårslev Skovby Odense Peder Henriksen Ny Sandager 05-08 1850 639 III
Højgård Kværndrup Sunds Svendborg Henrik Jacobsen Hillerslev 05-08 1862 16 III
Radbjerggård Væggerløse Falsters Sønder Maribo Hans Peder Jensen Langeland 05-08 1862 872 III
Lykkedal Nørre Søby Åsum Odense Søren Nielsen Nørre Lyndelse 05-08 1866 460 III
Birkelygård Mesinge Bjerge Odense Hans Nielsen Mesinge 05-08 1871 470 III
Femø Fuglse Maribo Agnes Roug Nørreby 05-08 1876 975 III
Avnslev Vindinge Svendborg Jens Nielsen Aunslev 05-08 1880 223 III
Vesterlund Sønder Nærå Åsum Odense Helga Dahl Tolstrup 05-08 1884 449 III
Tanderup Båg Odense Abelone Rasmussen Hårslev 05-09 1846 702 III
Kathrinedal Snøde Langelands Nørre Svendborg Alette Caroline Eriksen Snøde 05-09 1852 334 III
Eskelykke Sønder Nærå Åsum Odense Karen Martine Larsen Drigstrup 05-09 1855 450 III
Højfjældegård Halsted Lollands Sønder Maribo H.A. Andersen Horslunde 05-09 1857 927 III
Barløse Båg Odense Niels Jørgen Larsen Barløse 05-09 1862 741 III
Ørnevingegård Nørre Vedby Falsters Nørre Maribo Maren Kirstine Rasmussen Gundslev 05-09 1863 820 III
Englund Ejlby Skovby Odense Mads Nielsen Skovby 05-09 1870 612 III
Brandsbygård Hjadstrup Lunde Odense Jens Olsen Grindløse Mark 05-09 1875 527 III
Tanderup Båg Odense Peder Andersen Skydebjerg 05-09 1887 705 III
Mosegård Køng Båg Odense Espen Espensen Hårby 05-09 1888 766 III
Vejlby Vends Odense Peder Rasmussen Vejlby 05-10 1835 671 III
Majbølle Musse Maribo Anne Kristine Jensen Slemminge 05-10 1862 1046 III
Torkildstrup Falsters Nørre Maribo H.P. Madsen Torkildstrup 05-10 1862 819 III
Tranderup Ærø Svendborg Albert Jørgensen Tranderup 05-10 1869 346 III
Gyllesminde Vestenskov Lollands Sønder Maribo Jørgen L. Jørgensen Søllested 05-10 1880 941 III
Måle Bakkegård Viby Bjerge Odense Margrethe Pedersen Kullerup 05-11 1839 468 III
Mosegård Åstrup Sallinge Svendborg Hans Andersen Håstrup 05-11 1860 150 III
Østergård Gelsted Vends Odense Hans Jørgen Hansen Kringstrup 05-11 1867 747 III
Thorbygård Ryde Lollands Sønder Maribo Sine Højgrav Vestenskov 05-11 1867 937 III
Søbo Brahetrolleborg Sallinge Svendborg Boline Kirstine Nielsen Endelave 05-11 1882 63 III
Skovkrog Verninge Odense Odense Anders Knudsen Allested 05-12 1857 433 III
Toreby Musse Maribo Lars Snedker Toreby 05-12 1861 1080 III
Sølund Sørup Sunds Svendborg Anders Marius Andersen Sørup 05-12 1865 37 III
Lyngkjær Femø Fuglse Maribo Sabine Mettine Nathalie Jørgensen Sønderby 05-12 1866 975 III
Gadsbølle Lindegård Vissenbjerg Odense Odense Astrid Dagmar Marie Nielsen Lindø 05-12 1875 410 III
Rørup Vends Odense Hans Nielsen Buch Rørup 05-12 1877 676 III
Solbjerggård Husby Vends Odense Johanne Margrethe Pedersen Sønder Åby 05-12 1882 732 III
Søndermark Sandager Skovby Odense Lars Peder Larsen Sandager 05-12 1883 610 III
Rønnegård Otterup Lunde Odense Anders Knudsen Ørritslev 06-01 1844 542 III
Majbølle Musse Maribo Peder Rasmussen Bentsen Majbølle 06-01 1845 1040 III
Rudbækgård Tullebølle Langelands Nørre Svendborg Hans Jørgen Andersen Snøde 06-01 1852 325 III
Frydenlund Ryslinge Gudme Svendborg Johanne Hansen Gislev 06-01 1852 215 III
Søgård Tingsted Falsters Nørre Maribo Lene Jørgensen Skov Øverup 06-01 1861 849 III
Lumby Lunde Odense Rasmus Clausen Feldthusen Vårø, Tåsinge 06-01 1862 548 III
Skadelund Horslunde Lollands Nørre Maribo Inger Margrethe Hansen Halsted 06-01 1866 910 III
Kjeldslykkegård Utterslev Lollands Nørre Maribo Frits Chr. Nielsen Utterslev 06-01 1866 914 III
Hudevad Vestergård Rolsted Åsum Odense Knud Peder Madsen Rolsted 06-01 1870 446 III
Smidstruplund Skovby Skovby Odense Jens Jørgen Hansen Skovby 06-01 1875 620 III
Radsted Musse Maribo Hans Jørgen Hansen Radsted 06-01 1876 1063 III
Søbakkegård Søby Båg Odense Hans Chr. Hansen Vistorp Teglværk 06-01 1878 736 III
Stighovedgård Øster Skerninge Sunds Svendborg Signe Eriksen Øster Skerninge 06-01 1881 49 III
Lindelse Langelands Sønder Svendborg Olga Anna Rasmussen Fagergaard Magleby 06-01 1881 302 III
Elmegård Mesinge Bjerge Odense Ane Nielsen Skjellerup 06-02 1851 474 III
Fjelsted Vends Odense Lars Pedersen Fjeldsted 06-02 1861 685 III
Pudslykkesminde Skrøbelev Langelands Nørre Svendborg Jens Hansen Larsen Magleby 06-02 1862 315 III
Ellegård Tanderup Båg Odense Birthe Marie Christensen Husby 06-02 1864 702 III
Bøstrup Langelands Nørre Svendborg Mariane Dorthea Rasmussen Bøstrup 06-02 1864 279 III
Ringe Gudme Svendborg Hans Peder Hansen Gjestelev 06-02 1868 211 III
Hovgård Ollerup Sunds Svendborg Sofie Jørgensen Egense 06-02 1871 21 III
Granly Kappel Lollands Sønder Maribo Johanne Skotte Horslunde 06-02 1882 944 III
Espendgård Fraugde Åsum Odense Laurits Emil Valdemar Pedersen Fraugde 06-02 1883 463 III
Dalgård Ørslev Vends Odense Caroline Rehmeier Hammel 06-02 1885 707 III
Radsted Musse Maribo Carl A. Jensen Radsted 06-02 1886 1063 III
Hemmerslev Teglværk Særslev Skovby Odense Jens Carl Hansen Assens 06-02 1892 634 III
Vestergård Brenderup Vends Odense Rasmus Jørgensen Brænderup 06-03 1841 712 III
Horreby Falsters Sønder Maribo Anders H. Aage Horreby 06-03 1842 839 III
Grangård Nørre Åby Vends Odense Jens P. Jensen Nørre Åby 06-03 1843 688 III
Eskelykke Sønder Nærå Åsum Odense Rasmus Andersen Sønder Nærå 06-03 1849 450 III
Radsted Musse Maribo Jeppe Rasmussen Radsted 06-03 1852 1060 III
Egely Bjerreby Sunds Svendborg Maren Hansen Bregninge 06-03 1855 384 III
Krogshøj Sandholts Lyndelse Sallinge Svendborg Hans Christensen Krogh Sandholdts Lyndelse 06-03 1857 155 III
Sønderby Båg Odense Jens Andersen Sønderby 06-03 1860 780 III
Porthus Mølle Gudbjerg Gudme Svendborg Hans Gjerstrup Gudbjerg 06-03 1860 180 III
Lerbjerggård Skelby Falsters Sønder Maribo Ane Sophie Larsen Skelby 06-03 1869 883 III
Grymerseje Femø Fuglse Maribo Peder H. Grymer Femø 06-03 1872 971 III
Erikspryd Herritslev Musse Maribo Ole P. Olsen Horbelev 06-03 1872 1103 III
Majbølle Musse Maribo Ida Schier Stubbekøbing 06-03 1872 1038 III
Nygård Ingslev Vends Odense Hans P. Petersen Husby 06-03 1874 692 III
Lerbjerggård Tanderup Båg Odense Ane Kirstine Sørensen Gamtofte 06-03 1875 704 III
Risengård Ørbæk Vindinge Svendborg Laura Larsen Ejby ved Odense 06-03 1878 272 III
Adamsminde Vigerslev Skovby Odense Margrethe Dorthea Pedersen Vigerslev 06-03 1878 652 III
Ågård Seden Åsum Odense Ane Johanne Nielsen Kølstrup 06-03 1879 440 III
Torpegård Tullebølle Langelands Nørre Svendborg A. Pryts Tullebølle 06-03 1880 328 III
Rønnevadlund Tommerup Odense Odense Anders Andersen Greve Tommerup 06-03 1884 429 III
Dyregård Tved Sunds Svendborg Christine Gorm Langeland 06-03 1889 47 III
Kiisbjerg Klinte Skam Odense Knud Hansen Klinte 06-04 1840 580 III
Strandbæksminde Bregninge Sunds Svendborg Ane Mortensen Bregninge 06-04 1841 357 III
Bakkegård Skellerup Vindinge Svendborg Christian Andersen Ellinge 06-04 1857 253 III
Avernakkegård Avnslev Vindinge Svendborg Rasmus Hansen Aunslev 06-04 1863 227 III
Vesterlund Gislev Gudme Svendborg Karen Nielsen Lakkendrup 06-04 1863 176 III
Slemminge Musse Maribo H. Madsen Kamper Slemminge 06-04 1866 1074 III
Fogedsminde Åstrup Falsters Sønder Maribo Anna Hansine Marie Hansen Ønslev 06-04 1867 807 III
Nørregård Halsted Lollands Sønder Maribo Vilhelm C. Olsen Østofte 06-04 1868 932 III
Bangsbo Husby Vends Odense Maren Rasmussen Husby 06-04 1869 725 III
Majbølle Musse Maribo Niels Peder Edvard Christensen Døllefjelde 06-04 1870 1038 III
Tranderup Ærø Svendborg Peder Hansen Christensen Tranderup 06-04 1874 346 III
Dreslette Båg Odense Kirsten Jørgensen Dreslette 06-04 1874 787 III
Kullemosegård Vantinge Sallinge Svendborg Anna Marie Mortensen Allested 06-04 1876 72 III
Ringsebølle Fuglse Maribo Signe Carlsen Rødby 06-04 1884 977 III
Birkelund Halsted Lollands Sønder Maribo Petra Louise Cæcilie Maegaard Stenstrup 06-04 1884 926 III
Teglgården Søllested Båg Odense Anders Andersen Kjærum 06-04 1886 733 III
Hårslev Skovby Odense Gertha Hansine Mortensen Lumby Mark 06-04 1887 635 III
Bakkegård Vejlby Vends Odense Marie Sørensen Vejlby 06-04 1888 671 III
Strandløkken Seden Åsum Odense Anna Kirstine Madsen Vester Kjærby 06-04 1889 439 III
Verninge Odense Odense Peder Chr. Pedersen Verninge 06-04 1889 434 III
Tåstrup Gammelgård Lunde Lunde Odense Laurits Martin Rasmussen Lunde 06-04 1889 522 III
Søby Båg Odense Hans Jacob Jacobsen Søby 06-05 1834 735 III
Utterslev Lollands Nørre Maribo J.R. Krag Utterslev 06-05 1845 913 III
KjelstrupVestergård Vissenbjerg Odense Odense Hans Andersen Håre 06-05 1846 407 III
Bondero Brahetrolleborg Sallinge Svendborg Carl Hansen Brahetrolleborg 06-05 1850 62 III
Rødegård Kølstrup Bjerge Odense Marie Kirstine Andersen Åsum 06-05 1851 507 III
Bybjerggård Nørre Broby Sallinge Svendborg Anders Peder Nymann Nørre Broby 06-05 1853 120 III
Skovlundgård Øksendrup Gudme Svendborg Rasmus Pedersen Frørup 06-05 1859 200 III
Bregninge Musse Maribo Ane Kirstine Hansen Vester Ulslev 06-05 1865 1133 III
Lillenæs Drigstrup Bjerge Odense Karen Kristine Hansen Åsum 06-05 1868 496 III
Sandbækgård Tårs Musse Maribo Karoline Kristiansen Tårs 06-05 1870 1036 III
Bolyst Brahetrolleborg Sallinge Svendborg Rasmus Rasmussen Vester Hæsinge 06-05 1871 66 III
Buxbomgården Kettinge Musse Maribo Birthe Margrethe Pedersen Herritslev 06-05 1872 1146 III
Nyhavegård Hillested Fuglse Maribo Laurits Rasmussen Falster 06-05 1873 1017 III
Lundkjær Grindløse Skam Odense Abelone Marie Mikkelsen Grindløse 06-05 1874 583 III
Ore Ellegård Skovby Skovby Odense Anders Peder Knudsen Skovby 06-05 1876 617 III
Øster Egelund Errindlev Fuglse Maribo Johanne Eriksen Assenbølle 06-05 1877 981 III
Stenagergård Tågerup Fuglse Maribo Karla Jørgensen Rørbæk 06-05 1891 977 III
Søllested Lollands Sønder Maribo Marie Nielsen Kastager 06-06 1842 935 III
Humble Langelands Sønder Svendborg R.H. Rasmussen Tullebølle 06-06 1849 288 III
Vantinge Sallinge Svendborg Ane Kirstine Jørgensen Vantinge 06-06 1850 71 III
Strarupgård Gislev Gudme Svendborg Hans Rasmus Hansen Gislev 06-06 1857 173 III
Knoldgård Tranderup Ærø Svendborg Mathilde Petrine Hansen Borgnæs 06-06 1859 347 III
Munkebo Tirsted Fuglse Maribo Hans J. Madsen Olstrup 06-06 1863 1001 III
Søndervang Idestrup Falsters Sønder Maribo M.Chr. Nielsen Tingsted 06-06 1863 867 III
Marienlund Vester Åby Sallinge Svendborg Carl Jørgensen Vester Åby 06-06 1871 145 III
Husby Vends Odense Kristiane Jørgine Jørgensen Hygind 06-06 1872 725 III
Møllemosegård Hillerslev Sallinge Svendborg Ane Marie Hansen Engstrup Sallinge 06-06 1878 94 III
Grindløse Skam Odense Johanne Kathrine Pedersen Grindløse 06-06 1878 585 III
Tårbæk Nørre Ørslev Falsters Sønder Maribo Valborg Paaske Lolland 06-06 1881 838 III
Femø Fuglse Maribo Hans Hermand Nielsen Frimand Femø 06-06 1882 973 III
Egelundgård Errindlev Fuglse Maribo Morten Hansen Errindlev 06-06 1887 982 III
Kongshøj Drigstrup Bjerge Odense Jens Nielsen Døstrup Østermark, Ålborg amt 06-06 1889 492 III
Lavendal Vantinge Sallinge Svendborg Maren Kirstine Jeppesen Vantinge 06-07 1836 73 III
Koldsminde Landet Sunds Svendborg Lars Nielsen Kold Landet 06-07 1847 358 III
Halsgård Klinte Skam Odense Berthel Jørgensen Klinte 06-07 1853 577 III
Falkerslev Falsters Sønder Maribo Ole Peder Olsen Lise Falkerslev 06-07 1863 795 III
Nørregård Hillerslev Sallinge Svendborg Sofie Frederikke Jørgensen Hillerslev 06-07 1864 103 III
Dalgård Skamby Skam Odense Kirstine Hansen Skamby 06-07 1866 567 III
Ravnholt Horbelev Falsters Sønder Maribo H.C.J. Ravn Horbelev 06-07 1866 813 III
Åmosegård Flødstrup Vindinge Svendborg Ane Marie Andersen Kogsbølle 06-07 1875 231 III
Sjøbjerggård Husby Vends Odense Niels Andersen Husby 06-07 1875 722 III
Nygård Vejlby Vends Odense Karen Frederiksen Staurby Skole 06-07 1875 669 III
Højgård Frørup Vindinge Svendborg Hans Frederik Johansen Frørup 06-07 1875 242 III
Rolsted Åsum Odense Karen Hansen Davinde 06-07 1880 444 III
Sakskøbing Musse Maribo Julie Korth Majbølle 06-07 1881 1024 III
Steensbjerg Stubberup Bjerge Odense Julius Larsen Fraugde 06-07 1889 482 III
Hestekjærgård Dalby Bjerge Odense Maren Nielsen Dalby 06-08 ???? 481 III
Lumby Præstegård Lumby Lunde Odense Lauritz Nicolai Vilhelm Balslev Hårslev 06-08 1850 547 III
Grindløse Skam Odense Christen Jacobsen Melby 06-08 1854 587 III
Hillerslevgård Hillerslev Sallinge Svendborg Ane Marie Laursen Hillerslev 06-08 1856 98 III
Skovby Skovby Odense Henrik Herman Christiansen Skovby 06-08 1867 621 III
Fjeldbrogård Toreby Musse Maribo Morten Hansen Toreby 06-08 1869 1083 III
Avnslev Vindinge Svendborg Marie Kirstine Larsen Ladegård 06-08 1873 225 III
Ourehøjgård Vålse Falsters Nørre Maribo Vilhelm Hansen Vålse 06-08 1874 834 III
Pedersminde Majbølle Musse Maribo Bodil Margrethe Jørgensen Majbølle 06-08 1874 1041 III
Sandvad Sanderum Odense Odense Anders Peter Andersen Hågerup Mølle 06-08 1883 412 III
Kønggården Fjelsted Vends Odense Maren Sofie Pedersen Fløstrup 06-08 1886 683 III
Ålemose Vissenbjerg Odense Odense Anders Jørgen Nielsen Vissenbjerg 06-09 1851 411 III
Rosengård Køng Båg Odense Maren Nielsen Dærup 06-09 1856 767 III
Køng Båg Odense Maren Nielsen Dærup 06-09 1856 768 III
Vester Ulslev Musse Maribo Hans Jørgen Pedersen Ebbe Døllefjelde 06-09 1871 1120 III
Ørbæk Vindinge Svendborg Anders Møller Laurs Andersen Pederstrup 06-09 1872 272 III
Damsgård Allesø Lunde Odense Rasmus Rasmussen Allesø 06-09 1873 556 III
Solbakkegård Hesselager Gudme Svendborg Anders Justesen Underup, Århus amt 06-09 1874 188 III
Kildemosegård Bellinge Odense Odense Jeppe Hansen Nielsen Kildemoes Bellinge 06-09 1874 420 III
Gundslev Falsters Nørre Maribo Anna Lejre Skovby 06-09 1880 826 III
Kildemosegård Bellinge Odense Odense Asta Sofie Jørgensen Udby 06-09 1883 420 III
Nørremosegård Kværndrup Sunds Svendborg Aksel Nielsen Gislev 06-09 1885 17 III
Lindebjerggård Verninge Odense Odense Thorvald Hansen Egeskov Mølle 06-09 1889 436 III
Sanderum Odense Odense Lars Hansen Sanderum 06-10 1857 413 III
Rallengård Bjerreby Sunds Svendborg Emilie Nielsen Hansen Flensborg 06-10 1861 376 III
Balslev Vends Odense Johanne Christiansen Balslev 06-10 1862 694 III
Spatoftegård Tullebølle Langelands Nørre Svendborg Maren Andersen Nørre Broby 06-10 1869 321 III
Birket Lollands Nørre Maribo Anna Christiansen Østofte 06-10 1869 898 III
Moselund Horne Sallinge Svendborg H. Jørgensen Næsselund Horne 06-10 1869 85 III
Anesminde Stadager Falsters Nørre Maribo Sofus R. Jørgensen Lolland 06-10 1874 854 III
Strandgård Gedesby Falsters Sønder Maribo Thyra Lundegaard Gedesby 06-10 1878 886 III
Varmosegård Gislev Gudme Svendborg Karen Pedersen Holme 06-10 1881 171 III
Svaneviggård Bandholm Fuglse Maribo Karoline Nielsen Reernæs 06-10 1887 1009 III
Nørre Søby Åsum Odense Peder Nielsen Vejle, Fyn 06-11 1843 459 III
Bøstrup Langelands Nørre Svendborg Rasmus Hansen Rasmussen Bøstrup 06-11 1851 279 III
Jomfrugården Stoense Langelands Nørre Svendborg Caroline Hansen Snøde 06-11 1855 335 III
Ågård Vigerslev Skovby Odense Anna Hansine Hansen Vigerslev 06-11 1865 652 III
Elmegård Ingslev Vends Odense Laurits Rasmussen Nielsen Hårslev 06-11 1866 691 III
Åmosegård Flødstrup Vindinge Svendborg Hans Jørgen Hansen Rynkeby 06-11 1871 231 III
Aldersminde Lumby Lunde Odense Margrethe Kirstine Hansen Jordløse 06-11 1876 547 III
Stemodgård Lunde Lunde Odense Peter Martin Hansen Lunde 06-11 1876 521 III
Bøgebjerggård Tullebølle Langelands Nørre Svendborg Marie Christine Larsen Tranekær 06-11 1877 327 III
Skalhøj Fjelde Musse Maribo Laura Kristiansen Landet 06-11 1879 1096 III
Landagergård Kappel Lollands Sønder Maribo Anna Kirstine Rasmussen Ryde 06-11 1882 947 III
Mindebo Bregninge Ærø Svendborg Berta Kirstine Lauritsen Lolland 06-11 1885 351 III
Føns Vends Odense Ane Kirstine Hansen Viby 06-12 1836 706 III
Blaksminde Stokkemarke Lollands Sønder Maribo P.H.A. Munk Vejby 06-12 1851 920 III
Viby Toftegård Udby Vends Odense Hans Jørgen Hansen Udby 06-12 1857 719 III
Egense Sunds Svendborg Hans Jørgen Frederiksen Frørup 06-12 1861 12 III
Radsted Musse Maribo Hans Rasmus Hansen Pind Radsted 06-12 1862 1058 III
Kilagergård Gestelev Sallinge Svendborg Hans Hansen Gestelev 06-12 1863 76 III
Sjunkebygård Kappel Lollands Sønder Maribo Anna Nielsen Arninge 06-12 1863 947 III
Turup Båg Odense Hans Andersen Turup 06-12 1871 738 III
Kallehavegård Husby Vends Odense Ane Marie Sørensen Elev pr. Lystrup 06-12 1872 721 III
Grønnemosegård Hårby Båg Odense Katrine Hansen Husby 06-12 1878 752 III
Tullebølle Langelands Nørre Svendborg Mathilde Gotfredsen Tullebølle 06-12 1880 324 III
Stensbygård Skamby Skam Odense Ivar Anton Iversen Skamby 06-12 1881 566 III
Stensbygård Skamby Skam Odense Gerda Kristine Amalie Christiansen Stensby 06-12 1886 566 III
Rastrup Gammelgård Marslev Bjerge Odense Niels Madsen Tvinde 07-01 1837 514 III
Dalsgård Stenløse Odense Odense Niels Pedersen Måle, Bjerge herred 07-01 1854 421 III
Brendegård Verninge Odense Odense Mette Marie Madsen Hjallesegård 07-01 1855 431 III
Herritslev Musse Maribo Hans Hansen Herritslev 07-01 1860 1099 III
Søgård Tingsted Falsters Nørre Maribo H.P.C. Lise Tingsted 07-01 1861 849 III
Marienlund Stokkemarke Lollands Sønder Maribo Hans Jensen Tjennemarke 07-01 1865 920 III
Jordløse Sallinge Svendborg Maren Jørgensen Jordløse 07-01 1865 110 III
Venekjærgård Flemløse Båg Odense Karen Poulsen Flemløse 07-01 1866 758 III
Lille Langkilde Lunde Sunds Svendborg Petrine Kirstine Jørgensen Ollerup 07-01 1867 36 III
Rolighed Skårup Sunds Svendborg Jacobine Jensen Skårup 07-01 1870 42 III
Højmosegård Tingsted Falsters Nørre Maribo Jensine Vilhelmine Pedersen Tingsted 07-01 1873 851 III
Maglebrænde Falsters Nørre Maribo Hans Olsen Maglebrænde 07-01 1876 817 III
Højgård Kværndrup Sunds Svendborg Johanne Knudsen Højgaard Kværndrup 07-01 1883 18 III
Bækkemark Brændekilde Odense Odense Hans Chr. Larsen Bellinge 07-01 1883 416 III
Annexgården Gelsted Vends Odense Niels Andersen Gelsted 07-01 1885 746 III
Bregnehøjgård Hillerslev Sallinge Svendborg Eline Jørgensen Sallinge 07-02 1848 100 III
Enggård Åsum Åsum Odense Hans Laurits Hansen Mesinge 07-02 1861 438 III
Errindlev Fuglse Maribo A.H. Pugerup Bjernæs 07-02 1864 986 III
Lindegård Husby Vends Odense L. Find Larsen Husby 07-02 1866 727 III
Tønnesminde Bregninge Musse Maribo Jensine Maren Pedersen Bregninge 07-02 1868 1134 III
Nørrehavegård Flemløse Båg Odense Nielsine Værkmeister Bøjden 07-02 1868 762 III
Køng Båg Odense Lars Christian Rasmussen Køng 07-02 1869 766 III
Lindegård Sønder Broby Sallinge Svendborg Marie Madsen Sallinge 07-02 1876 139 III
Søllested Båg Odense Dora Schytte Skanderborg 07-02 1877 734 III
Engelsborg Arninge Lollands Sønder Maribo Karen Lauritsen Arninge 07-02 1886 940 III
Nørreby Højgård Klinte Skam Odense Anna Nikolaisen Klinte 07-02 1886 580 III
Tårs Musse Maribo Anna Christoffersen Sjælland 07-02 1890 1030 III
Munkegård Magleby Langelands Sønder Svendborg Ingrid Pedersen Elnegaard Magleby 07-03 1848 313 III
Sandlykkegård Tanderup Båg Odense Maren Kirstine Jakobsen Køng 07-03 1851 701 III
Søllested Båg Odense Maren Nielsen Barløse 07-03 1851 732 III
Bakkehøj Holeby Fuglse Maribo Jens Hansen Hillestolpe 07-03 1852 998 III
Sønder Bagetoftegård Humble Langelands Sønder Svendborg Chr. Michael Christiansen Humble 07-03 1855 283 III
Stoknæsgård Stokkemarke Lollands Sønder Maribo Jens Lund Stokkemarke 07-03 1859 924 III
Springkilde Vålse Falsters Nørre Maribo N.P.L. Christiansen Vålse 07-03 1872 831 III
Toftegård Tullebølle Langelands Nørre Svendborg Hans Jensen Nielsen Tullebølle 07-03 1873 323 III
Grønnegård Tirsted Fuglse Maribo Helene Pedersen Stokkemarke 07-03 1875 1003 III
Ørsted Mosegård Ørsted Båg Odense Niels Hansen Vedtofte Møllegård 07-03 1879 744 III
Snagegård Tullebølle Langelands Nørre Svendborg Johanne Eshøj Snøde 07-03 1882 329 III
Pellesminde Bjerreby Sunds Svendborg Rasmus Pelle Bjerreby 07-04 1836 372 III
Håbetsløn Tirsted Fuglse Maribo Klausine Margrethe Carstensen Tirsted 07-04 1844 1000 III
Vestergård Norup Lunde Odense Ane Kirstine Rasmussen Hårslev Mark 07-04 1849 534 III
Tingsted Falsters Nørre Maribo Peder Rasmussen Nørre Ørslev 07-04 1854 848 III
Kauslunde Vends Odense L.N. Madsen Føns 07-04 1855 661 III
Elmelund Lumby Lunde Odense Ane Marie Jespersen Lunde 07-04 1858 550 III
Anneksgården Øksendrup Gudme Svendborg Marie Mortensen Gjerslev 07-04 1859 196 III
Jensensminde Nørre Vedby Falsters Nørre Maribo Hans Jensen Nørre Vedby 07-04 1865 820 III
Dunsmose Tanderup Båg Odense Hans Nielsen Tanderup 07-04 1867 701 III
Kolshave Østengård Guldbjerg Skovby Odense Johanne Kirstine Hansen Gamby Mark 07-04 1870 604 III
Tangegård Kippinge Falsters Nørre Maribo Sofie Rasmine Christensen Vejlby ved Århus 07-04 1871 858 III
Nysted Musse Maribo Kirstine Rasmussen Simonsen Vantore 07-04 1871 1124 III
Ladefogedgård Gudbjerg Gudme Svendborg Karen Rasmussen Gudbjerg 07-04 1872 181 III
Stålbækgård Stubberup Bjerge Odense Niels Andersen Stubberup 07-04 1873 483 III
Askø Fuglse Maribo Thyra Marie Hilleberta Gertsen Askø 07-04 1874 975 III
Damgård Kippinge Falsters Nørre Maribo Anna Kirstine Andersen Skov Lundby 07-04 1876 860 III
Brylle Præstegård Brylle Odense Odense Rasmine Kannegaard Dråby, Mols 07-04 1878 423 III
Nygård Søllested Båg Odense Katrine Nonnemann Allested 07-04 1880 735 III
Ladefogedgården Stenstrup Sunds Svendborg Christen Skov Christensen Stenstrup 07-04 1885 28 III
Gemalgården Kirkeby Sunds Svendborg Valborg Knudsen Egebjerg 07-04 1887 24 III
Særslev Skovby Odense Holger Pedersen Særslev 07-04 1896 631 III
Højgård Øksendrup Gudme Svendborg Ane Marie Nielsen Frørup 07-05 1843 197 III
Skovby Skovby Odense Hansine Kirstine Andersen Skovby 07-05 1849 625 III
Kastaniehøj Frørup Vindinge Svendborg Marie Jensen Dybbøl 07-05 1856 243 III
Lindegård Sandholts Lyndelse Sallinge Svendborg Christen Nielsen Krogh Sandholdts Lyndelse 07-05 1858 155 III
Vindtofte Væggerløse Falsters Sønder Maribo J.F. Jensen Bruserup 07-05 1861 874 III
Bruserupgård Væggerløse Falsters Sønder Maribo H.P. Pedersen Lolland 07-05 1869 877 III
Longgård Bellinge Odense Odense Niels Lauritz Nielsen Kildemoes Bellinge 07-05 1871 419 III
Damgård Hundstrup Sallinge Svendborg Ane Marie Nielsen Vester Skjerninge 07-05 1871 109 III
Enghavegård Tullebølle Langelands Nørre Svendborg Carl Laurits Hansen Tullebølle 07-05 1872 323 III
Kochsminde Væggerløse Falsters Sønder Maribo Carl A. Jørgensen Sjælland 07-05 1872 874 III
Gadevængegård Horslunde Lollands Nørre Maribo Hans Ziersen Halsted 07-05 1873 910 III
Thinggården Guldbjerg Skovby Odense Mads Pedersen Nørre Esterbølle 07-05 1876 608 III
Frydenlund Fraugde Åsum Odense Carl Martin Hansen Fraugde 07-05 1877 461 III
Fjelde Musse Maribo Laurits H.N. Ramme Udstolpe 07-05 1877 1095 III
Strandgården Fuglsbølle Langelands Sønder Svendborg Martin Alfred Bjerg Longelse 07-05 1878 295 III
Kettinge Musse Maribo Kristine Boesen Rågelunde 07-05 1878 1144 III
Follesledgård Kærum Båg Odense Kirstine Jensen Saltofte 07-05 1881 772 III
Åstrup Falsters Sønder Maribo Bodil Katrine Hansen Vejringe 07-05 1884 803 III
Stenslykkegård Lindelse Langelands Sønder Svendborg Axel Johannes Hansen Lindelse 07-05 1885 295 III
Lindelse Langelands Sønder Svendborg Karen Hvidtfeldt Humble 07-05 1888 300 III
Nøjsomhed Lindelse Langelands Sønder Svendborg Laurine Hansen Tullebølle 07-06 1860 302 III
Hindballegård Asperup Vends Odense Mathea Margrethe Jørgensen Båring 07-06 1861 657 III
Allested Sallinge Svendborg Peder Hansen Allested 07-06 1862 52 III
Hagebjerg Brylle Odense Odense Hans Peter Nielsen Kjærsgaard Brylle 07-06 1863 424 III
Halsgård Klinte Skam Odense Susanne Hansen Jørgensø 07-06 1866 577 III
Hvidebjerggård Magleby Langelands Sønder Svendborg Jørgen Peder Jørgensen Rath Fodslette 07-06 1867 303 III
Slæbækgård Bregninge Sunds Svendborg Ane Henriksen Landet 07-06 1871 357 III
Fraugde Åsum Odense Karen Knudsen Korsvejgård 07-06 1872 463 III
Ellelund Fuglse Fuglse Maribo F.R.V. Wolsing Fuglse 07-06 1875 992 III
Walthershåb Kettinge Musse Maribo Erik Axelsen Sødermannland, Skåne 07-06 1878 1141 III
Horbelev Falsters Sønder Maribo N.P. Christensen Åstrup 07-07 1851 811 III
Kirkeby Sunds Svendborg Markvard Nielsen Kirkeby 07-07 1857 27 III
Kildedal Bregninge Musse Maribo Hans Peder Hansen Bregninge 07-07 1868 1139 III
Bakkegård Sønder Broby Sallinge Svendborg Rasmine Marie Hansen Sallinge 07-07 1868 137 III
Liselund Fjelde Musse Maribo Sidsel Pedersen Fjelde 07-07 1868 1092 III
Bregninge Musse Maribo Hans Jensen Bregninge 07-07 1870 1138 III
Vorrehøj Mesinge Bjerge Odense Poul Larsen Møller Mesinge 07-07 1872 472 III
Engholm Verninge Odense Odense Anne Jørgensen Nielsen Karlemose 07-07 1874 435 III
Fogedgården Bjerreby Sunds Svendborg Sine Poulsen Landet 07-07 1877 385 III
Skyttegården Ollerup Sunds Svendborg Anna Nielsen Holmdrup 07-07 1878 21 III
Vibelundgård Egense Sunds Svendborg Gudrun Søholm Jensen Jægerum, Vojens 07-07 1880 12 III
Tjørnekildegård Hillested Fuglse Maribo Kristine Kristensen Paulsen Hundsby 07-07 1885 1018 III
Rolighed Systofte Falsters Sønder Maribo Hans Anton Dalby Hansen Møn 07-07 1886 835 III
Lumby Lunde Odense Agnes Jensine Kirstine Christensen Brylle 07-07 1887 548 III
Skaregård Bjerreby Sunds Svendborg Ane Marie Andersen Skovballe 07-07 1890 383 III
Højvang Halsted Lollands Sønder Maribo Camilla Jørgensen Horsens 07-07 1891 928 III
Hvidmosegård Hesselager Gudme Svendborg Rasmus Jensen Hesselager 07-08 1836 188 III
Vibygård Drigstrup Bjerge Odense Peder Jensen Drigstrup 07-08 1841 495 III
Brylle Odense Odense Hans Vilhelm Rasmussen Ploug Birkehave 07-08 1847 423 III
Brenderup Vends Odense P. Rasmussen Lunde 07-08 1853 713 III
Adamslyst Vester Åby Sallinge Svendborg Carl Kusk Vester Åby 07-08 1859 145 III
Blaksminde Stokkemarke Lollands Sønder Maribo Karen Hansen Radsted 07-08 1866 920 III
Store Himmelstrup Vigerslev Skovby Odense Ane Marie Rasmussen Rue Lundsgård 07-08 1866 655 III
Bjerreby Sunds Svendborg Ane Kristensen Landet 07-08 1871 381 III
Skjærgård Klinte Skam Odense Niels Peder Nikolaisen Nørreby 07-08 1872 579 III
Skovshøjgård Åstrup Sallinge Svendborg Niels Peder Rasmussen Åstrup 07-08 1874 148 III
Vibelundgård Egense Sunds Svendborg Hans Henrik Pedersen Drejø 07-08 1878 12 III
Majbølle Musse Maribo Lars Rasmussen Foged Majbølle 07-09 1844 1039 III
Hjadstrup Lunde Odense Hjære Nielsen Hjadstrup 07-09 1848 527 III
Ågård Vigerslev Skovby Odense Christen Hansen Vigerslev 07-09 1854 652 III
Plougheld Brahetrolleborg Sallinge Svendborg Karen Marie Jespersen Brahetrolleborg 07-09 1854 63 III
Radsted Musse Maribo Bodil Hansdatter Radsted 07-09 1856 1055 III
Hårslev Skovby Odense Maren Hansine Karoline Andersen Maderup Skovgård 07-09 1860 638 III
Øster Ulslev Musse Maribo Maren Hansen Udstolpe 07-09 1860 1111 III
Skovby Skovby Odense Anders Jørgen Nielsen Kjærby 07-09 1863 624 III
Østofte Fuglse Maribo Anna Johanne Hansen Hillested 07-09 1866 1014 III
Store Langbjerg Ubberud Odense Odense Hans Cæsar Lorentzen Indslev 07-09 1873 404 III
Christiansminde Skovby Skovby Odense Marthine Agatha Nielsen Tofte 07-09 1876 620 III
Vigsnæs Musse Maribo R.P. Pedersen Falster 07-09 1878 1038 III
Kjærsagergård Højby Åsum Odense Niels Rasmus Andersen Højby 07-09 1883 448 III
Lundegård Stadager Falsters Nørre Maribo Bodil Katrine Hansen Kippinge 07-09 1885 853 III
Sognefogedgården Bøstrup Langelands Nørre Svendborg Constance Andrea Larsen Bøstrup 07-10 1843 282 III
Engsminde Uggerslev Skam Odense Ellen Hansen Uggerslev Mark 07-10 1849 569 III
Lykkedamslund Drigstrup Bjerge Odense Anders Sørensen Bregnør 07-10 1855 489 III
Torkildstrup Falsters Nørre Maribo Ane Kirstine Olsen Eskildstrup 07-10 1863 819 III
Birkelygård Mesinge Bjerge Odense Karen Marie Hansen Nakke i Sunds herred 07-10 1871 470 III
Lindely Kirkeby Sunds Svendborg Henrik Thorvald Knudsen Kirkeby 07-10 1876 24 III
Falkerslev Falsters Sønder Maribo Rasmus Rasmussen Ellehave Egebjerg, Sønder Kirkeby 07-10 1880 793 III
Askemosegård Longelse Langelands Sønder Svendborg R. Rasmussen Longelse 07-10 1886 294 III
Flægkjær Dalby Bjerge Odense Johannes Christensen Dalby 07-10 1888 477 III
Sejersmark Øster Hæsinge Sallinge Svendborg Ane Kirstine Hansen Højrup 07-11 1845 167 III
Hundskov Hesselager Gudme Svendborg Jens Rasmussen Hundskov Hesselager 07-11 1860 189 III
Tårs Musse Maribo Hans Arildsen Tårs 07-11 1861 1033 III
Skovbogården Kettinge Musse Maribo Anders Nielsen Vindeby 07-11 1861 1144 III
Møllebjerggård Fodslette Langelands Sønder Svendborg Jens Henrik Jensen Fodslette 07-11 1862 339 III
Sundhøjgård Magleby Langelands Sønder Svendborg Anton Nielsen Eriksen Magleby 07-11 1871 305 III
Glensbjerg Revninge Bjerge Odense Jens Martin Nielsen Kertinge 07-11 1873 497 III
Tanderup Båg Odense Peder Marius Larsen Tanderup 07-11 1874 700 III
Møllekroggård Vantinge Sallinge Svendborg Rasmine Andersen Åstrup 07-11 1877 75 III
Frørup Vindinge Svendborg Ane Kirstine Rasmussen Dyhr Tårup 07-12 1845 244 III
Holmelund Gislev Gudme Svendborg Hans Chr. Theill Hjulby 07-12 1846 170 III
Fattiggården Stokkemarke Lollands Sønder Maribo Jens Peder Jensen Stokkemarke 07-12 1850 918 III
Havemosegård Herritslev Musse Maribo Dorthea Rasmussen Kettinge 07-12 1856 1098 III
Gambjerggård Horne Sallinge Svendborg Ane Sørensen Horne 07-12 1856 80 III
Toftegård Arninge Lollands Sønder Maribo Rasmine Ibsen Stokkemarke 07-12 1857 939 III
Særslev Skovby Odense Marie Rasmine Pedersen Særslev 07-12 1860 631 III
Stevnegård Lindelse Langelands Sønder Svendborg Marie Hansen Vindeby 07-12 1861 299 III
Vindinge Vindinge Svendborg Karen Christine Johansen Kullerup 07-12 1861 263 III
Sønder Kirkeby Falsters Sønder Maribo Anna Petrine Rasmussen Sønder Kirkeby 07-12 1866 843 III
Majbølle Musse Maribo Thea Skov Systofte 07-12 1870 1043 III
Hygintorp Husby Vends Odense Jørgen Andersen Husby 07-12 1873 729 III
Højagergård Brudager Gudme Svendborg Hans Vilhelm Jensen Freltofte Freltofte 07-12 1874 187 III
Agedrup Bjerge Odense Mary Andersen Rolsted 07-12 1887 512 III
Edelgård Vejstrup Gudme Svendborg Martha Mortensen Vejstrup 08-01 1861 208 III
Lillebrænde Falsters Nørre Maribo C.M. Bonde Lillebrænde 08-01 1863 814 III
Godthåb Vesterborg Lollands Nørre Maribo Dagmar Marie Ersense København 08-01 1865 887 III
Lerchelund Ørbæk Vindinge Svendborg Ane Margrethe Sørensen Langeskov Kro 08-01 1866 273 III
Allerupgård Sønder Broby Sallinge Svendborg Maren Kirstine Madsen Vøjstrup 08-01 1868 143 III
Vorrehøj Mesinge Bjerge Odense Gjertrud Caroline Sophie Christensen Midskov 08-01 1870 472 III
Hesselhøj Barløse Båg Odense J. Chr. Bang Frøbjerg 08-01 1876 740 III
Åstrup Falsters Sønder Maribo Anna Jørgensen Lolland 08-01 1876 799 III
Hjadstrup Lunde Odense Marie Abelone Knudsen Norup 08-01 1884 528 III
Toreby Musse Maribo Maren Sofie Høj Toreby 08-01 1885 1086 III
Eskebjerggård Hundstrup Sallinge Svendborg Johanne Jensdatter Mynderup 08-02 1828 108 III
Torslunde Fuglse Maribo Iver Knudsen Torslunde 08-02 1837 986 III
Højbjerggård Gedesby Falsters Sønder Maribo Maren Johanne Mortensen Åstrup 08-02 1857 885 III
Øster Ulslev Musse Maribo Lars Pedersen Øster Ulslev 08-02 1861 1110 III
Øster Stensgård Ollerup Sunds Svendborg Ditlev Rasmussen Ollerup 08-02 1863 20 III
Vestenskov Lollands Sønder Maribo Niels Jørgensen Tillitse 08-02 1865 942 III
Ollerup Sunds Svendborg Jens Nielsen Ollerup 08-02 1872 24 III
Damgård Herredskirke Lollands Nørre Maribo Peder Nielsen Herredskirke 08-02 1876 890 III
Tårs Musse Maribo Jens Arildsen Tårs 08-02 1877 1030 III
Lyresminde Skovlænge Lollands Sønder Maribo Jensine Andersen Avnede 08-02 1881 934 III
Søbo Bjerreby Sunds Svendborg Johanne Ejlertsen Bjerreby 08-02 1882 388 III
Strandgården Krogsbølle Skam Odense Jens Rasmussen Krogsbølle 08-03 1831 602 III
Dalgård Skamby Skam Odense Jens Jensen Gyrup Gyrup 08-03 1858 567 III
Strandly Åstrup Sallinge Svendborg Rasmus Olsen Hansen Åstrup 08-03 1864 148 III
Brøndstrup Nørregård Melby Skovby Odense Albertine Rasmine Nielsen Freltofte 08-03 1866 615 III
Drigstrup Bjerge Odense Hansine Petra Hansen Salby 08-03 1867 493 III
Grønnegård Tirsted Fuglse Maribo Chr. Smith Tirsted 08-03 1868 1003 III
Sjælsbakke Falkerslev Falsters Sønder Maribo Hansine Marie Hansen Gåbense Færgegård 08-03 1869 796 III
Fruensvænge Hov Langelands Nørre Svendborg Anine Villadsen Hov 08-03 1869 327 III
Vester Hovgård Tanderup Båg Odense Katrine Nielsen Gjelsted 08-03 1873 706 III
Lenshøjgård Købelev Lollands Nørre Maribo Ferdinand Carl Christensen Birket 08-03 1876 903 III
Risbæk Vålse Falsters Nørre Maribo Morten Rasmussen Vålse 08-04 1836 833 III
Østofte Fuglse Maribo Hans Christoffersen Søllested 08-04 1851 1014 III
Humlegård Eskildstrup Falsters Nørre Maribo N.P.A. Grønnov Eskildstrup 08-04 1851 846 III
Kroghlund Landet Sunds Svendborg Rasmus N. Rasmussen Vindeby 08-04 1852 361 III
Gammelsted Horreby Falsters Sønder Maribo Ane Nielsen Eget 08-04 1853 840 III
Vistorp Teglværk Gamtofte Båg Odense Chr. Holger Hansen Gamtofte 08-04 1855 772 III
Tranderup Ærø Svendborg Josine Marie Laursen Tranderup 08-04 1857 349 III
Bakkegård Bregninge Sunds Svendborg Hans Mortensen Bregninge 08-04 1858 356 III
Nymarksholm Dreslette Båg Odense Maren Andersen Strærup Mark 08-04 1861 786 III
Nørregård Ejby Vends Odense Carl Chr. Nielsen Ejby 08-04 1864 695 III
Lykkedal Nørre Søby Åsum Odense Johanne Marie Hansen Allested 08-04 1865 460 III
Lindelse Langelands Sønder Svendborg N.P. Rasmussen Fæbæk 08-04 1866 298 III
Stadager Falsters Nørre Maribo Niels Chr. Hansen Stadager 08-04 1869 853 III
Højegård Gundslev Falsters Nørre Maribo R. Jørgensen Gundslev 08-04 1869 827 III
Egeskovsholm Falkerslev Falsters Sønder Maribo Chr. Nielsen Langeland 08-04 1872 793 III
Rysegård Væggerløse Falsters Sønder Maribo Marie Jørgensen Gedesby 08-04 1873 878 III
Tammerødgård Ulbølle Sallinge Svendborg Hans Pedersen Hansen Ærø 08-04 1875 160 III
Åstrup Falsters Sønder Maribo Marie Olsen Oure 08-04 1879 798 III
Skamby Skam Odense Anna Nielsine Marie Rasmussen Skamby 08-04 1879 561 III
Buseroogård Søby Ærø Svendborg Christian Thomsen Søby 08-04 1883 354 III
Avnslev Vindinge Svendborg Carl Christian Nielsen Kjølstrup 08-04 1884 226 III
Kjølsbjerg Hjadstrup Lunde Odense Jesper Carlsen Peders Hjadstrup 08-05 1843 527 III
Kustrup Mølle Vejlby Vends Odense Niels Steffen Madsen Asperup 08-05 1852 670 III
Østrup Lunde Odense Mette Marie Knudsen Hasmark 08-05 1855 547 III
Fejø Fuglse Maribo Niels Rasmussen Fejø 08-05 1857 969 III
Elmely Tirsted Fuglse Maribo Anna Christine Rasmussen Fejø 08-05 1858 1002 III
Stolsbjerg Allesø Lunde Odense Hans Peter Andersen Allesø 08-05 1861 554 III
Egemosegård Lindelse Langelands Sønder Svendborg Jørgen Christensen Lindelse 08-05 1861 295 III
Majbølle Musse Maribo Eva Kristine Johansen Sverige 08-05 1870 1040 III
Hejegård Købelev Lollands Nørre Maribo Johanne Sofie Laurine Cartensen Ullerslev 08-05 1873 904 III
Trunderupgård Jordløse Sallinge Svendborg Anders Nielsen Jordløse 08-05 1873 113 III
Højrup Nørregård Nørre Højrup Skam Odense Knud Peder Pedersen Nørre Højrup 08-05 1876 573 III
Lyresminde Skovlænge Lollands Sønder Maribo Hans Peder Jensen Ullerslev 08-05 1877 934 III
Skovgård Toreby Musse Maribo Elsine Martine Margrethe Jensen Toreby 08-05 1881 1092 III
Gundslev Falsters Nørre Maribo L.P.L. Lejre Maglebrænde 08-05 1881 826 III
Højby Bjerreby Sunds Svendborg Søren Hansen Skov Stjoul 08-06 1850 372 III
Gl. Hedengård Heden Sallinge Svendborg Lars Rasmussen Fangel 08-06 1852 91 III
Nørre Nærå Skam Odense Abelone Marie Jørgensen Ringe 08-06 1863 592 III
Vesterled Nørre Lyndelse Åsum Odense Mathea Rasmussen Fåborg 08-06 1864 458 III
Eriksgård Hillested Fuglse Maribo Dorthea Elisabeth Larsen Skørringe 08-06 1869 1017 III
Sandager Skovby Odense Christen Mathias Christensen Nørre Esterbølle 08-06 1871 610 III
Åbjerg Fraugde Åsum Odense Niels Hansen Christiansen Helsned, Langeland 08-06 1871 462 III
Varmosegård Gislev Gudme Svendborg Hans Chr. Hansen Gislev 08-06 1871 171 III
Nørre Kirkeby Falsters Nørre Maribo Christine Oline Katrine Olsen Nørre Kirkeby 08-06 1876 855 III
Thårupgård Vejlby Vends Odense Otto Valdemar Lindskov Seest ved Kolding 08-06 1883 669 III
Buseroogård Søby Ærø Svendborg Bodil Marie Jensen Skarby Mark 08-06 1886 354 III
Skytteløkkegård Årslev Vindinge Svendborg Kirstine Wortmann Nørre Lyndelse 08-06 1890 220 III
Højgård Hillerslev Sallinge Svendborg Erik Andersen Hillerslev 08-07 1844 97 III
Sanderum Odense Odense Jørgen Andersen Sanderum 08-07 1844 413 III
Stensgård Bederslev Skam Odense Rasmus Andersen Bederslev 08-07 1844 595 III
Lundsgård Kværndrup Sunds Svendborg Knud Henriksen Lundsgaard Kværndrup 08-07 1855 17 III
Cestedgård Nørre Lyndelse Åsum Odense Maren Bonnesen Nøbølle 08-07 1857 457 III
Maegård Vindinge Vindinge Svendborg Niels Jensen Vindinge 08-07 1859 269 III
Vester Ulslev Musse Maribo Jørgen Pedersen Musse 08-07 1859 1117 III
Bohjørnegård Snøde Langelands Nørre Svendborg Hansine Oline Jacobsen Snøde 08-07 1862 330 III
Fuglse Fuglse Maribo Inger Kristine Jensen Slemminge 08-07 1873 992 III
Jensensminde Nørre Vedby Falsters Nørre Maribo Marie Kristensen Ørbæk 08-07 1878 820 III
Bildgården Diernæs Sallinge Svendborg Hans Chr. Hansen Svanninge 08-07 1885 70 III
Nørre Nærå Skam Odense Johannes Jensen Nørre Nærå 08-07 1891 592 III
Majbølle Musse Maribo Karen Kristensdatter Majbølle 08-08 1848 1049 III
Kohavegård Allerup Åsum Odense Maren Kirstine Hansen Allerup 08-08 1853 453 III
Anderup Vestergård Lumby Lunde Odense Mauritz Rasmussen Sanderum 08-08 1853 553 III
Ryslinge Præstegård Ryslinge Gudme Svendborg Anna Cathrine Marie Bygeborg Åstrup ved Haderslev 08-08 1854 213 III
Bakkegård Frørup Vindinge Svendborg Karen Larsen Langæble Langæble 08-08 1854 241 III
Tillitse Lollands Sønder Maribo Augusta Kristensen Stokkemarke 08-08 1861 952 III
Bregnekrog Revninge Bjerge Odense Anne Margrethe Hansen Broager Mark 08-08 1863 497 III
Græshave Lollands Sønder Maribo Kristine Larsen Nysted 08-08 1863 948 III
Gammelgård Asperup Vends Odense Anders Hansen Sønder Nærå 08-08 1878 658 III
Abrahamsminde Nørre Alslev Falsters Nørre Maribo Marius Lange Nørre Alslev 08-08 1882 821 III
Toreby Musse Maribo Hanne Marie Olsen Horbelev 08-08 1884 1084 III
Væggerløse Falsters Sønder Maribo Ane Jensen Væggerløse 08-09 1852 873 III
Store Dyred Ubberud Odense Odense Anders Rasmussen Emtekjær 08-09 1866 405 III
Søgård Heden Sallinge Svendborg Johanne Marie Christensen Brahetrolleborg 08-09 1868 93 III
Krogsbølle Skam Odense Jørgen Hans Nielsen Krogsbølle 08-09 1869 596 III
Lykkegård Agedrup Bjerge Odense Hans Peder Hansen Vester Kjærby Mark 08-09 1871 510 III
Maedamgård Svindinge Gudme Svendborg Maren Nielsen Svindinge 08-09 1872 217 III
Anderstrup Købelev Lollands Nørre Maribo Dorthea Margrethe Jensen Købelev 08-09 1876 904 III
Marthedal Sandholts Lyndelse Sallinge Svendborg Rasmus Jørgensen Marthedal Sandholdts Lyndelse 08-09 1876 157 III
Langmose Pårup Odense Odense Maren Rasmussen St. Viby på Hindsholm 08-09 1879 397 III
Bandholm Fuglse Maribo E. Jørgensen Bandholm 08-10 1841 1009 III
Lindegård Rolsted Åsum Odense Peder Hansen Rolsted 08-10 1843 442 III
Hårslev Skovby Odense Maren Kirstine Madsen Hindevad 08-10 1855 638 III
Nørre Nærå Skam Odense Niels Jensen Ringe 08-10 1856 592 III
Tillitse Lollands Sønder Maribo Karoline Nielsen Tillitse 08-10 1859 951 III
Nygård Flemløse Båg Odense Peter A. J. Nygaard Flemløse 08-10 1863 761 III
Plejlsgård Hillested Fuglse Maribo Hans Christensen Bursø 08-10 1864 1019 III
Kjertinge Gartnergård Kølstrup Bjerge Odense Valborg Marie Nielsen Vordingborg 08-10 1865 506 III
Gelsted Vends Odense Anders Chr. Poulsen Agedrup 08-10 1868 747 III
Enghavegård Marslev Bjerge Odense Niels Ebbesen Boesen Kallundborg Lyng 08-10 1878 516 III
Vester Ulslev Musse Maribo Ellen Jørgensen Fuglse 08-10 1881 1116 III
Højvang Halsted Lollands Sønder Maribo Johs. Christensen Halsted 08-10 1884 926 III
Husby Vends Odense Ane Margrethe Nielsen Tanderup 08-10 1885 726 III
Musse Musse Maribo Marie Sørensen Radsted 08-10 1889 1129 III
Utterslev Lollands Nørre Maribo Ane Johanne Christiansen Utterslev 08-11 1847 916 III
Birket Lollands Nørre Maribo Inger Rasmussen Birket 08-11 1850 898 III
Sakskøbing Musse Maribo Marie Larsen Radsted 08-11 1860 1028 III
Elisabethsminde Væggerløse Falsters Sønder Maribo N.P.J. Kaare Idestrup 08-11 1864 877 III
Ærtebjerggård Næsbyhovedbroby Odense Odense Knud Christensen Næsbyhovedbroby 08-11 1867 400 III
Lundegårds Mølle Nørre Broby Sallinge Svendborg Karen Kirstine Margrethe Jacobsen Nørre Broby 08-11 1876 118 III
Stadager Falsters Nørre Maribo Hans Laurits Larsen Nørre Alslev 08-11 1877 854 III
Vindinge Vindinge Svendborg Marius Hansen Vindinge 08-11 1878 265 III
Nørre Åby Vends Odense Frigga Jensen Nørre Åby 08-11 1878 687 III
Toreby Musse Maribo Christen Lander Vester Ulslev 08-11 1878 1086 III
Enghavegård Marslev Bjerge Odense Jensine Karentine Larsen Gulstav, Langeland 08-11 1878 516 III
Sølyst Nysted Musse Maribo Lars Alfred Jensen Stubberup 08-11 1881 1124 III
Fjelsted Vends Odense Anna Nielsen Fjeldsted 08-11 1884 680 III
Ærtebjerg Dalby Bjerge Odense Margrethe Mikkelsen Riber Laurbjerg, Randers amt 08-11 1889 477 III
Sølyst Kauslunde Vends Odense Hansa Clausen Karrebæk 08-11 1890 662 III
Holmelund Øster Hæsinge Sallinge Svendborg Rasmus Rasmussen Holmelund Øster Hæsinge 08-12 1840 164 III
Karensminde Ollerup Sunds Svendborg Karen Hansen Ollerup 08-12 1842 22 III
Ønslev Falsters Nørre Maribo M.P.P. Pyndt Tingsted 08-12 1855 852 III
Tågerup Fuglse Maribo Anton Rasmussen Torslunde 08-12 1869 978 III
Allesø Lunde Odense Anders Hansen Nielsen Gundstrup 08-12 1875 556 III
Toreby Musse Maribo Kristine Hansen Sjælland 08-12 1877 1082 III
Håbetsløn Tirsted Fuglse Maribo Peder Clausen Vester Tirsted 09-01 1843 1000 III
Maribo Landsogn Musse Maribo Jens Peder Pedersen Maribo 09-01 1847 1020 III
Præstelundsgård Skårup Sunds Svendborg Rasmus Jensen Skårup 09-01 1848 42 III
Slemminge Præstegård Slemminge Musse Maribo Anders Jensen Tyrsted 09-01 1854 1073 III
Rugagergård Tranderup Ærø Svendborg Kathrine Marie Petersen Tranderup 09-01 1859 350 III
Davinde Ågård Davinde Åsum Odense Niels Peder Mathiasen Davinde 09-01 1861 455 III
Klinte Højgård Klinte Skam Odense Hans Hansen Vesterby 09-01 1862 575 III
Skamby Skam Odense Frands Chr. Jeppesen Skamby 09-01 1865 569 III
Trehøje Herritslev Musse Maribo Jens Christian Pedersen Ramme Herritslev 09-01 1868 1102 III
Søndersø Skovby Odense Mads Knudsen Gjærup, Salling herred 09-01 1869 645 III
Nedahlsminde Væggerløse Falsters Sønder Maribo Ane Sofie Jeppesen Sjælland 09-01 1876 876 III
Ryslinge Præstegård Ryslinge Gudme Svendborg Marie Hansen Tved 09-01 1883 213 III
Lunde Højgård Ejlby Skovby Odense Maren Kirstine Marie Jeppesen Nørre Esterbølle 09-01 1883 613 III
Sakskøbing Musse Maribo Kristine Nielsen Radsted 09-01 1883 1027 III
Stenbækgård Helnæs Båg Odense Simon Hansen Helnæs 09-01 1886 782 III
Tanderup Båg Odense Hans Andersen Husby 09-02 1841 702 III
Espe Sallinge Svendborg Jørgen Hansen Espe 09-02 1850 58 III
Højgård Bjerreby Sunds Svendborg Christen Skare Bjerreby 09-02 1851 370 III
Fjelde Musse Maribo Christen Hansen Kartofte 09-02 1855 1094 III
Sandbjerggård Dalby Bjerge Odense Ole Hansen Dalby 09-02 1859 479 III
Hjorslev Søndergård Otterup Lunde Odense Maren Kirstine Madsen Trøstrup-Korup 09-02 1861 541 III
Birkemosegård Bjerreby Sunds Svendborg Simon Nielsen Bjerreby 09-02 1861 372 III
Rødløkke Lunde Lunde Odense Anne Kirstine Rasmussen Allesø 09-02 1863 519 III
Hygind Vestergård Husby Vends Odense Anders Jørgensen Sønder Åby 09-02 1871 731 III
Våbensted Musse Maribo Vilhelm Nielsen Våbensted 09-02 1871 1071 III
Gjeddeløkken Lunde Lunde Odense Ane Kathrine Pedersen Lillemose smedebolig 09-02 1873 517 III
Vester Ulslev Musse Maribo Ellen Sofie Christoffersen Vester Ulslev 09-02 1876 1112 III
Stensgård Tirsted Fuglse Maribo Hans Chr. Clausen Vester Tirsted 09-02 1877 1005 III
Enghavegård Frørup Vindinge Svendborg Laura Nielsen Frørup 09-02 1881 239 III
Sædager Bederslev Skam Odense Bodil Marie Christiansen Bederslev 09-02 1883 594 III
Blåløkkegård Hesselager Gudme Svendborg Lars Christensen Tofte Frørup 09-03 1836 189 III
Pugesøgård Svanninge Sallinge Svendborg Christen Rasmussen Hårby 09-03 1845 129 III
Jessensminde Våbensted Musse Maribo Hans Peder Olsen Våbensted 09-03 1847 1066 III
Nørre Lyndelse Åsum Odense Marie Rasmussen Nørre Lyndelse 09-03 1848 458 III
Krogsagergård Odense, Vor Frue Odense Odense Elisa Cathrine Sørensen Tybrind Skovfogedbolig 09-03 1859 397 III
Dyregård Gelsted Vends Odense Lars Jørgen Larsen Gjelsted 09-03 1860 675 III
Sunderupgård Hesselager Gudme Svendborg H. Basse Århus 09-03 1864 191 III
Krogsagergård Odense, Vor Frue Odense Odense Carl Adolph Carlsen Skjødt Odense 09-03 1866 397 III
Nygård Søllested Båg Odense Find P. Findsen Søllested 09-03 1867 735 III
Byagergård Rise Ærø Svendborg Sidse Marie Hansen Stokkeby 09-03 1868 342 III
Drigstrup Bjerge Odense Peter Nielsen Drigstrup 09-03 1869 486 III
Damgård Ørbæk Vindinge Svendborg Frederik Sørensen Sjælland 09-03 1870 275 III
Skovby Skovby Odense Carl Fuchs Bogense 09-03 1871 618 III
Åstrup Falsters Sønder Maribo L.S. Larsen Thy 09-03 1872 799 III
Thinggård Sørup Sunds Svendborg Jensigne Svendsen 09-03 1873 38 III
Ravnshøj Drigstrup Bjerge Odense Niels Chr. Nielsen Kertinge 09-03 1877 490 III
Søndersø Skovby Odense Anne Kirstine Johanne Lind Odense 09-03 1879 644 III
Grindløse Skam Odense Niels Pedersen Grindløse 09-03 1880 585 III
Mosegård Krarup Sallinge Svendborg Laura Larsen Nørre Søby 09-03 1882 116 III
Lydenkildegård Herringe Sallinge Svendborg Elna Hastrup Pedersen Silkeborg 09-03 1890 93 III
Lillebygård Rise Ærø Svendborg Klaus Rasmussen Hansen Rise 09-04 1852 342 III
Engbjerggård Kærum Båg Odense Morten Andersen Sønder Broby 09-04 1855 775 III
Landet Sunds Svendborg Lars Møller Landet 09-04 1863 358 III
Havmosegård Horslunde Lollands Nørre Maribo Caroline Jensen Kappel 09-04 1870 912 III
Sakskøbing Musse Maribo Anna Christensen Radsted 09-04 1875 1026 III
Stilundgård Lindelse Langelands Sønder Svendborg Laurits Petersen Snøde 09-04 1875 300 III
Bederslev Skam Odense Nielsine Marie Bendtsen Bederslev 09-04 1879 593 III
Strandlykkegård Herritslev Musse Maribo Johanne Mikkelsen Horslunde 09-04 1885 1107 III
Kildegård Norup Lunde Odense Karen Larsen Norup 09-05 1844 529 III
Pellesminde Bjerreby Sunds Svendborg Karen Rasmussen Landet 09-05 1845 372 III
Krogsgård Ingslev Vends Odense Peder Larsen Rørup 09-05 1850 689 III
Hjørnegård Tingsted Falsters Nørre Maribo H.H. Krag Tingsted 09-05 1857 847 III
Særslev Skovby Odense Rasmus Pedersen Jersore 09-05 1857 631 III
Calleborggård Magleby Langelands Sønder Svendborg Cecilie Dorthea Larsen Magleby 09-05 1863 306 III
Bjerreby Sunds Svendborg Jacob Simonsen Pelle Bjerreby 09-05 1863 385 III
Femø Fuglse Maribo Marie Kristensen Nørreby 09-05 1869 971 III
Tranderup Ærø Svendborg Jens Pedersen Tranderup 09-05 1870 348 III
Udby Kro Udby Vends Odense Karen Kirstine Jensen Føns Skov 09-05 1871 719 III
Kauslunde Vends Odense Hans Chr. Larsen Skrillinge 09-05 1875 666 III
Broholm Horne Sallinge Svendborg Morten Hans Mortensen Horne 09-05 1877 81 III
Svanegård Lumby Lunde Odense Anders Conrad Carl Larsen Lumby 09-05 1880 551 III
Stensgård Marslev Bjerge Odense Sofie Susanne Marie Mørch Nyborg 09-05 1882 513 III
Sølyst Nysted Musse Maribo Sofie Margrethe Olsen Herritslev 09-05 1883 1124 III
Nørre Søby Åsum Odense Nielsine Mathiasen Orte 09-06 1839 459 III
Ejby Vends Odense Chr. Rasmus Jensen Udby 09-06 1869 697 III
Højgård Frørup Vindinge Svendborg Ane Margrethe Pedersen Refsvindinge 09-06 1870 242 III
Højbogård Ullerslev Vindinge Svendborg Ingeborg Rasmussen Ullerslev 09-06 1881 235 III
Ringergården Frørup Vindinge Svendborg Rasmus Christensen Frørup 09-06 1882 236 III
Svanekjærgård Flemløse Båg Odense Marie Nielsen Horne 09-06 1883 763 III
Bønnelykkesminde Bjerreby Sunds Svendborg Hansine Katrine Jensen Marstal 09-06 1884 376 III
Kongegård Radsted Musse Maribo J. Rubæk Hillested 09-06 1885 1062 III
Elmegård Hillerslev Sallinge Svendborg Hansine Pedersen 09-07 1864 95 III
Solbjerggård Husby Vends Odense Jeppe P. Christensen Husby 09-07 1875 732 III
Vissenbjerg Odense Odense Anna Elisabeth Kirstine Dinesen Brede 09-07 1880 408 III
Højbjerggård Gedesby Falsters Sønder Maribo Hans J. Olsen Torkildstrup 09-08 1854 885 III
Skamby Skam Odense Abelone Marie Hansen Vesterby 09-08 1858 560 III
Maribo Landsogn Musse Maribo Marie Augusta Christensen Våbensted 09-08 1864 1020 III
Fuglesang Brahetrolleborg Sallinge Svendborg Marie Jensen Gjærup 09-08 1867 61 III
Kathrinelyst Kauslunde Vends Odense Maren Kirstine Madsen 09-08 1868 662 III
Eskemosegård Åstrup Sallinge Svendborg Mads Peder Nielsen Åstrup 09-08 1875 151 III
Kirstinelyst Åsum Åsum Odense Martin Kristen Vebæk Flødstrup 09-08 1875 437 III
Trunderupgård Jordløse Sallinge Svendborg Anna Nielsen Øse 09-08 1877 113 III
Nyhavegård Hillested Fuglse Maribo Laura Kristine Kristiansen Højreby 09-08 1879 1017 III
Ågård Hundstrup Sallinge Svendborg Marius Hansen Vedtofte Møllegård 09-08 1885 107 III
Kølstrup Bjerge Odense Peter Laurits Petersen Egensø 09-08 1885 508 III
Bregninge Musse Maribo Olga Louise Hansen Ringsing Grønnegade 09-08 1885 1139 III
Slothgården Allested Sallinge Svendborg Herdis Andreasen Dallerup 09-08 1886 51 III
Skovlundgård Dalby Bjerge Odense Frederik Chr. Nielsen Martofte 09-09 1851 478 III
Dammose Krogsbølle Skam Odense Abelone Marie Rasmussen Krogsbølle 09-09 1853 598 III
Hulbækgård Frørup Vindinge Svendborg Cecilie Klausen Frørup 09-09 1856 238 III
Nørrelund Hillerslev Sallinge Svendborg Christen Hansen Hillerslev 09-09 1857 106 III
Damgård Flemløse Båg Odense Jens Peder Nielsen Assens 09-09 1863 757 III
Møllebjerggård Fodslette Langelands Sønder Svendborg Jensine Jørgine Brandt Fodslette 09-09 1869 339 III
Skovvang Halsted Lollands Sønder Maribo Mathilde Dagmar Kirstine Nielsen 09-09 1869 925 III
Glirevang Birket Lollands Nørre Maribo Johanne Stryhn 09-09 1870 895 III
Toftegård Humble Langelands Sønder Svendborg Jens Peder Madsen Humble 09-09 1877 287 III
Bommosegård Hundstrup Sallinge Svendborg Frederik Jensen Hundstrup 09-09 1878 107 III
Mariesminde Hesselager Gudme Svendborg Jens Fr. Alfred Ørnsted Frørup 09-09 1878 193 III
Yndgårdsbo Østrup Lunde Odense Anna Petrine Kirstine Pedersen Uggerslev Mark 09-09 1881 544 III
Marcusholm Vissenbjerg Odense Odense Else Marie Petersen Saltofte 09-09 1882 409 III
Kårebjerggård Gundslev Falsters Nørre Maribo Hans W.N. Sværke Nørre Alslev 09-09 1884 825 III
Hårslev Skovby Odense Mads Ingemann Nielsen Hårslev 09-09 1894 638 III
Hårslev Skovby Odense Carl Eiler Nielsen Hårslev 09-09 1897 638 III
Bækkemark Brændekilde Odense Odense Marie Kirstine Rasmussen Brændekilde 09-10 1847 416 III
Frørup Vindinge Svendborg Niels Olsen Frørup 09-10 1848 238 III
Skydebjerg Båg Odense Nielsine Nielsen Skydebjerg 09-10 1852 746 III
Ryslinge Præstegård Ryslinge Gudme Svendborg Pastor Hjort Åstrup ved Haderslev 09-10 1853 213 III
Hassenkamgård Horne Sallinge Svendborg Ane Johansen Horne 09-10 1859 85 III
Maglebrænde Falsters Nørre Maribo Karen Marie Nielsen Vejringe 09-10 1861 817 III
Birkelund Torkildstrup Falsters Nørre Maribo Karen Marie Jensen Tårup 09-10 1863 818 III
Fuglehavegård Oure Gudme Svendborg Johannes Laurits Madsen Oure 09-10 1868 205 III
Skovlund Brarup Falsters Nørre Maribo Carl F.W. Jensen Gundslev 09-10 1878 856 III
Nislev Mølle Otterup Lunde Odense Carl Ditlev Rasmussen Stegø 09-10 1878 537 III
Vigsnæs Musse Maribo Olga Jensen Kippinge 09-10 1890 1037 III
Hellerup Vindinge Svendborg Mette Kirstine Pedersen Rolsted 09-11 1855 260 III
Hyldegård Drigstrup Bjerge Odense Rasmus Edvardsen Munkebo 09-11 1860 488 III
Ærteløkkegård Gislev Gudme Svendborg Hans Jørgensen Lerbæk Nørre Søby 09-11 1860 174 III
Damgård Ejby Vends Odense Anders Hansen Ejby 09-11 1861 695 III
Åsevang Horne Sallinge Svendborg Marius Lund Bjerne 09-11 1873 84 III
Skrillinge Nygård Kauslunde Vends Odense Petrea Jørgensen Ørsted 09-11 1879 663 III
Vestenskov Lollands Sønder Maribo Bertine Marie Andersen Hellinge 09-11 1881 942 III
Lumby Lunde Odense Theodora Marie Madsen Munkebo 09-11 1896 552 III
Påøgård Lindelse Langelands Sønder Svendborg Charlotte Fransika Guldberg Hansen Lindelse 09-11-1870 296 III
Højagergård Hillerslev Sallinge Svendborg Maren Hansen Hillerslev 09-12 1844 104 III
Nørregård Dreslette Båg Odense Jørgen Rasmussen Nørregaard Dreslette 09-12 1856 783 III
Øksendrup Gudme Svendborg Rasmus Jensen Rasmussen Frørup 09-12 1860 198 III
Bækgård Bregninge Ærø Svendborg Hans Jacob Hansen Bregninge 09-12 1864 351 III
Lærkedalsgård Nørre Broby Sallinge Svendborg Christen Jørgensen Bank Sønder Vissing 09-12 1867 121 III
Christiansborg Herrested Vindinge Svendborg Anna Petrine Andersen Villestofte 09-12 1874 248 III
Toftegård Ørbæk Vindinge Svendborg Valborg Pedersen Højvang Ryslinge 09-12 1881 276 III
Amagergård Åstrup Falsters Sønder Maribo O.P. Olsen Åstrup 09-12 1883 799 III
Pilegård Otterup Lunde Odense Marius Pedersen Hasmark 09-12 1889 542 III
Tørresø Toftegård Krogsbølle Skam Odense Hans Andersen Krogsbølle 10-01 1845 600 III
Rønnegård Otterup Lunde Odense Kirsten Hansen Otterup 10-01 1848 542 III
Vestervang Gislev Gudme Svendborg Karl Madsen Jensen Langeland 10-01 1851 175 III
Kastaniehøj Frørup Vindinge Svendborg Jacob Hansen ved Dybbøl 10-01 1857 243 III
Kettinge Musse Maribo Niels Madsen-Hasling Kettinge 10-01 1860 1145 III
Østerlund Gudbjerg Gudme Svendborg Maren Hansen Lakkendrup 10-01 1863 179 III
Toreby Musse Maribo L.P. Jensen Sjælland 10-01 1868 1082 III
Landet Lollands Sønder Maribo Thea Jensen Landet 10-01 1872 955 III
Frørup Vindinge Svendborg Andrs Chr. Hansen Frørup 10-01 1876 236 III
Øster Hæsinge Sallinge Svendborg Caroline Hansen Køng 10-01 1876 165 III
Grindløse Vestergård Grindløse Skam Odense Niels Hansen Nielsen Guldbjerg 10-01 1876 583 III
Bakkegård Brahetrolleborg Sallinge Svendborg Else Mathiesen Davinde 10-01 1878 62 III
Langedil Hårby Båg Odense Kirsten Mortensen Allested 10-01 1878 749 III
Troelsmose Ubberud Odense Odense Jørgen Nielsen Ubberud 10-01 1879 403 III
Tørresø Toftegård Krogsbølle Skam Odense Anders Hansen Andersen Krogsbølle 10-01 1890 600 III
Grindløse Skam Odense Christoffer Peder Christoffersen Grindløse 10-01 1896 589 III
Marstal Ærø Svendborg Christine Rasmussen Marstal 10-01-1850 340 III
Vantinge Sallinge Svendborg Frederik Christensen Vantinge 10-02 1835 74 III
Stokkemarke Lollands Sønder Maribo R.N. Borre Stokkemarke 10-02 1855 919 III
Tingsted Falsters Nørre Maribo Rasmus Olsen Nørre Alslev 10-02 1855 851 III
Huldgård Landet Sunds Svendborg Hans A. Lolk Landet 10-02 1861 359 III
Sillebjerggård Birket Lollands Nørre Maribo Niels Skafte Lille Lindet 10-02 1861 896 III
Stokkemarke Lollands Sønder Maribo Anton Henriksen Birket 10-02 1866 924 III
Holmegård Humble Langelands Sønder Svendborg Hans Madsen Hansen Humble 10-03 1847 286 III
Hårslev Skovby Odense Hans Peter Nielsen Hårslev 10-03 1847 638 III
Holmelund Hundstrup Sallinge Svendborg Rasmus Hansen Holm Brahetrolleborg 10-03 1850 108 III
Krohavegård Sakskøbing Musse Maribo Ane Kirstine Hansen Sakskøbing 10-03 1852 1027 III
Tullebølle Langelands Nørre Svendborg Dorthea L. Andersen Helletofte 10-03 1856 329 III
Enggård Heden Sallinge Svendborg Christian Pedersen Veilbæk Bellinge 10-03 1857 89 III
Østergård Gislev Gudme Svendborg Gjertrud Rasmussen Lunde 10-03 1858 172 III
Otterup Lunde Odense Rasmus Rasmussen Tørresø Mark 10-03 1860 537 III
Tangelsbjerggård Nørre Broby Sallinge Svendborg Karen Kirstine Jørgensen Sønder Broby 10-03 1864 119 III
Herritslev Musse Maribo Maren Johanne Kristensen Herritslev 10-03 1867 1105 III
Tranekær Langelands Nørre Svendborg Maren Pedersen Tranekær 10-03 1867 320 III
Hvidenlund Systofte Falsters Sønder Maribo Rasmine Hansine Hansen Systofte 10-03 1874 837 III
Grindløse Skam Odense Laurine Larsen Grindløse 10-03 1875 589 III
Lykkeshåb Sanderum Odense Odense Elisabeth Jørgensen Højmegård 10-03 1877 414 III
Stærbogård Svanninge Sallinge Svendborg Hans Thorvald Hansen Øen Illum 10-03 1882 134 III
Torslunde Fuglse Maribo Jens P. Andersen Fuglse 10-03 1888 990 III
Stærbogård Kværndrup Sunds Svendborg Johanne Nielsen Gislev 10-03 1888 16 III
Øster Skelleballegård Espe Sallinge Svendborg Ane Marie Holmslund Espe 10-03 1889 57 III
Øster Ulslev Musse Maribo Maren Pedersen Øster Ulslev 10-04 1848 1108 III
Grevegården Nørre Broby Sallinge Svendborg Kirsten Jørgensen Frøbjerg 10-04 1863 120 III
Dinesgård Landet Sunds Svendborg Marie Kristine Hansen 10-04 1864 363 III
Horslunde Lollands Nørre Maribo H.P. Jul Nøbølle 10-04 1864 912 III
Søbjerggård Fangel Odense Odense Rasmus Rasmussen Højby 10-04 1864 421 III
Store Dyred Ubberud Odense Odense Signe Andersen Ruds Vedby 10-04 1866 406 III
Juulsgård Sørup Sunds Svendborg Matrie Pedersen Tved 10-04 1866 38 III
Østergård Landet Lollands Sønder Maribo Laurits Theodor Larsen Gloslunde 10-04 1867 960 III
Karleby Falsters Sønder Maribo Bodil Kirstine Rasmussen Karleby 10-04 1869 843 III
Emmelev Mølle Hjadstrup Lunde Odense Simon Johan Simonsen Hjadstrup 10-04 1869 524 III
Kirkelund Vantinge Sallinge Svendborg Jeppe Jeppesen Vantinge 10-04 1870 71 III
Vantinge Sallinge Svendborg Christian Jørgensen Vantinge 10-04 1871 74 III
Flintebjerggård Avnslev Vindinge Svendborg Karen Dorthea Pedersen Aunslev 10-04 1871 222 III
Lundsgård Landet Sunds Svendborg Niels H. Kristensen Lund Landet 10-04 1875 366 III
Walthershåb Kettinge Musse Maribo Laurine Dorthea Jørgensen Sløsse 10-04 1876 1141 III
Rosilde Højgård Vindinge Vindinge Svendborg Lars Jørgensen Vindinge 10-04 1877 267 III
Ågebygård Landet Lollands Sønder Maribo Peder Hansen Landet 10-04 1878 956 III
Lilletvedgård Bjerreby Sunds Svendborg Hansine Nielsen Knudsbølle 10-04 1884 374 III
Idestrup Falsters Sønder Maribo Laura Pedersen Idestrup 10-04 1884 863 III
Bøgebjerggård Ørslev Vends Odense Ane Marie Jensen Husby 10-05 1850 707 III
Vestervang Gislev Gudme Svendborg Maren Sørensen Møllerhøj Hillerslev 10-05 1856 175 III
Fjellebro Mesinge Bjerge Odense Rasmus Simon Petersen Mesinge 10-05 1858 471 III
Helenehøj Vester Åby Sallinge Svendborg Christian Peder Christoffersen Vester Åby 10-05 1859 145 III
Juulsgård Sørup Sunds Svendborg Peder Nielsen Juul Sørup 10-05 1862 38 III
Grygård Skovby Skovby Odense Niels Andreas Hansen Skovby 10-05 1863 619 III
Hårslev Skovby Odense Johanne Marie Kirstine Jensen Bjørnsbo 10-05 1870 637 III
Slemminge Musse Maribo Sidsel Rasmussen Østofte 10-05 1871 1076 III
Agersdal Maribo Landsogn Musse Maribo Marius Christiansen Majbølle 10-05 1879 1020 III
Torslunde Fuglse Maribo Johan J. Andersen Sjælland 10-05 1881 989 III
Kønggården Fjelsted Vends Odense Carl Marius Nielsen Fjeldsted 10-05 1883 683 III
Hugshavegård Sønderby Båg Odense Peder Hansen Myllerup 10-06 1826 780 III
Hedvigslyst Herrested Vindinge Svendborg Hans Hansen Måre 10-06 1860 248 III
Lundeskov Pårup Odense Odense Hans Pedersen Sanderum 10-06 1861 398 III
Birket Lollands Nørre Maribo Maren Katrine Stryhn Fuglsang 10-06 1865 897 III
Espegård Verninge Odense Odense Elise Kathrine Nielsen Verninge 10-06 1866 430 III
Jershave Klinte Skam Odense Kirsten Hansen Allested 10-06 1872 582 III
Nørremarksgård Næsbyhovedbroby Odense Odense Karen Dorthea Andersen Næsbyhovedbroby 10-06 1874 401 III
Lundsgård Espe Sallinge Svendborg A. Andersen Lundsgaard Espe 10-06 1875 60 III
Nørreby Højgård Klinte Skam Odense Mads Hansen Grindløse 10-06 1879 580 III
Bøgebjerglund Orte Båg Odense Thea Sørensen Turup 10-06 1884 742 III
Kallehavegård Birket Lollands Nørre Maribo Agnes Olsen Birket 10-06 1889 894 III
Ringe Gudme Svendborg Emilie Petersen Bolbro 10-06 1889 211 III
Krogsgård Sønder Broby Sallinge Svendborg Jens Pedersen Øster Hæsinge 10-07 1856 136 III
Lindegård Østofte Fuglse Maribo H.J. Jensen Tirsted 10-07 1862 1013 III
Skrillinge Nygård Kauslunde Vends Odense L.P. Ludvigsen Orte 10-07 1863 663 III
Særslev Skovby Odense Niels Chr. Nielsen Fjeldsted 10-07 1864 630 III
Verninge Gæstgivergård Verninge Odense Odense Jens Peter Poulsen Dærup 10-07 1864 432 III
Fuglse Fuglse Maribo Anna Andersen Nebbelunde 10-07 1865 991 III
Lumby Lunde Odense Lars Henning Nielsen Lumby 10-07 1867 548 III
Kohavegård Bjerreby Sunds Svendborg Marie Larsen Gjesinge, Tåsinge 10-07 1871 376 III
Galdbjerggård Ulbølle Sallinge Svendborg Kathrine Lausten Råstrup 10-07 1880 161 III
Tågerodgård Vigerslev Skovby Odense Niels Peter Brandt Vester Åby 10-07 1881 654 III
Skovgård Fjelsted Vends Odense Katrine Hansen Sønderby 10-07 1884 682 III
Majbølle Musse Maribo Ole Christensen Bruun Radsted 10-08 1846 1049 III
Rolund Damgård Udby Vends Odense And. J. Pedersen Udby 10-08 1853 715 III
Knoldgård Tranderup Ærø Svendborg Peder Jensen Pedersen Tranderup 10-08 1853 347 III
Humlegård Brylle Odense Odense Lars Rasmussen Greve Brylle 10-08 1855 425 III
Eskelund Snøde Langelands Nørre Svendborg Theresia Rasmussen Snøde 10-08 1856 334 III
Vester Ulslev Musse Maribo Karen Kristensen Ramme Fuglse 10-08 1857 1121 III
Kontrolørgården Tullebølle Langelands Nørre Svendborg Frederik Hansen Tullebølle 10-08 1858 322 III
Enghavegård Espe Sallinge Svendborg Johanne Marie Rasmussen Espe 10-08 1862 57 III
Kragekjærsgård Bjerreby Sunds Svendborg Hans Espensen Bjerreby 10-08 1863 382 III
Mortensminde Bregninge Sunds Svendborg Niels R. Larsen Knudsbølle 10-08 1863 357 III
Høedgård Flemløse Båg Odense Kirsten Hansen Dreslette 10-08 1867 762 III
Birkely Sønder Broby Sallinge Svendborg Johanne Hansen Sønder Broby 10-08 1869 142 III
Ejby Vends Odense Bodil Marie Rasmussen Ejby 10-08 1870 697 III
Enghavegård Brenderup Vends Odense Anna Margrethe Jensen Brænderup 10-08 1873 713 III
Øster Kallerup Fraugde Åsum Odense Anders Henrik Andersen Allesø 10-08 1876 466 III
Bækgård Gelsted Vends Odense Else Marie Madsen Vedtofte 10-08 1876 673 III
Lindegård Sønder Broby Sallinge Svendborg Hans Chr. Rasmussen Sønder Broby 10-08 1876 139 III
Maglebrænde Falsters Nørre Maribo Karen Kirstine Rasmussen Kippinge 10-08 1876 817 III
Truelsmosegård Kærum Båg Odense Laurits Andersen Kjølstrup 10-08 1879 775 III
Sønderskovgård Horslunde Lollands Nørre Maribo Edv. Rasmussen Falster 10-08 1880 906 III
Vigsnæs Musse Maribo Kirsten Birgitte Larsen Nørre Alslev 10-08 1881 1038 III
Bruserup Skovgård Væggerløse Falsters Sønder Maribo Niels Hansen Væggerløse 10-09 1851 880 III
Herrested Vindinge Svendborg Mads Chr. Hansen Rynkeby 10-09 1861 246 III
Torpe Østergård Skrøbelev Langelands Nørre Svendborg Rasmus Peder Olsen Skrøbelev 10-09 1863 316 III
Humble Langelands Sønder Svendborg Ane Christine Andersen Hesselbjerg 10-09 1867 286 III
Idestrup Skovgård Idestrup Falsters Sønder Maribo Pauline Hansen Svensbjerg 10-09 1867 862 III
Tjenergården Magleby Langelands Sønder Svendborg Alfred Møller Voigt Magleby 10-09 1867 307 III
Vissenbjerg Kro Vissenbjerg Odense Odense Maren Kirstine Knudsen Skovsby 10-09 1869 406 III
Agedrup Bjerge Odense Karen Kirstine Pedersen Bullerup 10-09 1871 509 III
Havlykkegård Horslunde Lollands Nørre Maribo Malvine Christensen Nøbbet 10-09 1873 909 III
Blidegn Brahetrolleborg Sallinge Svendborg Sofie Andersen Birkholm Hågerup 10-09 1876 69 III
Englund Ejlby Skovby Odense Maren Hansine Petrine Pedersen Nørreby 10-09 1877 612 III
Ønslev Falsters Nørre Maribo V. Vægter Ønslev 10-09 1880 852 III
Simmerbølle Langelands Nørre Svendborg Niels Hansen Simmerbølle 10-09 1883 314 III
Gammel Haugsted Vigerslev Skovby Odense Hjalmar Chr. Jensen Kølstrup 10-09 1887 657 III
Bregninge Sunds Svendborg Ane Marie Andersen Knudsbølle 10-10 1841 358 III
Østofte Fuglse Maribo N.P. Baad Østofte 10-10 1868 1013 III
Klintegård Humble Langelands Sønder Svendborg Marie Bendixen Humble 10-10 1882 284 III
Rosengård Munkebo Bjerge Odense Hans Laurits Hansen Munkebo 10-10 1887 502 III
Thorslund Sandholts Lyndelse Sallinge Svendborg Anna Petra Nielsen Nørre Broby 10-10 1891 156 III
Lilletvedgård Bjerreby Sunds Svendborg Peder Jensen Bjerreby 10-11 1843 374 III
Nørreager Søllinge Vindinge Svendborg Abelone Jensine Andersen Nørre Lyndelse 10-11 1847 256 III
Møllegården Bandholm Fuglse Maribo Fritz Hansen Femø 10-11 1856 1010 III
Bondegård Vester Hæsinge Sallinge Svendborg Hans Peder Nielsen Bonde Vester Hæsinge 10-11 1858 153 III
Elmtoft Sandager Skovby Odense Hans Hansen Nørre Esterbølle 10-11 1860 608 III
Nyborg Vindinge Svendborg Lars Christensen Nyborg 10-11 1861 252 III
Studehave Errindlev Fuglse Maribo Bodil Kristine Jørgensen Bukkehavegård 10-11 1862 982 III
Damgård Ejby Vends Odense Dorthea Rasmussen Ejby 10-11 1862 695 III
Stolsbjerg Allesø Lunde Odense Karen Kirstine Knudsen Anderup 10-11 1866 554 III
Nygård Ullerslev Vindinge Svendborg Knud Hansen Aunslev 10-11 1872 234 III
Bøghavegård Snøde Langelands Nørre Svendborg Oline Jacobine Jørgensen Snøde 10-11 1875 335 III
Bommosegård Hundstrup Sallinge Svendborg Kirsten Jensine Poulsen Gjestelev Lunde 10-11 1883 107 III
Enggård Utterslev Lollands Nørre Maribo Christine Thomasine Karoline Christensen Horslunde 10-11 1885 914 III
Tanderup Båg Odense Karen Jensen Sjælland 10-11 1888 705 III
Baunehøjgård Vålse Falsters Nørre Maribo Anna Berthine Hansen Rårup, Lolland 10-11 1889 830 III
Bækkemark Brændekilde Odense Odense Jørgen Jacobsen Brændekilde 10-12 1838 416 III
Hellerup Vindinge Svendborg Rasmus Andersen Hellerup 10-12 1858 259 III
Kastelsgård Viby Bjerge Odense Peter Poulsen Viby 10-12 1858 467 III
Allégård Tingsted Falsters Nørre Maribo J.J. Clausen Lolland 10-12 1864 847 III
Rønnekjærgård Vester Skerninge Sallinge Svendborg Karen Marie Sørensen Tåsinge 10-12 1866 158 III
Langemosegård Horne Sallinge Svendborg Mads Marius Milling Sørensen Horne 10-12 1868 81 III
Damsbo Brahetrolleborg Sallinge Svendborg Frederik Damsbo Brahetrolleborg 10-12 1874 65 III
Langå Gudme Svendborg Marie Hansen Hesselager 10-12 1874 195 III
Holmegård Hårby Båg Odense H.J. Holmegaard Hårby 10-12 1875 751 III
Radsted Musse Maribo Dorthea Larsen Sjælland 10-12 1876 1064 III
Kildevang Majbølle Musse Maribo L.Chr. Baltzersen Vesterborg 10-12 1881 1047 III
Kettinge Musse Maribo Hansine Hansen Kettinge 10-12 1883 1148 III
Toftegård Helnæs Båg Odense Martha Banke Heden Allested 10-12 1887 781 III
Hildemosegård Væggerløse Falsters Sønder Maribo Vilhelm Rasmussen Kippinge 10-12 1887 871 III
Otterup Lunde Odense Rasmine Andersen Tørresø 11-01 1856 538 III
Højstensgård Bregninge Ærø Svendborg Maren Christensen Søby 11-01 1856 352 III
Gudbjerg Gudme Svendborg Hans Poulsen Gudbjerg 11-01 1857 182 III
Skalhøjgård Fjelde Musse Maribo Else Hansen Fjelde 11-01 1858 1096 III
Hudevad Vestergård Rolsted Åsum Odense Karen Kirstine Madsen Kappendrup 11-01 1870 446 III
Brobæk Højby Åsum Odense Knud Larsen Højby 11-01 1875 447 III
Åstrup Falsters Sønder Maribo H.L.M. Tærsker Åstrup 11-01 1876 798 III
Vester Højgård Særslev Skovby Odense Hans Henrik Jensen Særslev 11-01 1879 631 III
Landmålergården Fjelsted Vends Odense Jørgen Chr. Olsen Fjeldsted 11-01 1887 684 III
Højbjerggård Kværndrup Sunds Svendborg Johan Hejberg Kværndrup 11-02 1849 19 III
Skjelmosegård Gudme Gudme Svendborg Rasmus Larsen Gudme 11-02 1854 185 III
Slotsgården Ollerup Sunds Svendborg Hans Andersen Sloth Ollerup 11-02 1857 22 III
Elmelund Lindelse Langelands Sønder Svendborg Niels Hansen Skrøbelev 11-02 1861 301 III
Ladefogedgård Gudbjerg Gudme Svendborg Peder Andersen Gudbjerg 11-02 1868 181 III
Utterslev Lollands Nørre Maribo Carl H. Lund Løjtofte 11-02 1868 917 III
Våbensted Musse Maribo Elna Nielsen Radsted 11-02 1881 1067 III
Ærtekilde Nørre Søby Åsum Odense Johanne Pedersen Nørre Søby 11-02 1881 459 III
Langager Vissenbjerg Odense Odense Agnes Johanne Cecilie Hansen Maribo 11-02 1888 409 III
Bøgelund Vejstrup Gudme Svendborg Niels Nielsen Oure 11-03 1847 207 III
Tonekær Skamby Skam Odense Niels Pedersen Skamby 11-03 1848 560 III
Bjergløkken Skamby Skam Odense Niels Christensen Skamby 11-03 1853 566 III
Havmosegård Horslunde Lollands Nørre Maribo P.R. Stryhn Vesterborg 11-03 1854 912 III
Lissinggård Gundslev Falsters Nørre Maribo Ole Pedersen Skjerne 11-03 1855 828 III
Glastrappegård Hesselager Gudme Svendborg Rasmus Pedersen Hesselager 11-03 1859 193 III
Majbølle Musse Maribo Bodil Jørgensen Majbølle 11-03 1860 1048 III
Vejrup Nørregård Ubberud Odense Odense Anders Nielsen Ubberud 11-03 1863 404 III
Femø Fuglse Maribo Laura Martine Danielsen Femø 11-03 1865 970 III
Nørregård Idestrup Falsters Sønder Maribo Niels P. Pedersen Idestrup 11-03 1867 865 III
Blunkgården Øster Ulslev Musse Maribo Hulda Emilie Carlsen Småland, Sverige 11-03 1871 1112 III
Teglhvilgård Slemminge Musse Maribo Anna Margrethe Hansen Radsted 11-03 1879 1073 III
Birket Lollands Nørre Maribo Jenny Svendsen Sverige 11-03 1885 898 III
Ålykkegård Husby Vends Odense Anna Marie Andersen Tanderup 11-03 1893 727 III
Højbogård Gamtofte Båg Odense Hans Pedersen Gamtofte 11-04 1845 771 III
Ringsebølle Fuglse Maribo Oline B. Rasmussen Dannemare 11-04 1851 976 III
Særslev Skovby Odense Hans Jørgen Nielsen Særslev 11-04 1863 628 III
Flødstrup Vindinge Svendborg Ane Kirstine Rasmussen Kissendrup 11-04 1863 233 III
Brydemaegård Vester Skerninge Sallinge Svendborg Kirstine Madsen Skønaa Brahetrolleborg 11-04 1863 158 III
Kettinge Musse Maribo Maren Johanne Hansen Frejlev 11-04 1864 1142 III
Husby Vends Odense Jens Peder Jensen Aulby 11-04 1865 725 III
Ejlby Præstegård Ejlby Skovby Odense Maren Jensen Ejlby 11-04 1866 611 III
Stenslykkegård Lindelse Langelands Sønder Svendborg Frits Julius Pedersen Humble 11-04 1866 296 III
Lindegård Sandholts Lyndelse Sallinge Svendborg Karen Marie Hansen Sandholdts Lyndelse 11-04 1870 155 III
Edellund Lunde Sunds Svendborg Marius Thomsen Bredsten ved Vejle 11-04 1870 36 III
Bøgebjerggård Tullebølle Langelands Nørre Svendborg H.P. Hansen Frellesvig 11-04 1873 327 III
Lykkegård Lumby Lunde Odense Dorthea Frederikke Nielsen Lumby 11-04 1877 553 III
Bakkegård Fjelsted Vends Odense Anna Elise Hansen Nørre Åby 11-04 1878 681 III
Fladbjerggård Nørre Broby Sallinge Svendborg Marie Vilhelmine Rasmussen Fraugde 11-04 1890 121 III
Kjærsgård Brylle Odense Odense Claus Nielsen Rønninge 11-05 1853 424 III
Radbjerggård Væggerløse Falsters Sønder Maribo Ane Jensine Laurentine Hansen Langeland 11-05 1863 872 III
Skovsbygård Vissenbjerg Odense Odense Peder Jacobsen Pedersen Lyø 11-05 1868 408 III
Bellinge Gæstgivergård Bellinge Odense Odense Peder Nielsen Sandvad Sanderum 11-05 1869 419 III
Skamby Skam Odense Laura Kamilla Iversen Stensbygård 11-05 1878 558 III
Kauslunde Vends Odense Emil Frederiksen Bro 11-05 1881 663 III
Majbølle Musse Maribo Agnes Rasmussen Majbølle 11-05 1881 1044 III
Landkærgård Herritslev Musse Maribo Jørgen Rasmussen Herritslev 11-05 1881 1098 III
Pilegård Magleby Langelands Sønder Svendborg Anton Larsen Lindelse 11-05 1886 307 III
Verninge Odense Odense Iver Rasmussen Balle Verninge 11-06 1871 431 III
Nørre Alslev Falsters Nørre Maribo Petrine Jensen Brarup 11-06 1872 821 III
Filstrupgård Hårby Båg Odense Ellen Anna Rasmussen Vejle 11-06 1876 751 III
Margrethesminde Hillerslev Sallinge Svendborg Karen Kyed Jylland 11-06 1877 96 III
Husby Vends Odense Jakob Pedersen Husby 11-06 1880 726 III
Ilemose Sørup Sunds Svendborg Christian Poulsen Sørup 11-06 1880 40 III
Skovgård Gislev Gudme Svendborg Astrid Berntsen Ny Krumstrup 11-06 1881 174 III
Nørregård Gloslunde Lollands Sønder Maribo Rasmus Alfred Jensen Dannemare 11-06 1887 962 III
Sønder Bagetoftegård Humble Langelands Sønder Svendborg Hansine Cecilie Hansen Humble 11-07 1855 283 III
Kildegård Ellinge Vindinge Svendborg Maren Kirstine Rasmussen Ellinge 11-07 1865 255 III
Glastrappegård Hesselager Gudme Svendborg Marie Jensen Gudbjerg 11-07 1866 193 III
Tommerup Odense Odense Maren Kathrine Drud Drudgård 11-07 1870 429 III
Kauslunde Vends Odense Bertha Kirstine Jensen Kauslunde 11-07 1874 662 III
Højvang Halsted Lollands Sønder Maribo Hans Chr. Olsen Halsted 11-07 1878 928 III
Nørregård Bjerreby Sunds Svendborg Petra Jørgensen Gl. Nyby 11-07 1882 387 III
Gammelkjær Fejø Fuglse Maribo Albert Larsen Fejø 11-07 1884 966 III
Gundslev Falsters Nørre Maribo Julius Hansen Møller Gundslev 11-07 1891 824 III
Søgården Sørup Sunds Svendborg Anders Jacobsen Stenstrup 11-08 1851 39 III
Anderup Vestergård Lumby Lunde Odense Maren Kirstine Helene Nielsen Lumby 11-08 1857 553 III
Langsminde Gudme Gudme Svendborg Anders Hansen Andersen Gudbjerg 11-08 1861 184 III
Langsøgård Søllested Lollands Sønder Maribo Peder C. Larsen Søllested 11-08 1864 934 III
Kraglundgård Bjerreby Sunds Svendborg Kirsten Larsen Gjesinge, Tåsinge 11-08 1866 383 III
Bregneholm Dreslette Båg Odense Ane Rasmussen Dreslette 11-08 1866 784 III
Brandhøj Mesinge Bjerge Odense Marie Knudsen Mesinge 11-08 1873 475 III
Ågård Nørre Broby Sallinge Svendborg Petrine Andersen Hillerslev 11-08 1884 123 III
Toftegård Søllinge Vindinge Svendborg Albert Julius Albrektsen Vejrø 11-08 1887 257 III
Frørup Vindinge Svendborg Rasmine Sten Tårup 11-08 1888 240 III
Rågelund Østergård Åsum Åsum Odense Ingeborg Marie Sørensen Åsum 11-08 1888 438 III
Søby Ærø Svendborg Hans Hansen Søby 11-09 1851 352 III
Frydenlund Ryslinge Gudme Svendborg Niels Chr. Jørgensen Vigerslev 11-09 1852 215 III
Munkebo Bakkegård Munkebo Bjerge Odense Ane Marie Andersen Norup 11-09 1859 502 III
Æblelund Ørbæk Vindinge Svendborg Ane Jensen Sulkendrup 11-09 1859 277 III
Sandbjerggård Avnslev Vindinge Svendborg Cecilie Hansen Aunslev 11-09 1864 221 III
Idestrup Falsters Sønder Maribo Niels Rasmussen Kimer Idestrup 11-09 1865 866 III
Kimervang Systofte Falsters Sønder Maribo Hans Rasmussen Kimer Tjæreby, Idestrup 11-09 1869 837 III
Nordgård Hjadstrup Lunde Odense Christen Hansen Øster Lunde 11-09 1874 524 III
Vestergård Kappel Lollands Sønder Maribo Anna B. Christensen Vestenskov 11-09 1879 945 III
Havlund Kappel Lollands Sønder Maribo Frederik Madsen Kappel 11-09 1881 946 III
Bjergnæs Skeby Lunde Odense Jens Peter Jensen Dømmestrup 11-09 1882 535 III
Elmelund Bjerreby Sunds Svendborg Karen Espensen Bjerreby 11-09 1884 379 III
Møllegård Verninge Odense Odense Jørgen Madsen Jørgensen Verninge 11-09 1884 433 III
Hvidsgård Snøde Langelands Nørre Svendborg Thora Hansen Tressebølle 11-09 1886 331 III
Hestekjærgård Dalby Bjerge Odense Elisabeth Schou Alminde, Vejle amt 11-09 1887 481 III
Lindegård Avnslev Vindinge Svendborg Bertha Hansen Aunslev 11-09 1888 224 III
Nørre Nærå Skam Odense Jørgen Hansen Nørre Nærå 11-10 1843 593 III
Vindeby Færgegård Bregninge Sunds Svendborg R.V. Møller Troense 11-10 1851 355 III
Hjadstrup Lunde Odense Ane Kirstine Christensen Hjadstrup 11-10 1857 527 III
Herritslev Musse Maribo J. Vilhelm Christensen Bruun Herritslev 11-10 1869 1104 III
Slemminge Musse Maribo Hans Chr. Hansen Slemminge 11-10 1871 1076 III
Fløitegård Karleby Falsters Sønder Maribo Karen Kirstine Pedersen Klodskov 11-10 1873 841 III
Fraugde Åsum Odense Anders Jacob Mauritzen Sanderum 11-10 1880 465 III
Sønder Kirkeby Falsters Sønder Maribo Karen Margrethe Hansen Gunslev 11-10 1881 843 III
Ditlevsholm Diernæs Sallinge Svendborg Christoffer Haastrup Horne 11-10 1884 70 III
Hårslev Skovby Odense Ane Kathrine Hansen Bellinge Mark 11-11 1840 639 III
Vindinge Vindinge Svendborg Hans Johansen Vindinge 11-11 1841 263 III
Ålsbo Møllegård Rørup Vends Odense Niels Jørgen Nielsen Fjeldsted 11-11 1859 677 III
Bøstrup Langelands Nørre Svendborg Rasmus Andersen Bøstrup 11-11 1862 280 III
Elleruplund Tommerup Odense Odense Jørgine Marie Larsen Tommerup 11-11 1868 429 III
Lundsgård Landet Sunds Svendborg Maren Jakobsen Landet 11-11 1872 366 III
Bøsemose Brændekilde Odense Odense Knud Pedersen Vullerslev 11-11 1873 417 III
Idestrup Falsters Sønder Maribo Jensine Olivia Olsen Gunslev 11-11 1876 866 III
Nordenskovsgård Lindelse Langelands Sønder Svendborg Ane Sofie Jensen Helletofte 11-11 1878 299 III
Søllestedgård Søllested Båg Odense Thor Thorsen Helnæs 11-11 1879 733 III
Højgård Kværndrup Sunds Svendborg Jens Poulsen Jensen Stubberup 11-11 1880 18 III
Norup Lunde Odense Birtha Andersen Egense Mark 11-11 1883 532 III
Tilkegård Arninge Lollands Sønder Maribo Laurits Larsen Nakskov 11-11 1884 939 III
Landet Lollands Sønder Maribo Frederik Frederiksen Skodsebølle 11-11 1887 961 III
Landet Lollands Sønder Maribo Astrid Rasmussen Skodsebølle 11-11 1890 961 III
Lenshøjgård Købelev Lollands Nørre Maribo Alma Katrine Andersen Købelev 11-11 1891 903 III
Flægkjær Dalby Bjerge Odense Hans Christensen Dalby 11-12 1842 477 III
Dalslund Ryslinge Gudme Svendborg Ane Christine Rasmussen Ryslinge 11-12 1851 214 III
Møllegård Verninge Odense Odense Johanne Kirstine Andersen Allested 11-12 1861 433 III
Hårslev Skovby Odense Mads Christensen Lille Nymark 11-12 1862 636 III
Mosegård Klinte Skam Odense Sara Nielsen Nørreby 11-12 1863 576 III
Ejlby Præstegård Ejlby Skovby Odense Waldemar Julius Bülow Randers 11-12 1864 611 III
Grønhavegård Søllested Båg Odense Mads P. Jørgensen Hårslev 11-12 1872 734 III
Ellebækgård Vindinge Vindinge Svendborg Marius Christensen Dristrup 11-12 1876 267 III
Egehøjgård Øster Ulslev Musse Maribo Lars Rasmussen Øster Ulslev 11-12 1876 1110 III
Krønge Fuglse Maribo Hansine Marie Jensen Vester Ulslev 11-12 1878 998 III
Grønholdtgård Skørringe Fuglse Maribo Thora Kristiansen Stokkemarke 11-12 1883 1000 III
Sølyst Gudme Gudme Svendborg Stine Pedersen Birkum 12-01 1858 185 III
Lumby Lunde Odense Maren Madsen Gjesinge, Tåsinge 12-01 1864 548 III
Hannestedgård Fjelde Musse Maribo Anna Pille Tingsted, Falster 12-01 1864 1094 III
Kildedal Bregninge Musse Maribo Ane Kirstine Rasmussen Bregninge 12-01 1870 1139 III
Gammelgård Udby Vends Odense A.L. Andersen Udby 12-01 1873 717 III
Skovlyst Humble Langelands Sønder Svendborg Christine Jensine Jensen Lindelse 12-01 1873 291 III
Hønsehøjgård Bøstrup Langelands Nørre Svendborg Axel Jensen Lejbølle 12-01 1874 283 III
Søbygård Bjerreby Sunds Svendborg Karen Hansen Pelle Bjerreby 12-01 1875 380 III
Nysted Musse Maribo Karen Margrethe Nielsine Elisabeth Hansen Tågense 12-01 1877 1126 III
Norup Lunde Odense Rasmine Hansen Erlund Nørre Nærå 12-01 1878 530 III
Jacobsminde Stenstrup Sunds Svendborg Ane Marie Pedersen Vester Skjerninge 12-01 1879 30 III
Skydebjerggård Fjelsted Vends Odense Jens Damkjær Vejstrup, Jylland 12-01 1882 684 III
Damgård Flemløse Båg Odense Ane Marie Hansen Saltofte 12-02 1841 761 III
Hjortgård Nørre Lyndelse Åsum Odense Fr. Chr. Jørgensen Nørre Lyndelse 12-02 1844 456 III
Lykkegård Mesinge Bjerge Odense Eleonora Louise Brinckmann København 12-02 1845 476 III
Skovløkkegård Allerup Åsum Odense Maren Andersen Davinde 12-02 1846 453 III
Blæsenborg Torslunde Fuglse Maribo Hans Christensen Bursø 12-02 1858 990 III
Munkgård Kauslunde Vends Odense Jørgen Pedersen Munk Rorslev 12-02 1858 661 III
Humble Langelands Sønder Svendborg Johs. Peder Christensen Drost Humble 12-02 1861 289 III
Eskjør Nørregård Husby Vends Odense Anders H. Andersen Husby 12-02 1866 731 III
Sønder Kirkeby Falsters Sønder Maribo P.F.J. Andersen Sjælland 12-02 1868 843 III
Byhavegård Hunseby Musse Maribo Ludvig Bichel København 12-02 1869 1023 III
Damgård Bjerreby Sunds Svendborg Christen Madsen Bregninge 12-02 1877 381 III
Våbensted Musse Maribo Hans J.V.H. Wiid Våbensted 12-02 1879 1069 III
Ærenlund Ryslinge Gudme Svendborg Marie Andersen Gislev 12-02 1880 214 III
Steensbjerg Stubberup Bjerge Odense Eleonora Kristine Christensen Stubberup 12-02 1891 482 III
Sognefogedgården Fodslette Langelands Sønder Svendborg Hanne Kirstine Nielsen Lindelse 12-03 1854 339 III
Bakkegård Sønder Broby Sallinge Svendborg Hans Rasmussen Eriksen Marstal landsogn 12-03 1856 137 III
Ajlebjerggård Sørup Sunds Svendborg Maren Rasmussen Ollerup 12-03 1856 39 III
Solbakken Skamby Skam Odense Ane Kirstine Rasmussen Stensby 12-03 1864 565 III
Fredsnogård Vissenbjerg Odense Odense Jens Andersen Vissenbjerg 12-03 1869 407 III
Bakkely Avnslev Vindinge Svendborg Hans Jørgen Andersen Gamborg 12-03 1875 225 III
Dreslette Båg Odense Niels Peder Pedersen Dreslette 12-03 1875 787 III
Marcusholm Vissenbjerg Odense Odense Christian Ludvigsen Sproveborren, Møn 12-03 1878 409 III
Sønderskovgård Horslunde Lollands Nørre Maribo Dorthea Margrethe Jørgensen Tillitze 12-03 1881 906 III
Verninge Odense Odense Maren Kirstine Knudsen Øster Hæsinge 12-03 1881 431 III
Pilegård Gestelev Sallinge Svendborg Karen Amalie Pilegaard Kristiansen Ringe 12-03 1881 77 III
Engestofte Musse Maribo Kristine Kristiansen Kalø 12-03 1882 1072 III
Tårs Musse Maribo Anna Nielsen Falster 12-03 1882 1037 III
Møllehøjgård Vålse Falsters Nørre Maribo Anders R.Th. Bom Nørre Vedby 12-03 1889 835 III
Rolighed Systofte Falsters Sønder Maribo Karen Jensen ved Kalundborg 12-03 1890 835 III
Tårs Musse Maribo Rasmus Larsen Brandt Tårs 12-04 1851 1032 III
Sølund Sørup Sunds Svendborg Karen Kirstine Nielsen Sørup 12-04 1871 37 III
Egebjerggård Asperup Vends Odense Karen Nielsen Kjødstrup 12-04 1873 659 III
Rosenlund Ingslev Vends Odense Hans Marius Hansen Kauslunde 12-04 1874 690 III
Yndlinggård Nørre Vedby Falsters Nørre Maribo Marie Jørgensen Tingsted 12-04 1874 820 III
Mosegård Køng Båg Odense Martine Andersen Vedtofte 12-04 1893 766 III
Tvedskovgård Bjerreby Sunds Svendborg Inger Sofie Hansen Vårø 12-05 1833 374 III
Udby Vends Odense Maren Christiansen Husby 12-05 1848 718 III
Rosengård Køng Båg Odense Jens Andersen Højrup 12-05 1850 767 III
Køng Båg Odense Jens Andersen Højrup 12-05 1850 768 III
Rughavegård Nørre Broby Sallinge Svendborg Marie Hansen Vittinge 12-05 1855 125 III
Fejø Fuglse Maribo Anna Hansen Fejø 12-05 1862 967 III
Frederiksfeldt Nørre Søby Åsum Odense Knud Rasmussen Fangel 12-05 1862 458 III
Strandskovgård Våbensted Musse Maribo Ole Christensen Radsted 12-05 1863 1069 III
Sundstoftegård Toreby Musse Maribo Mads Peder Rasmussen Toreby 12-05 1863 1082 III
Toftegård Væggerløse Falsters Sønder Maribo Katrine Nielsine Jensen Lolland 12-05 1871 874 III
Ørsted Mosegård Ørsted Båg Odense Nielsine Kristine Schmidt Harndrup 12-05 1874 744 III
Granly Kappel Lollands Sønder Maribo Chr. Valdemar Poulsen Kappel 12-05 1876 944 III
Pilegård Husby Vends Odense Caroline Nielsine Henningsen Kjøng 12-05 1878 722 III
Gemalgården Kirkeby Sunds Svendborg Laurits Larsen Ringe 12-05 1880 24 III
Vestergård Heden Sallinge Svendborg Thora Pedersen Vester Hæsinge 12-05 1883 90 III
Saxgård Ullerslev Vindinge Svendborg Anders Hansen Fraugde 12-05 1884 234 III
Munkebo Bakkegård Munkebo Bjerge Odense Niels Hansen Marslev 12-06 1840 502 III
Svanehøjgård Drigstrup Bjerge Odense Johannes Jepsen Drigstrup 12-06 1863 491 III
Skovby Skovby Odense Hansine Kathrine Marie From Jørgensen Dåholm, Skovby 12-06 1864 624 III
Birkelund Rolsted Åsum Odense Johanne Kristine Hansen Gudbjerg 12-06 1869 442 III
Lilletvedgård Bjerreby Sunds Svendborg Peder Chr. Jensen Bjerreby 12-06 1874 373 III
Kauslunde Vends Odense Marie Jensen Kauslunde 12-06 1876 666 III
Østofte Fuglse Maribo Anna Amanda Rasmussen Maribo 12-06 1876 1014 III
Østergård Vejlby Vends Odense Mads K. Rasmussen Roerslev 12-06 1879 669 III
Dyssetinggård Horbelev Falsters Sønder Maribo Kristine Jensen Sjælland 12-06 1889 810 III
Rughavegård Brændekilde Odense Odense Hans Peder Konrad Pedersen Dømmestrup 12-06 1890 417 III
Bremholmgård Snøde Langelands Nørre Svendborg Marry Hansen Snøde 12-06 1891 332 III
Bankegård Verninge Odense Odense Larsine Jørgensen Langsted 12-07 1856 433 III
Kallehavegård Rise Ærø Svendborg Magdalene Juliane Clausen Rise 12-07 1858 344 III
Toreby Musse Maribo Hans Rasmussen Toreby 12-07 1865 1079 III
Søndervang Idestrup Falsters Sønder Maribo Terese Kristensen Tingsted 12-07 1874 867 III
Glensbjerg Revninge Bjerge Odense Marie Jacobine Nielsine Rasmussen Kertinge 12-07 1878 497 III
Bakkegård Husby Vends Odense Jens Peder Jensen Husby 12-07 1880 724 III
Toftegård Sønder Broby Sallinge Svendborg Maren Kirstine Margrethe Nielsen Fangel 12-07 1881 141 III
Vigerslev Skovby Odense Lars Marius Andersen Bredbjerg 12-07 1882 655 III
Lykkegård Mesinge Bjerge Odense Ane Petrine Olsen Sejrø 12-07 1885 476 III
Sønderhavegård Kettinge Musse Maribo Ane Johanne Larsen Lågerup 12-07 1886 1142 III
Højbogård Gamtofte Båg Odense Kirsten Johansen Ørsted 12-08 1847 771 III
Kildelund Espe Sallinge Svendborg Peder Pedersen Espe 12-08 1847 59 III
Ellegård Søllinge Vindinge Svendborg Jørgen Pedersen Aaby Sønder Nærå 12-08 1848 256 III
Nørre Lyndelse Åsum Odense Rasmus Rasmussen Dømmestrup 12-08 1850 458 III
Toftegård Birket Lollands Nørre Maribo Karen Kirstine Pedersen Torrig 12-08 1851 896 III
Ellekjær Ingslev Vends Odense Mine Madsen Kauslunde 12-08 1852 692 III
Vester Ulslev Musse Maribo Johanne Margrethe Rasmussen Vantore 12-08 1854 1114 III
Vester Ulslev Musse Maribo Mads Peder Jensen Kettinge 12-08 1856 1121 III
Hjadstrup Lunde Odense Ane Kirstine Madsen Gundstrup 12-08 1857 523 III
Stenstrup Sunds Svendborg Karen Marie Jensen Stenstrup 12-08 1858 33 III
Nørre Alslev Falsters Nørre Maribo J.P. Hovmand Nørre Alslev 12-08 1859 823 III
Østholm Gundslev Falsters Nørre Maribo Anna Hansen Gundslev 12-08 1863 824 III
Vesteragergård Stokkemarke Lollands Sønder Maribo Jens Jensen Sunke Stokkemarke 12-08 1869 923 III
Ærenlund Ryslinge Gudme Svendborg Peder Jørgensen Ringe 12-08 1871 214 III
Lavemosegård Horne Sallinge Svendborg Jørgen Andersen Horne 12-08 1872 86 III
Hvidebjerggård Magleby Langelands Sønder Svendborg Caroline Larsen Rath Magleby 12-08 1872 304 III
Engholm Radsted Musse Maribo Søren Peder Hansen Nymand Radsted 12-08 1878 1053 III
Spånelundgård Skårup Sunds Svendborg Marie Jensen Skårup 12-09 1850 43 III
Væggerløse Falsters Sønder Maribo M.J. Stang Væggerløse 12-09 1852 873 III
Kærum Båg Odense Peder Rasmussen Hårby 12-09 1856 776 III
Østerlund Gudbjerg Gudme Svendborg Hans Hansen Gudbjerg 12-09 1859 179 III
Hattebæks Mølle Jordløse Sallinge Svendborg Niels Peder Hansen Grubbemølle, Fåborg 12-09 1860 113 III
Kjærsminde Vindinge Vindinge Svendborg Anina Hansen Svindinge 12-09 1862 271 III
Steenold Horne Sallinge Svendborg Marie Hansen Tornhøj Horne 12-09 1865 82 III
Klinte Præstegård Klinte Skam Odense William Peter Hansen København 12-09 1866 575 III
Kimersminde Herritslev Musse Maribo Kristine Madsen Herritslev 12-09 1867 1104 III
Møllersminde Toreby Musse Maribo Mads Peder Pedersen Møller Toreby 12-09 1871 1080 III
van Dyrs Minde Åstrup Sallinge Svendborg Christen Christoffer Andersen Sønder Højrup 12-09 1875 149 III
Dyregård Gelsted Vends Odense Hans Marius Andersen Tårup 12-09 1876 676 III
Bøgebjerggård Skårup Sunds Svendborg Oluf Thorvald Olsen Langeland 12-09 1876 46 III
Stærbogård Ørbæk Vindinge Svendborg Kirsten Hansine Hansen Søllinge 12-09 1878 275 III
Idestrup Falsters Sønder Maribo Anna Nielsen Elkenøre 12-09 1879 864 III
Våbensted Musse Maribo Martha Dorthea Steinkrans Sjælland 12-09 1883 1067 III
Ore Skovby Odense Petra Rasmine Lund Ejby, Vends herred 12-09 1888 617 III
Gyldenlund Rønninge Åsum Odense Martha Pedersen Pedersminde, Århus amt 12-09 1890 441 III
Heldbjerg Brahetrolleborg Sallinge Svendborg Niels Nielsen Sandholdts Lyndelse 12-10 1841 68 III
Verninge Odense Odense Anders Hansen Hjelmerup Mark 12-10 1849 430 III
Haveskøn Tirsted Fuglse Maribo Ane Marie Pedersen Sundby 12-10 1858 1005 III
Calleborggård Magleby Langelands Sønder Svendborg Carl Petersen Magleby 12-10 1862 306 III
Nøddebogård Væggerløse Falsters Sønder Maribo H.P. Richard Nyråd 12-10 1865 881 III
Tingsted Falsters Nørre Maribo Laura Larsen Idestrup 12-10 1867 847 III
Møllegård Viby Bjerge Odense Marie Sørensen Ullerslev 12-10 1869 467 III
Vissenbjerg Odense Odense Hans Dideriksen Vissenbjerg 12-10 1871 408 III
Østergård Søndersø Skovby Odense Knud Knudsen Skovby 12-10 1874 645 III
Klintegård Magleby Langelands Sønder Svendborg Kirsten Nielsen Vesteregnen 12-10 1874 307 III
Arvegård Skovlænge Lollands Sønder Maribo Axel Hansen Maglebrænde 12-10 1877 933 III
Tårs Musse Maribo Jørgen Larsen Holm Tårs 12-10 1880 1029 III
Horsholm Lunde Lunde Odense Niels Peder Jørgensen Fangel 12-10 1881 518 III
Toftegård Dannemare Lollands Sønder Maribo Peder Hansen Vejleby 12-11 1854 953 III
Langå Gudme Svendborg Maren Hansen Langå 12-11 1859 195 III
Skovlund Kværndrup Sunds Svendborg Hans Knudsen Grønnegaard Heden 12-11 1866 18 III
Bregninge Musse Maribo Jørgen P. Hansen Musse 12-11 1871 1137 III
Harndrupgård Harndrup Vends Odense Knud Bussenius Borup, Sjælland 12-11 1879 686 III
Sønderhavegård Kettinge Musse Maribo Thorkild Chr. Pedersen Nysted 12-11 1885 1142 III
Bondero Brahetrolleborg Sallinge Svendborg Rasmine Christine Mortensen Brahetrolleborg 12-12 1850 62 III
Frueskovgård Oure Gudme Svendborg Niels Peder Torbensen Vejstrup 12-12 1873 206 III
Majbølle Musse Maribo Peter A. Foged Majbølle 12-12 1879 1047 III
Skamby Skam Odense Hans Pedersen Skamby 13-01 1847 568 III
Æblelund Ørbæk Vindinge Svendborg Mogens Poulsen Ørbæk 13-01 1852 277 III
Esbøllegård Simmerbølle Langelands Nørre Svendborg M. Vinther Oure 13-01 1854 314 III
Kragkjær Mesinge Bjerge Odense Marie Martine Pedersen Dræby 13-01 1865 473 III
Nygård Vejlby Vends Odense Jørgen Rasmussen Staurby Østergård 13-01 1868 668 III
Turup Båg Odense Chr. Johansen Tokelund 13-01 1869 738 III
Møllegård Avnslev Vindinge Svendborg Peter Johannes Petersen Aunslev 13-01 1871 226 III
Fejø Fuglse Maribo Hans Johannes Jakobsen Fejø 13-01 1874 968 III
Glenshøj Køng Båg Odense Chr. Henningsen Odense 13-01 1876 769 III
Kokkedal Nebbelunde Fuglse Maribo Peder Kok Nebbelunde 13-01 1881 996 III
Damgård Fuglsbølle Langelands Sønder Svendborg Valdemar Petersen Skrøbelev 13-01 1884 294 III
Raunkjær Kærum Båg Odense Otto Damsbo Herstedvester 13-01 1885 774 III
Stensgård Bederslev Skam Odense Carl Theodor Andersen Bederslev 13-01 1891 595 III
Blåløkkegård Hesselager Gudme Svendborg Maren Rasmussen Hesselager 13-02 1840 189 III
Fiskebækgård Skelby Falsters Sønder Maribo Signe Danielsen Skelby 13-02 1850 883 III
Tullebølle Langelands Nørre Svendborg Ane Kathrine Hansen Stoense 13-02 1850 329 III
Bankegård Vester Hæsinge Sallinge Svendborg Laurine Nielsen Vester Hæsinge 13-02 1856 151 III
Otterup Lunde Odense Ane Marie Madsen Skamby 13-02 1861 543 III
Køgegård Gloslunde Lollands Sønder Maribo Dorthea Rasmussen Tirsted 13-02 1865 963 III
Skræppegård Hunseby Musse Maribo Kristine Kristensen Anderstrup 13-02 1868 1022 III
Østofte Fuglse Maribo Cecilie Katrine Hansen Sørup 13-02 1869 1015 III
Dyrelund Ringe Gudme Svendborg Maren Kirstine Hansen Ringe 13-02 1872 210 III
Lundsgård Espe Sallinge Svendborg Mette Marie Nielsen Findinge 13-02 1873 60 III
Findshøj Nørre Højrup Skam Odense Niels Johansen Veflinge 13-02 1874 573 III
Hillerslev Sallinge Svendborg Poul Hansen Sjælland 13-02 1879 100 III
Dalsgård Bjerreby Sunds Svendborg Rasmus Simonsen Nielsen Lunde 13-02 1883 370 III
Tokager Stubberup Bjerge Odense Astrid Kirstine Hansen Revninge smedebolig 13-02 1886 483 III
Grinshavegård Øksendrup Gudme Svendborg Kirstine Nielsen Langå 13-03 1821 199 III
Damgård Olstrup Fuglse Maribo Christen Jørgensen Errindlev 13-03 1850 979 III
Vindinge Vindinge Svendborg Anders Nielsen Vindinge 13-03 1856 270 III
Hjortgård Nørre Lyndelse Åsum Odense Marie Larsen Lumby 13-03 1857 456 III
Vestergård Hellerup Vindinge Svendborg Peder Jørgensen Rørup 13-03 1858 259 III
Kroghsminde Tingsted Falsters Nørre Maribo N. Peder Rasmussen Tingsted 13-03 1859 850 III
Taulundsgården Viby Bjerge Odense Anne Marie Andersen Holm Vøjstrup 13-03 1866 467 III
Skovgård Ørbæk Vindinge Svendborg Oline Larsen Langæble 13-03 1868 273 III
Bøgely Allerup Åsum Odense Jens Peder Jensen Stenløse 13-03 1872 451 III
Fjelde Musse Maribo Jens Peter Nielsen Lang Fjelde 13-03 1873 1093 III
Korup Præstegård Korup Odense Odense Harald Wellejus Horsens 13-03 1878 402 III
Majbølle Musse Maribo Anders Christiansen Hjelm 13-03 1881 1049 III
Allerup Åsum Odense Ingrid Margrethe Jensen Højby 13-03 1882 452 III
Hesselager Gudme Svendborg Anders Hansen Hesselager 13-04 1843 194 III
Skyttesminde Karleby Falsters Sønder Maribo Erik Pedersen Skytte Karleby 13-04 1849 841 III
Fattiggården Stokkemarke Lollands Sønder Maribo Karen Madsen Stokkemarke 13-04 1850 918 III
Sanderum Præstegård Sanderum Odense Odense Laura Alfrede Walther København 13-04 1850 412 III
Eskelund Snøde Langelands Nørre Svendborg Hans Hansen Snøde 13-04 1860 334 III
Tørresø Toftegård Krogsbølle Skam Odense Mette Kirstine Madsen Gundstrup 13-04 1860 600 III
Bregninge Musse Maribo Ane Nielsen Vester Ulslev 13-04 1861 1140 III
Toreby Musse Maribo Birthe Marie Christensen Grænge 13-04 1862 1087 III
Brydbjergholm Holeby Fuglse Maribo N.P.C. Løje Holeby 13-04 1865 997 III
Højsgård Sønder Broby Sallinge Svendborg Hans Peder Knage Sønder Broby 13-04 1869 137 III
Lundegård Frørup Vindinge Svendborg Mette Marie Hansen Over Holluf 13-04 1872 240 III
Nedergårdsminde Skrøbelev Langelands Nørre Svendborg Martha Jørgensen Lindelse 13-04 1875 316 III
Hansholm Radsted Musse Maribo Hans Hansen Fjelde 13-04 1876 1064 III
Krogsbølle Skam Odense Hans Peder Pedersen Krogsbølle 13-04 1881 599 III
Bregninge Musse Maribo Olga Jensen Bregninge 13-04 1887 1134 III
Boelsgård Arninge Lollands Sønder Maribo Karen Johanne Glisse Nakskov 13-04 1890 938 III
Fruenlund Skrøbelev Langelands Nørre Svendborg Karen Visbjerg Lindelse 13-04 1890 315 III
Horbelev Falsters Sønder Maribo Marie Andersen Horbelev 13-04 1891 808 III
Maegård Udby Vends Odense Nielsine Bertelsen Balslev 13-05 1843 719 III
Langbjerg Lunde Lunde Odense Johan Frederik Jacobsen Lunde 13-05 1855 522 III
Vester Skovgårde Vigerslev Skovby Odense Hansine Marie Hansen Øster Skovgårde 13-05 1861 650 III
Rosengård Munkebo Bjerge Odense Maren Kirstine Hansen Kjærbygård 13-05 1861 502 III
Mariesminde Mesinge Bjerge Odense Søren Larsen Mesinge 13-05 1861 471 III
Agerslyst Nørre Søby Åsum Odense Severine Madsen Brahetrolleborg 13-05 1865 460 III
Femø Fuglse Maribo Hans Albert Danielsen Femø 13-05 1867 975 III
Sildekilde Allesø Lunde Odense Rasmus Rasmussen Allesø 13-05 1869 557 III
Gammelgård Asperup Vends Odense Sofie Jensen 13-05 1883 658 III
Slothgården Allested Sallinge Svendborg Hans Thorvald Jørgensen Hellerup 13-05 1883 51 III
Nørre Ørslev Falsters Sønder Maribo Marie Ovesen Ringe 13-05 1883 838 III
Ellemose Gudbjerg Gudme Svendborg Ane Christine Jensen Hesselager 13-05 1884 182 III
Stæregård Verninge Odense Odense Karen Marie Hansen Hjallese 13-05 1888 435 III
Glentegård Birket Lollands Nørre Maribo Karen Trine Hovmand Østofte 13-06 1843 901 III
Krogsbølle Skam Odense Niels Olsen Krogsbølle 13-06 1845 596 III
Norup Lunde Odense Maren Rasmussen Hasmark 13-06 1849 531 III
Bankegård Vester Hæsinge Sallinge Svendborg Rasmus Hansen Banke Vester Hæsinge 13-06 1859 151 III
Mortensminde Bregninge Sunds Svendborg Kristine Nielsen Bjerreby 13-06 1869 357 III
Svindinge Gudme Svendborg Knud Jensen Nielsen Holm Svindinge 13-06 1872 216 III
St. Padesøbjerg Fjelsted Vends Odense Gorm Peder Gormsen Rørup 13-06 1873 683 III
Øster Stensgård Ollerup Sunds Svendborg Marie Nielsen Brørup 13-06 1873 20 III
Tillitse Lollands Sønder Maribo Emilie Møller Tillitse 13-06 1875 951 III
Bjerreby Sunds Svendborg Ane Jacobsen Landet 13-06 1876 368 III
Klintegård Humble Langelands Sønder Svendborg Hans Peter Klinte Humble 13-06 1881 284 III
Havlykkegård Idestrup Falsters Sønder Maribo A.J.T. Schütt Ulslev 13-06 1883 863 III
Lundsgård Magleby Langelands Sønder Svendborg William Eggert Magleby 13-06 1884 308 III
Hovmandsminde Birket Lollands Nørre Maribo P.C. Hovmand Birket 13-07 1839 902 III
Vestensgård Toreby Musse Maribo Peder Madsen Vesten Toreby 13-07 1848 1084 III
Femø Fuglse Maribo Karen Hansen Femø 13-07 1851 971 III
Fjelsted Vends Odense Ane Hansen Fjeldsted 13-07 1853 683 III
Hygind Vestergård Husby Vends Odense Hansine Katrine Hansen Balslev 13-07 1855 731 III
Avernakkegård Avnslev Vindinge Svendborg Ane Danielsen Vindinge 13-07 1860 227 III
Risbjerggård Hårby Båg Odense Jørgen Andersen Risbjerg 13-07 1864 756 III
Lille Langkilde Lunde Sunds Svendborg Hans Chr. Hansen Fraugde 13-07 1870 36 III
Bjerreby Sunds Svendborg Ane Jakobsen Landet 13-07 1876 375 III
Damgård Vester Skerninge Sallinge Svendborg Maren Sofie Jensen Lindekildegård 13-07 1883 160 III
Guldbjerg Skovby Odense Jens Jensen Nordskov 13-08 1856 607 III
Langagergård Humble Langelands Sønder Svendborg Lars Peter Rasmussen Kjædeby 13-08 1856 285 III
Damgård Birket Lollands Nørre Maribo Maren Johanne Jørgensen Lille Lindet 13-08 1857 897 III
Bellinge Gæstgivergård Bellinge Odense Odense Johanne Dorthea Knudsen Hjallese 13-08 1870 419 III
Langemosegård Horne Sallinge Svendborg Laura Milling Horne 13-08 1871 81 III
Nørrehavegård Fuglse Fuglse Maribo Laurits Larsen Krønge 13-08 1879 991 III
Klintgård Stubberup Bjerge Odense Mathilde Kristine Pedersen Stubberup 13-08 1881 485 III
Østgård Hjadstrup Lunde Odense Camilla Jensen Gyrup 13-08 1887 523 III
Bomskovgård Tranekær Langelands Nørre Svendborg H.P. Hansen Tranekær 13-09 1861 318 III
Porthus Mølle Gudbjerg Gudme Svendborg Ane Kirstine Rasmussen Ullerslev 13-09 1861 180 III
Ågård Sønder Broby Sallinge Svendborg Jørgen Jacob Hansen Sønder Broby 13-09 1870 136 III
Skovby Skovby Odense Boline Pedersen Skovby 13-09 1879 625 III
Bellavista Idestrup Falsters Sønder Maribo Laurits Madsen Berg Sønderjylland 13-09 1881 867 III
Elmegård Sønder Broby Sallinge Svendborg Carl Jensen Sønder Broby 13-09 1882 139 III
Holmegård Hårby Båg Odense Karen Holmgaard Hårby 13-09 1883 753 III
Skydebjerggård Fjelsted Vends Odense Marie Bruhn Vejstrup, Jylland 13-09 1888 684 III
Tranekær Langelands Nørre Svendborg Petra Marie Hansine Sørensen Rudkøbing 13-09 1892 320 III
Kullerup Vindinge Svendborg Hans Peder Larsen Kullerup 13-10 1842 251 III
Stenshøj Fraugde Åsum Odense Maren Kirstine Hansen St. Tornbjerg 13-10 1853 463 III
Grindløse Skam Odense Henrik Christoffersen Grindløse 13-10 1858 589 III
Pilegård Gestelev Sallinge Svendborg A.P. Christiansen Heden 13-10 1859 77 III
Avnslev Vindinge Svendborg Anders Martin Nielsen Rynkeby 13-10 1870 225 III
Tamrodgård Fuglse Fuglse Maribo Birte Margrethe Juel Fuglse 13-10 1873 992 III
Skamby Skam Odense Karen Hansen Uggerslev Mark 13-10 1875 569 III
Systofte Falsters Sønder Maribo Hans J. Lollike Systofte 13-10 1876 837 III
Kærnemosegård Kettinge Musse Maribo Karen Hansine Kristensen Løje Nysted 13-10 1886 1147 III
Stengårdsminde Skamby Skam Odense Anton Larsen Skamby 13-10 1892 568 III
Steengård Munkebo Bjerge Odense Mette Kirstine Pedersen Rynkeby 13-11 1849 503 III
Gundslev Falsters Nørre Maribo Sidse Kristine Nielsen Gundslev 13-11 1852 826 III
Vigerslev Skovby Odense Anders Sørensen Allesø Mark 13-11 1853 650 III
Sædager Bederslev Skam Odense Maren Hansen Fremmelev 13-11 1854 594 III
Østmosegård Femø Fuglse Maribo Jens Peder Nielsen Lund Askø 13-11 1856 974 III
Tudseborg Horslunde Lollands Nørre Maribo Ane Stine Larsen Toderup, Falster 13-11 1857 907 III
Børsdamsgård Skårup Sunds Svendborg Jørgen Pedersen Egense 13-11 1857 43 III
Gammelsted Horreby Falsters Sønder Maribo Morten N. Gammel Horbelev 13-11 1858 840 III
Enggård Sønder Nærå Åsum Odense Kirsten Davidsen Lunde 13-11 1863 449 III
Glambechk Rønninge Åsum Odense Hans Peter Andersen Rønninge 13-11 1868 440 III
Ørbækgård Ore Skovby Odense Marie Kirstine Rasmussen Jullerup Mark 13-11 1868 616 III
Lindshøj Bjerreby Sunds Svendborg Karen Pedersen Gjesinge, Tåsinge 13-11 1870 379 III
Hårslev Skovby Odense Jens Rasmussen Sønder Broby 13-12 1849 635 III
Kegnitsgård Tranderup Ærø Svendborg Jens Albertsen Jensen Vindeballe 13-12 1852 347 III
Ravnekjærsgård Vindinge Vindinge Svendborg Rasmus Nielsen Vindinge 13-12 1855 264 III
Elleruplund Tommerup Odense Odense Anders Madsen Kildebjerg 13-12 1859 429 III
Hedamgård Orte Båg Odense J.P. Ludvigsen Orte 13-12 1865 742 III
Dybmose Rørup Vends Odense Hans Carl Andersen Husby 13-12 1867 674 III
Lykkebjerggård Tullebølle Langelands Nørre Svendborg Hans Andersen Humble 13-12 1878 326 III
Hanseseje Sandholts Lyndelse Sallinge Svendborg Karen Christine Nielsen Ringe 13-12 1879 157 III
Kirkely Højby Åsum Odense Bodil Marie Nielsen Gjelsted 13-12 1881 446 III
Teglgården Løjtofte Lollands Nørre Maribo Ludvig Ferdinand Ejner Pedersen Halsted 13-12 1885 891 III
Mosegård Klinte Skam Odense Niels Nielsen Klinte 13-12 1891 576 III
Jensgård Stenstrup Sunds Svendborg Agnes Bilde 13-12 1893 28 III
Erikstrup Gloslunde Lollands Sønder Maribo Rasmus Lassesen Gloslunde 14-01 1852 963 III
Tørstmosegård Radsted Musse Maribo Maren Madsdatter Grænge 14-01 1857 1056 III
Sølvbjerggård Brahetrolleborg Sallinge Svendborg Adam Pade Diernisse 14-01 1858 61 III
Haslinggården Kettinge Musse Maribo Anna Jensen Askø 14-01 1861 1141 III
Møllemosegård Hillerslev Sallinge Svendborg Ludvig Schroll Hillerslev 14-01 1873 94 III
Vindeby Præstegård Vindeby Lollands Nørre Maribo R.C. Christoffersen Dannemare 14-01 1875 917 III
Gammelbygård Tillitse Lollands Sønder Maribo Frederikke Jensen Dronninglund, Vendsyssel 14-01 1885 950 III
Damsager Femø Fuglse Maribo Maren Johanne Pedersen Nørreby 14-02 1849 972 III
Flemløse Båg Odense Peder Pedersen Flemløse 14-02 1854 760 III
Vigerslev Skovby Odense Abelone Marie Jensen Stolsbjerg 14-02 1856 650 III
Christiansminde Stoense Langelands Nørre Svendborg Caroline Rasmussen Stoense 14-02 1860 326 III
Lundegård Halsted Lollands Sønder Maribo Jens Peder Hansen Vesterborg 14-02 1868 930 III
Lindelse Langelands Sønder Svendborg Jørgine Jørgensen Stengade 14-02 1872 298 III
Toftegård Væggerløse Falsters Sønder Maribo L.W. Larsen Idestrup 14-02 1875 874 III
Majbølle Musse Maribo Johanne Christensen Døllefjelde 14-02 1877 1042 III
Blandshavegård Bregninge Musse Maribo Fr. Justesen Thorslunde 14-02 1879 1136 III
Allested Sallinge Svendborg Morten Chr. Mortensen Allested 14-02 1881 51 III
Hasselgård Herrested Vindinge Svendborg Anna Margrethe Pedersen Gislev 14-02 1883 245 III
Mindebo Bregninge Ærø Svendborg Peder Lauritsen Bregninge 14-02 1885 351 III
Ærøsminde Bjerreby Sunds Svendborg Mads Thomsen Petersen Ærø 14-02 1887 386 III
Thornøgård Munkebo Bjerge Odense Anna Christine Hansen Vester Skjerninge 14-02 1889 504 III
Marslev Vestergård Marslev Bjerge Odense Niels Marius Rasmussen Marslev 14-02 1889 513 III
Vejlby Vends Odense Margrethe Rasmussen Staurby 14-03 1846 671 III
KjelstrupVestergård Vissenbjerg Odense Odense Helene Dorthea Christensen Bladstrup 14-03 1851 407 III
Østholm Gundslev Falsters Nørre Maribo L.R. Stryg Gundslev 14-03 1853 824 III
Melby Skovby Odense Rasmus Jeppesen Nielsminde, Melby 14-03 1856 614 III
Balslev Vends Odense Anders Jensen Andersen Ejby 14-03 1858 694 III
Skovagergård Fuglse Fuglse Maribo Hans Daniel Hansen Fuglse 14-03 1864 995 III
Kippingegård Kippinge Falsters Nørre Maribo Kristine Johanne Koch Nørre Vedby 14-03 1871 862 III
Annexgården Herritslev Musse Maribo Oline Olsen Slemminge 14-03 1880 1102 III
Lindebjerggård Magleby Langelands Sønder Svendborg Augusta Henriksen Søndenbro 14-03 1881 310 III
Hillerslev Sallinge Svendborg Hans Hansen Pilegaard Hillerslev 14-04 1847 100 III
Østergård Ørslev Vends Odense Ole Andersen Ørslev 14-04 1848 708 III
Rødkjærgård Horne Sallinge Svendborg Lars Rasmussen Milling Horne 14-04 1848 84 III
Dueholm Landet Lollands Sønder Maribo Lars Jørgensen Juul Ryde 14-04 1849 959 III
Ønslev Falsters Nørre Maribo Jens Rasmussen Ønslev 14-04 1853 852 III
Ellevang Bovense Vindinge Svendborg Ole Nielsen Bovense 14-04 1854 228 III
Voldbymark Kauslunde Vends Odense Hans Chr. Mathiasen Vissenbjerg 14-04 1861 663 III
Bregninge Musse Maribo Sidsel Margrethe Poulsen Døllefjelde 14-04 1861 1136 III
Edelgård Vejstrup Gudme Svendborg Niels Chr. Larsen Thisted amt 14-04 1867 208 III
Lavemosegård Horne Sallinge Svendborg Karen Sørensen Horne 14-04 1868 86 III
Lærkedalsgård Nørre Broby Sallinge Svendborg Hansine Velling Næsborg 14-04 1869 121 III
Nylundgård Skeby Lunde Odense Karen Marie Nielsen Hasmark 14-04 1876 536 III
Nymarksgård Kværndrup Sunds Svendborg Hans Peter Johansen Højby 14-04 1879 19 III
Højskovgård Svindinge Gudme Svendborg Maren Kirstine Mortensen Frørup 14-04 1879 220 III
Blidegn Brahetrolleborg Sallinge Svendborg Niels Nielsen Fangel 14-04 1879 69 III
Nordre Skjærgård Klinte Skam Odense Anna Dorthea Rasmussen Ejlby 14-04 1880 581 III
Bolyst Brahetrolleborg Sallinge Svendborg Pouline Rasmussen Diernisse 14-04 1880 66 III
Søndergård Nørre Lyndelse Åsum Odense A. Peder Christensen Nørre Lyndelse 14-04 1881 457 III
Uglemosegård Vesterborg Lollands Nørre Maribo Jens Jørgen Petersen Horslunde 14-04 1882 887 III
Skovby Skovby Odense Niels Eriksen Hårslev 14-05 1850 625 III
Kølstrup Bjerge Odense Anna Marie Jensen Tvinde 14-05 1850 509 III
Sognefogedgården Fodslette Langelands Sønder Svendborg Christian Rasmussen Lindelse 14-05 1851 339 III
Kroghsgård Idestrup Falsters Sønder Maribo Kirsten Margrethe Nielsen Idestrup 14-05 1854 870 III
Rughavegård Nørre Broby Sallinge Svendborg Niels Peder Hansen Verninge 14-05 1855 125 III
Olstrupgård Horslunde Lollands Nørre Maribo Carl Jeppesen Halsted 14-05 1855 911 III
Øster Hæsinge Sallinge Svendborg Alfred Majus Jensen Langeland 14-05 1860 166 III
Dalsgård Vester Åby Sallinge Svendborg Hans Offer Brahetrolleborg 14-05 1870 147 III
Pilehavegård Våbensted Musse Maribo Martin Pedersen Våbensted 14-05 1873 1065 III
Særslev Skovby Odense Karoline Nielsen Tågerod 14-05 1882 634 III
Sjøbjerggård Husby Vends Odense Laura Elisabeth Hansen Ørsted 14-05 1885 722 III
Karlebjerggård Lindelse Langelands Sønder Svendborg Christine Margrethe Hansen Hennetved 14-05 1888 303 III
Ellekjær Ingslev Vends Odense Mikkel Petersen Kauslunde 14-06 1844 692 III
Bakkegård Skellerup Vindinge Svendborg Ane Marie Dinesen Skellerup 14-06 1859 253 III
Kjædebjerggård Magleby Langelands Sønder Svendborg Marie Hansine Jørgensen Skrøbelev 14-06 1866 312 III
Øxnebjerggård Gamtofte Båg Odense Rasmine Jørgensen Køng 14-06 1871 771 III
Højdalgård Toreby Musse Maribo Rasmine Hansen Bruun Flintinge 14-06 1872 1081 III
Pårup Odense Odense Maren Kathrine Jensen Næsbyhovedbroby 14-06 1880 399 III
Brenderup Vends Odense Jørgen Jørgensen Åhøjrup 14-06 1881 715 III
Falkerslev Falsters Sønder Maribo Ane Kirstine Jørgensen Sønder Kirkeby 14-06 1883 793 III
Grevlerupgård Horne Sallinge Svendborg Jørgen Aug. Pedersen Horne 14-06 1886 87 III
Lindegård Horne Sallinge Svendborg Hans Chr. Rasmussen Bøjden 14-07 1852 88 III
Bakkegård Sandby Lollands Nørre Maribo A.J. Drejer Sandby 14-07 1853 889 III
Tingsted Falsters Nørre Maribo Hans Peder Hansen Idestrup 14-07 1859 846 III
Lindegård Falkerslev Falsters Sønder Maribo Laurits Rasmus Hansen Villumsen Falkerslev 14-07 1860 794 III
Gammelgård Udby Vends Odense Maren Frederikke Jacobsen Kauslunde 14-07 1875 717 III
Arvelund Vålse Falsters Nørre Maribo J.C.A. Mortensen Vålse 14-07 1876 833 III
Skovby Skovby Odense Andreas R.M. Andersen Kjærby 14-07 1877 622 III
Kohavegård Nørre Broby Sallinge Svendborg Karl Ingvard Madsen Nørre Broby 14-07 1878 120 III
Elmegård Flemløse Båg Odense H.J. Henrik Andersen Køng 14-07 1879 763 III
Strandgård Husby Vends Odense M. Olivia Pørksen Odense 14-07 1880 728 III
Højgård Herrested Vindinge Svendborg Carl Berentsen Herrested 14-07 1881 249 III
Hvidkjærgård Bjerreby Sunds Svendborg Laura Jensen Strammelse 14-07 1882 373 III
Kohavegård Toreby Musse Maribo Søren Larsen Gloslunde 14-07 1889 1078 III
Vissenbjerg Præstegård Vissenbjerg Odense Odense Emilie Neergaard 14-08 1863 406 III
Kjøngsgård Vantinge Sallinge Svendborg Ane Kirstine Madsen Vantinge 14-08 1869 73 III
Horskjær Grindløse Skam Odense Rasmus Peter Rasmussen Tørresø 14-08 1878 586 III
Kransegård Hunseby Musse Maribo Rasmus P. Rasmussen Halsted 14-08 1882 1020 III
Pedersminde Frørup Vindinge Svendborg Maren Kirstine Rasmussen Kogsbølle 14-08 1883 241 III
Brunkjær Særslev Skovby Odense Niels Jørgen Rasmussen Særslev 14-08 1885 626 III
Bullerup Damgård Agedrup Bjerge Odense Marius Jessen Hansen Agedrup 14-08 1890 511 III
Toreby Musse Maribo Anna Pedersen Nagelsti 14-09 1860 1091 III
Lundagergård Mesinge Bjerge Odense Peder Hansen Mesinge 14-09 1863 473 III
Svanninge Sallinge Svendborg Peder Hansen Vester Åby 14-09 1868 129 III
Thornøgård Munkebo Bjerge Odense Anders Andersen Munkebo 14-09 1875 504 III
Meltoftegård Halsted Lollands Sønder Maribo Marie Rasmussen Nordlunde 14-09 1875 925 III
Musse Musse Maribo Birtine Jensen Slemminge 14-09 1879 1131 III
Vindebygård Bregninge Sunds Svendborg Peter Julius Nybølle Tved 14-09 1890 354 III
Dalslund Ryslinge Gudme Svendborg Mads Jensen Nørregaard Hillerslev 14-10 1848 213 III
Holmelund Hundstrup Sallinge Svendborg Mette Kirstine Andersen Brahetrolleborg 14-10 1857 108 III
Faurbjerggård Tryggelev Langelands Sønder Svendborg Christian Hansen Jensen Magleby 14-10 1862 338 III
Skippergården Radsted Musse Maribo Karen Marie Larsen Kartofte 14-10 1865 1058 III
Toftegård Tranderup Ærø Svendborg Hans Christensen Hansen Tranderup 14-10 1868 345 III
Gundslev Falsters Nørre Maribo Karen Hansen Lolland 14-10 1868 828 III
Annexgården Herritslev Musse Maribo Jørgen P. Larsen Herritslev 14-10 1870 1102 III
Damgård Ringe Gudme Svendborg Clara Christensen Ringe 14-10 1876 210 III
Munkegård Magleby Langelands Sønder Svendborg Mathilde Jørgensen Nordenbro 14-10 1895 313 III
Toftegård Tranderup Ærø Svendborg Kathrine Christensen Tranderup 14-11 1852 345 III
Havlykkegård Horslunde Lollands Nørre Maribo Mikkel Rasmussen Nakskov 14-11 1863 909 III
Høgkildegård Øster Skerninge Sunds Svendborg Anders Jensen Øster Skerninge 14-11 1869 49 III
Højbjerggård Magleby Langelands Sønder Svendborg Morten Mortensen Strynø 14-11 1869 306 III
Tullebølle Langelands Nørre Svendborg Peder Eriksen Tullebølle 14-11 1872 324 III
Tillitse Lollands Sønder Maribo Jens Peder Jensen Tillitse 14-11 1874 951 III
Revninge Bjerge Odense Knud Thorvald Johansen Revninge 14-11 1881 496 III
Våbensted Musse Maribo Carl Jørgensen Våbensted 14-11 1881 1067 III
Lydenkildegård Herringe Sallinge Svendborg Laurits Otto Bonde Herringe 14-11 1884 93 III
Lavendal Vantinge Sallinge Svendborg Lars Pedersen Nørre Lyndelse 14-12 1840 73 III
Skovlygård Øksendrup Gudme Svendborg Niels Nielsen Aunslev 14-12 1846 201 III
Ollerup Sunds Svendborg Ditlev Andersen Ollerup 14-12 1851 20 III
Kildegård Bjerreby Sunds Svendborg Carl Jørgensen Langeland 14-12 1867 372 III
Lundsgård Hårby Båg Odense Hanne Hansen Husby 14-12 1874 753 III
Radsted Musse Maribo Anna Nielsine Olsen Våbensted 14-12 1875 1063 III
Damgård Bjerreby Sunds Svendborg Ane Marie Møller Bjerreby 14-12 1881 381 III
Stærbogård Kværndrup Sunds Svendborg Knud Knudsen Kværndrup 14-12 1888 16 III
Verninge Odense Odense Ane Katrine Hansdatter Enggaard Brylle 15-01 1848 436 III
Vester Kjærby Strandgård Agedrup Bjerge Odense Marie Madsen Vester Kjærby 15-01 1851 511 III
Kjærsgård Brylle Odense Odense Ane Marie Jacobsen Ullerslev 15-01 1858 424 III
Engvang Majbølle Musse Maribo N.P. Pedersen Puggaard Majbølle 15-01 1860 1046 III
Fuglse Fuglse Maribo Anton Hansen Fuglse 15-01 1869 992 III
Granlund Gislev Gudme Svendborg Maren Kirstine Madsen Rold 15-01 1875 177 III
Gammelgård Rørup Vends Odense Peder Carl Pedersen Husby 15-01 1877 679 III
Tjørntvedgård Tullebølle Langelands Nørre Svendborg Anna Marie Hansen Vinderup i Sønderjylland 15-01 1887 322 III
Søndergård Nørre Lyndelse Åsum Odense Nielsine Pedersen Lumby 15-01 1890 457 III
Nørregård Vålse Falsters Nørre Maribo Karen Kirstine Laurine Larsen Vålse 15-01 1964 832 III
Hårslev Skovby Odense Lars Bech Nielsen Hårslev 15-02 1818 639 III
Hjadstrup Lunde Odense Jens Nielsen Højberg Hjadstrup 15-02 1840 523 III
Udby Vends Odense Rasmine Kathrine Andersen Ørslev 15-02 1842 720 III
Hesselhavegård Sønder Broby Sallinge Svendborg Anders Petersen Sønder Broby 15-02 1854 140 III
Vindinge Præstegård Vindinge Vindinge Svendborg J.C.P. Skydsgaard Vemb 15-02 1868 262 III
Udby Vends Odense Hans Anton Andersen Udby 15-02 1873 720 III
Konradslund Vindinge Vindinge Svendborg Karen Marie Hansen Frørup 15-02 1878 261 III
Springkilde Vålse Falsters Nørre Maribo Maren Laurine Prier Vålse 15-02 1878 831 III
Sundhøjgård Magleby Langelands Sønder Svendborg Nielsine Pejstrup Nørre Tranders 15-02 1880 305 III
Nymarksgård Rynkeby Bjerge Odense Rasmus Peder Nielsen Rynkeby 15-02 1881 500 III
Stillebækgård Bandholm Fuglse Maribo Georg Krog Bandholm 15-02 1886 1011 III
Møllegård Verninge Odense Odense Mads Jørgensen Verninge 15-03 1850 433 III
Stevnegård Lindelse Langelands Sønder Svendborg Niels Chr. Hansen Fuglsbølle 15-03 1855 299 III
Lundsgård Bregninge Sunds Svendborg Eline Mortensen Bregninge 15-03 1863 355 III
Herritslev Musse Maribo Rasmus L. Bille Herritslev 15-03 1864 1100 III
Damgård Landet Sunds Svendborg Hansine Brun Landet 15-03 1867 368 III
Herritslev Musse Maribo Ellen Nielsen Vester Ulslev 15-03 1870 1099 III
Svanekjærgård Flemløse Båg Odense N. Jensen Mikkelsen Flemløse 15-03 1873 763 III
Pedersminde Espe Sallinge Svendborg Karen Kirstine Nielsen Espe 15-03 1874 59 III
Gislev Gudme Svendborg Kathrine Hede Mausing 15-03 1875 172 III
Lindegård Flødstrup Vindinge Svendborg Marie Barbara Nielsen Harmark 15-03 1880 232 III
Langagergård Allerup Åsum Odense Niels Vilhelm Larsen Allerup 15-03 1882 452 III
Glambækgård Flødstrup Vindinge Svendborg Johannes Hansen Flødstrup 15-03 1884 233 III
Mosegård Krarup Sallinge Svendborg Jørgen Skov Hansen Nørre Søby 15-03 1885 116 III
Hårslev Skovby Odense Viggo Lindvig Kjærby 15-03 1887 638 III
Sværupgård Vigerslev Skovby Odense Jørgen Hansen Dreslette 15-04 1854 653 III
Øster Ulslev Musse Maribo Jørgen Hansen Maribo Landsogn 15-04 1856 1111 III
Radsted Musse Maribo Ole Jacobsen Radsted 15-04 1868 1057 III
Føllerupgård Bursø Fuglse Maribo Carl P. Rasmussen Bursø 15-04 1868 999 III
Lillemosegård Grindløse Skam Odense Hans Jørgen Hansen Grindløse 15-04 1869 586 III
Mellemtofte Hillested Fuglse Maribo Camilla Margrethe Hansen Sædinge 15-04 1873 1017 III
Lillemosegård Grindløse Skam Odense Amalie Jørgensen Hundslev Mark 15-04 1873 586 III
Søndersø Skovby Odense Hansine Rasmussen Gjerskov 15-04 1885 645 III
Badskærgård Stokkemarke Lollands Sønder Maribo Adolfine Nielsen Kjældernæs 15-04 1890 922 III
Kjærsgård Bjerreby Sunds Svendborg Karen Kap Vårø 15-05 1843 381 III
Ringskjærgård Vantinge Sallinge Svendborg Knud Hansen Vantinge 15-05 1855 74 III
Olesminde Lindelse Langelands Sønder Svendborg Mogens H.P. Jørgensen Magleby 15-05 1856 297 III
Højgård Ingslev Vends Odense Rasmine Petersen Ingslev 15-05 1862 689 III
Grindløse Skam Odense Marie Rasmussen Nørre Nærå 15-05 1864 589 III
Birkelund Rolsted Åsum Odense Søren Møller Gudbjerg 15-05 1867 442 III
Hvidkjær Sandager Skovby Odense Jens Knudsen Nørreby 15-05 1869 609 III
Ødegård Væggerløse Falsters Sønder Maribo Amalie Pedersen Væggerløse 15-05 1869 875 III
Juelsminde Bregninge Musse Maribo M.Chr.H. Juel Bregninge 15-05 1871 1134 III
Lindevang Avnede Lollands Sønder Maribo Katrine Nørregaard Jegstrup 15-05 1872 932 III
Enghavegård Øster Hæsinge Sallinge Svendborg Dorthea Madsen Sallinge 15-05 1873 167 III
Møllegård Viby Bjerge Odense Knud Hansen Viby 15-05 1874 467 III
Grindløse Skam Odense Poul Nielsen Grindløse 15-05 1874 589 III
Æresager Vester Skerninge Sallinge Svendborg Ane Nielsen Fåborg 15-05 1883 158 III
Husby Vends Odense David Jørgensen Husby 15-05 1884 730 III
Krogsbølle Skam Odense Gjertrud Marie Knudsen Tørresø 15-05 1885 602 III
Dalgård Barløse Båg Odense Karen Pedersen Gamtofte 15-05 1886 740 III
Hyldegård Drigstrup Bjerge Odense Edvard Svend Edvardsen Drigstrup 15-05 1894 488 III
Radsted Musse Maribo Chr. Jørgensen Pind Radsted 15-06 1839 1057 III
Toreby Musse Maribo Ane Pedersdatter Toreby 15-06 1846 1079 III
Sølyst Gudme Gudme Svendborg Peder Madsen Hellerup 15-06 1857 185 III
Pedersminde Majbølle Musse Maribo Rasmus Frederik Pedersen Kepp Majbølle 15-06 1867 1041 III
Tårs Musse Maribo Peder Laurits Clausen Kalø, Tårs 15-06 1870 1034 III
Himmerigsgården Ollerup Sunds Svendborg Niels Bukh Herning 15-06 1880 20 III
Dalsgård Vindinge Vindinge Svendborg Niels Chr. Nielsen Vindinge 15-06 1880 262 III
Vrangsbæk Pårup Odense Odense Jens Chr. Jensen Ny Korupgård 15-06 1881 398 III
Rosenvænge Krogsbølle Skam Odense Hans Ulrik Hansen Bårdesø 15-06 1886 603 III
Langmosegård Ørbæk Vindinge Svendborg Rasmus Rasmussen Ørbæk 15-07 1848 274 III
Udby Vends Odense Maren Larsen Søllested 15-07 1850 721 III
Nielsgård Stenstrup Sunds Svendborg Claus Nielsen Stenstrup 15-07 1851 29 III
Lillebygård Rise Ærø Svendborg Kirstine Knudsen Olde 15-07 1859 342 III
Havely Landet Sunds Svendborg Maren Hansen Strammelse 15-07 1861 360 III
Hjeriksminde Oure Gudme Svendborg Ane Kirstine Hansen Ellemann Byllerup 15-07 1863 204 III
Eilsmark Dalby Bjerge Odense Karen Olsen Hvidholm 15-07 1880 479 III
Skyttegården Ollerup Sunds Svendborg Otto Rud Niels Kaas Larsen Langeland 15-07 1882 21 III
Kølstrup Bjerge Odense Jens Christensen Orup, Præstø amt 15-08 1859 508 III
Højgård Stenstrup Sunds Svendborg Maren Hansen Espe 15-08 1868 32 III
Østerhorn Hårby Båg Odense Maren Jensen Kjærum 15-08 1871 750 III
Hessum Østergård Skeby Lunde Odense Chr. Heinrich Jacobsen Halle, Århus amt 15-08 1878 535 III
Kristiansminde Uggerslev Skam Odense Ole Chr. Olsen Uggerslev 15-08 1878 570 III
Vester Højgård Nørre Højrup Skam Odense Anna Marie Nielsen Toderup 15-08 1879 571 III
Pavegård Egense Sunds Svendborg Jens Peder Jensen Pave Egense 15-08 1880 13 III
Pårup Odense Odense Ane Marie Jørgensen Pårup 15-08 1882 398 III
Ravnshøj Drigstrup Bjerge Odense Kirsten Andersen Havndrup Mark 15-08 1888 490 III
Bjørnemosegård Hesselager Gudme Svendborg Maren Pedersdatter Hesselager 15-09 1826 192 III
Nørregård Kirkeby Sunds Svendborg Niels Mortensen Nørregaard Hundstofte 15-09 1853 25 III
Skovlygård Øksendrup Gudme Svendborg Maren Nielsen Øksendrup 15-09 1854 201 III
Sværupgård Vigerslev Skovby Odense Kirsten Jensen Korup 15-09 1860 653 III
Bakkegård Utterslev Lollands Nørre Maribo Sofie Frederikke Skotte Tjørneby 15-09 1862 913 III
Vissenbjerg Kro Vissenbjerg Odense Odense Anton Knudsen Vissenbjerg Møllegård 15-09 1868 406 III
Ellemosegård Herritslev Musse Maribo Jens Mortensen Herritslev 15-09 1869 1100 III
Damshave Davinde Åsum Odense Johan Christoffer Johansen Davinde 15-09 187 454 III
Bregninge Musse Maribo Ellen Hansen Døllefjelde 15-09 1871 1138 III
Lindegård Rise Ærø Svendborg Mette Marie Caspersen Store Rise 15-09 1872 342 III
Støbygård Tillitse Lollands Sønder Maribo Maren Frederikke Nielsen Dannemare 15-09 1873 950 III
Riverhøj Hillerslev Sallinge Svendborg Anders Jørgen Johansen Hillerslev 15-09 1874 102 III
Korsgård Husby Vends Odense Maren Eriksen Egense 15-09 1878 728 III
Skrivergården Tranekær Langelands Nørre Svendborg Hans Chr. Nielsen Tranekær 15-10 1843 319 III
Maglehøjgård Vejstrup Gudme Svendborg Johan Ellermann Nørre Åby 15-10 1856 207 III
Fraugde Østergård Fraugde Åsum Odense Søren Carl Sørensen Midskov 15-10 1863 462 III
Dyregård Gelsted Vends Odense Maren Kirstine Hansen 15-10 1864 675 III
Lindegård Skårup Sunds Svendborg Thomas Thomsen Timring 15-10 1866 41 III
Lindegård Vester Åby Sallinge Svendborg Peder Jørgensen Herringe 15-10 1874 146 III
Lykkegård Lumby Lunde Odense Knud Karl Jacob Jacobsen Lumby 15-10 1876 553 III
Bøsemose Brændekilde Odense Odense Anna Marie Larsen Nørre Broby 15-10 1879 417 III
Nørregård Kirkeby Sunds Svendborg Maren Christine Jensen Kirkeby 15-11 1857 25 III
Agerslyst Nørre Søby Åsum Odense Lars Hansen Vejle, Fyn 15-11 1860 460 III
Glirevang Birket Lollands Nørre Maribo H.J.C. Stub Birket 15-11 1860 895 III
Østergård Ringe Gudme Svendborg Johanne Marie Rasmussen Ringe 15-11 1861 211 III
Hørkenshave Hillested Fuglse Maribo Hans E. Poulsen Østofte 15-11 1869 1015 III
Damgård Vester Skerninge Sallinge Svendborg Rasmus Hansen Damgaard Vester Skjerninge 15-11 1873 160 III
Sandbjerggård Oure Gudme Svendborg Laurits Larsen Skovgaard Oure 15-11 1884 204 III
Frederiksminde Femø Fuglse Maribo Leopold R. Jakobsen Femø 15-11 1888 969 III
Søllested Lollands Sønder Maribo Niels Rasmussen Skjørringe 15-12 1840 935 III
Musse Musse Maribo Ane Johanne Pedersen Døllefjelde 15-12 1842 1130 III
Bregninge Ærø Svendborg Niels Nielsen Vindeballe 15-12 1856 352 III
Nørremarksgård Hellerup Vindinge Svendborg Hans Salomon Hansen Hellerup 15-12 1860 260 III
Kirkebakkegård Sønder Højrup Vindinge Svendborg Jens Ditlev Jensen Krogh Brahetrolleborg 15-12 1864 250 III
Sandbækgård Tårs Musse Maribo Hans V. Larsen Smørum, Sjælland 15-12 1865 1036 III
Agedrup Bjerge Odense Peder Poulsen Agedrup 15-12 1866 509 III
Pedersminde Espe Sallinge Svendborg Anders Chr. Hansen Espe 15-12 1869 59 III
Bruserupgård Væggerløse Falsters Sønder Maribo Maren Kirstine Adrian Marebæk 15-12 1878 878 III
Vesterdal Vejlby Vends Odense Ane Larsen Abelonelund 15-12 1878 670 III
Kirkebro Stubberup Bjerge Odense Hans Peter Rasmus Marius Hansen Stubberup 15-12 1881 481 III
Hummeltoft Klinte Skam Odense Niels Marius Nielsen Klinte 15-12 1885 582 III
Snagegård Tullebølle Langelands Nørre Svendborg Margrethe Jørgensen Snøde 15-12 1889 329 III
Strandgård Olstrup Fuglse Maribo Peder Rasmussen Olstrup 16-01 1843 980 III
Frederikslund Sandby Lollands Nørre Maribo Jørgen Madsen Vindeby 16-01 1854 889 III
Vanggård Sønder Nærå Åsum Odense Peder Sørensen Bregnør 16-01 1854 449 III
Skalhøjgård Fjelde Musse Maribo Niels Hansen Stryger Flårup 16-01 1855 1096 III
Munkgård Vejlby Vends Odense Ane Dorthea Margrethe Jørgensen Vejlby 16-01 1858 667 III
Askhøj Brændekilde Odense Odense Christen Nielsen Brændekilde 16-01 1859 416 III
Krogsbølle Skam Odense Hans Peder Hansen Søndersø 16-01 1875 596 III
Byagergård Hillested Fuglse Maribo H.J. Jensen Hillested 16-01 1880 1018 III
Gammelbygård Tillitse Lollands Sønder Maribo Claudius Jensen Dannemare 16-01 1882 950 III
Gelsted Vends Odense Kristine Rasmussen ved Odder 16-01 1883 673 III
Strandbæksminde Bregninge Sunds Svendborg Jørgen Henriksen Tåsinge 16-02 1839 357 III
Uglehøjgård Horbelev Falsters Sønder Maribo J.R. Madsen Horbelev 16-02 1847 808 III
Egense Præstegård Egense Sunds Svendborg Ane Dorthea Sørensen Rantzausminde 16-02 1856 10 III
Slotsgården Ollerup Sunds Svendborg Pouline Rasmussen Ollerup 16-02 1859 22 III
Mosegård Vindinge Vindinge Svendborg Søren Peder Sørensen Vindinge 16-02 1859 263 III
Brydbjergholm Holeby Fuglse Maribo Karoline Sørensen Ringseby 16-02 1863 997 III
Pudslykkesminde Skrøbelev Langelands Nørre Svendborg Mathilde Knudsen Kinderballe 16-02 1868 315 III
Øster Egelund Errindlev Fuglse Maribo Hans Jørgen Jensen Hyltofte 16-02 1873 981 III
Vestminde Nørre Ørslev Falsters Sønder Maribo Hans Chr. Reitz Nørre Ørslev 16-02 1875 839 III
Boesgård Birket Lollands Nørre Maribo Julie Kristine Rasmussen Avnede 16-02 1880 894 III
Brogård Øster Hæsinge Sallinge Svendborg Maren Christiansen Hillerslev 16-02 1881 169 III
Horne Sallinge Svendborg Johanne Milling Horne 16-02 1886 83 III
Holsegård Radsted Musse Maribo Ellen Rasmusdatter Radsted 16-03 1851 1061 III
Halkegård Vindinge Vindinge Svendborg Mads Rasmussen Ellinge 16-03 1855 264 III
Lunde Sunds Svendborg Peder Hansen Sjælland 16-03 1856 35 III
Ønslev Falsters Nørre Maribo Mariane Kristensen Tingsted 16-03 1858 852 III
Andkjærgård Bovense Vindinge Svendborg Rasmus Pedersen Flødstrup 16-03 1864 229 III
Ullerup Toftegård Skamby Skam Odense Hans Rasmussen Pårup 16-03 1874 563 III
Toftegård Frørup Vindinge Svendborg Henrik Tofte Svindinge 16-03 1884 243 III
Munkgård Rørup Vends Odense Gorm H. Gormsen Etterup 16-03 1885 675 III
Majbølle Musse Maribo R. Sofie Larsdatter Soesmark 16-04 1842 1039 III
Hjorte Nymarksgård Tanderup Båg Odense Jeppe Ejlersen Tanderup 16-04 1847 701 III
Kauslunde Vends Odense Maren Madsen Kauslunde 16-04 1847 665 III
Drigstrup Bjerge Odense Poul Larsen Drigstrup 16-04 1856 493 III
Fjelde Musse Maribo Johanne Pedersen Fjelde 16-04 1862 1094 III
Haslinggården Kettinge Musse Maribo Chr. Hansen Askø 16-04 1864 1141 III
Margrethesminde Hillerslev Sallinge Svendborg Peder Laurs Pedersen Kilderup 16-04 1867 96 III
Hedegård Ryslinge Gudme Svendborg Hans Rasmussen Gislev 16-04 1872 215 III
Gundslev Falsters Nørre Maribo Margrethe Hansen Skovby 16-04 1874 825 III
Grevegård Verninge Odense Odense Hans Hansen Greve Verninge 16-04 1875 432 III
Bøghavegård Snøde Langelands Nørre Svendborg Rasmus Jørgensen Jensen Bøstrup 16-04 1875 335 III
Norup Lunde Odense Rasmus Chr. Christensen Norup 16-04 1878 532 III
Søfryd Herritslev Musse Maribo Elga Jørgensen Øster Ulslev 16-04 1878 1107 III
Lykkegård Mesinge Bjerge Odense Jens Jørgensen Mesinge 16-04 1879 476 III
Nybygtgård Brahetrolleborg Sallinge Svendborg L.P. Larsen Nørre Søby 16-04 1880 64 III
Tokager Stubberup Bjerge Odense Peder Martin Pedersen Stubberup 16-04 1881 483 III
Engsminde Uggerslev Skam Odense Peder Christensen Uggerslev 16-05 1852 569 III
Therkelshøj Mesinge Bjerge Odense Niels Poulsen Viby 16-05 1854 473 III
Havemosegård Herritslev Musse Maribo Rasmus Peder Nielsen Rågelunde 16-05 1855 1097 III
Vintergård Sønderby Båg Odense Maren Johanne Henningsen Kærum 16-05 1856 777 III
Mosegård Tullebølle Langelands Nørre Svendborg Trine Gregersen Stengade 16-05 1857 322 III
Kildegård Ellinge Vindinge Svendborg Hans Rasmussen Kildegaard Ellinge 16-05 1857 255 III
Grønvang Brahetrolleborg Sallinge Svendborg Hans Rasmussen Hansen Langeland 16-05 1859 67 III
Lombrogård Ingslev Vends Odense Else Marie Hansen Kauslunde 16-05 1864 689 III
Tanderup Båg Odense Claus Buch Sandager 16-05 1876 699 III
Ballegård Kærum Båg Odense A. Hansen Balle Dreslette 16-05 1877 777 III
Lundshøj Falkerslev Falsters Sønder Maribo Maren Kirstine Pedersen Horbelev 16-05 1877 794 III
Horbelev Falsters Sønder Maribo P.O. Pedersen Horbelev 16-05 1878 814 III
Tullebølle Langelands Nørre Svendborg Alma Johansen Tullebølle 16-05 1879 327 III
Skamby Skam Odense Lars Peder Pedersen Skamby 16-05 1880 568 III
Åstrup Falsters Sønder Maribo Kristine Pust Åstrup 16-05 1882 801 III
Ågebygård Landet Lollands Sønder Maribo Sofie Nielsen Abildtorpe 16-05 1886 956 III
Tonekær Skamby Skam Odense Abelone Marie Hansen Søndersø 16-06 1853 560 III
Sigland Dalum Odense Odense Karen Kristensen Dalum 16-06 1855 411 III
Mosegård Ingslev Vends Odense Petrine Hansine Marie Hansen Ingslev 16-06 1858 693 III
Lunde Lunde Odense Lars Hansen Lunde 16-06 1859 520 III
Juliegård Snøde Langelands Nørre Svendborg Laura Emilie Elisabeth Nielsen Lohals 16-06 1861 333 III
Sulkendrupgård Vindinge Vindinge Svendborg Rasmus Laurits Larsen Herrested 16-06 1869 268 III
Viremosegård Toreby Musse Maribo Regine Amalie Jensen Slemminge 16-06 1872 1092 III
Kauslunde Møllegård Kauslunde Vends Odense Jørgen Peter Hansen Kauslunde 16-06 1878 660 III
Nyenstadgård Søllinge Vindinge Svendborg Christian Hansen Søllinge 16-06 1880 257 III
Havlykkegård Idestrup Falsters Sønder Maribo Kirstine Mortensen Sønder Tåstrup 16-06 1890 863 III
Bjerreby Sunds Svendborg Rasmus Hansen Bjerreby 16-07 1836 385 III
Højgård Hillerslev Sallinge Svendborg Birthe Marie Mortensen Nederhillerslev 16-07 1844 97 III
Kilagergård Gestelev Sallinge Svendborg Ane Marie Hansen Gestelev 16-07 1855 76 III
Tingsted Falsters Nørre Maribo Ane Sofie Jørgensen Stubberup 16-07 1861 851 III
Gundslev Falsters Nørre Maribo H.J. Hansen Vest Gundslev 16-07 1865 828 III
Ejbygård Odense, Vor Frue Odense Odense Camilla Jensen Stenstrup 16-07 1868 395 III
Buegård Sanderum Odense Odense Maren Kirstine Jacobine Mouritzen Mindesborg 16-07 1869 413 III
Thomasminde Tranekær Langelands Nørre Svendborg Robert Watson Tranekær 16-07 1875 320 III
Tanderup Båg Odense Mads Jørgen Jørgensen Bogø 16-07 1889 704 III
Eskelund Tanderup Båg Odense M. Daniel Nielsen Eskelund Tanderup 16-08 1861 701 III
Langå Gudme Svendborg Maren Larsen Langå 16-08 1861 196 III
Kirstinesminde Nysted Musse Maribo Peder Jensen Nysted 16-08 1863 1123 III
Højtegård Bjerreby Sunds Svendborg Peder Jensen Ulbølle 16-08 1865 384 III
Damgård Hundstrup Sallinge Svendborg Niels Peder Nielsen Hundstrup 16-08 1872 109 III
Bagergård Radsted Musse Maribo Christian Hansen Hasling Vester Ulslev 16-08 1873 1059 III
Boesminde Herritslev Musse Maribo Martin R. Pejter Øster Ulslev 16-08 1875 1105 III
Boesminde Herritslev Musse Maribo Niels Martin Rasmussen Øster Ulslev 16-08 1875 1105 III
Mejerigården Birket Lollands Nørre Maribo Laurentine Hansen Langeland 16-08 1880 900 III
Musse Musse Maribo Jutta Pedersen Rørbæk 16-09 ???? 1129 III
Gammelstrand Svanninge Sallinge Svendborg Maren Madsen Vester Hæsinge 16-09 1848 127 III
Ellevang Bovense Vindinge Svendborg Johanne Marie Rasmussen Bovense 16-09 1852 228 III
Gambjerggård Horne Sallinge Svendborg Søren Kej Horne 16-09 1857 80 III
Vigerslev Skovby Odense Niels Chr. Andersen Vedby 16-09 1861 651 III
Kolshave Østengård Guldbjerg Skovby Odense Hans Peder Hansen Guldbjerg 16-09 1862 604 III
Jensbjerg Asperup Vends Odense Hansine Karoline Jakobsen Lindebjerg ved Sorø 16-09 1862 658 III
Nylundgård Skeby Lunde Odense Lars Chr. Jeppesen Skeby 16-09 1862 536 III
Adamsgård Hesselager Gudme Svendborg Johanne Marie Jensen Hesselager 16-09 1864 194 III
Kragekjærsgård Bjerreby Sunds Svendborg Kirsten Mogensen Albjerg 16-09 1865 382 III
Elmelund Turup Båg Odense Maren Johanne