Gårdnavn Sogn Herred Amt Fornavn Efternavn Fødested Fødselsdato Side Samling 
Fuglekjærgård Ørslev Bårse Præstø Anders Andersen 1266 III
Svanegård Allerslev Bårse Præstø Anders Chr. Andersen Jungshoved 23-05 1881 1305 III
Toftvang Mern Bårse Præstø Anders P. Andersen Mern 15-02 1884 1316 III
Bredager Jungshoved Bårse Præstø Andes Andersen 1311 III
Fiskebækgård Ørslev Bårse Præstø Anna Andersen Ørslev 21-02 1878 1262 III
Marendalshøj Skibbinge Bårse Præstø Anna Nielsine Andersen Ørslev 24-10 1891 1291 III
Vestergård Beldringe Bårse Præstø Chr. Andersen Vejlø 17-11 1868 1302 III
Guldhøj Kallehave Bårse Præstø Chr. Andersen Damsholte 21-09 1874 1252 III
Askov Mølle Snesere Bårse Præstø Einar Andersen Snesere 03-09 1890 1283 III
Nygård Allerslev Bårse Præstø Hans Andersen 1306 III
Pilegård Beldringe Bårse Præstø Hans Andersen Beldringe 01-03 1858 1302 III
Guldhøj Kallehave Bårse Præstø Hans Andersen 1252 III
Snesere Bårse Præstø Hans Andersen 1279 III
Bindebjerggård Udby Bårse Præstø Hans Andersen 1276 III
Bakkegård Øster Egesborg Bårse Præstø Hans Andersen Øster Egesborg 07-05 1883 1267 III
Kæmpehøjgård Øster Egesborg Bårse Præstø Hans Andersen Øster Egesborg 31-07 1858 1268 III
Kirkebjerggård Ørslev Bårse Præstø Hans J. Andersen Ørslev 12-02 1877 1265 III
Bakkegård Øster Egesborg Bårse Præstø J. Andersen 1268 III
Kroggård Udby Bårse Præstø Jacob Andersen 1272 III
Nægekjær Beldringe Bårse Præstø Jens Andersen 1299 III
Storgården Snesere Bårse Præstø Jens Andersen 1280 III
Bakkegård Øster Egesborg Bårse Præstø Jens Andersen 1267 III
Skibæksgård Ørslev Bårse Præstø Jens P. Andersen Ørslev 11-10 1884 1264 III
Bårse Bårse Præstø Johannes Andersen 1294 III
Jørgensminde Everdrup Bårse Præstø Jørgen Andersen 1286 III
Spangsgård Udby Bårse Præstø Kirsten Andersen Borre 28-08 1879 1276 III
Kroggård Udby Bårse Præstø Kristine Andersen Udby 15-01 1872 1272 III
Bårse Bårse Præstø Lars Andersen Lerbækgård 21-05 1866 1294 III
Spangsgård Udby Bårse Præstø Lars Andersen 1276 III
Møllekjærgård Snesere Bårse Præstø Laura Mathilde Andersen Risløv 26-12 1890 1282 III
Kildehøjgård Beldringe Bårse Præstø Maren Andersen Dyrlev 22-12 1863 1301 III
Rosgård Vordingborg Landsogn Bårse Præstø Martha Andersen Bakkebølle 25-04 1871 1251 III
Pilegård Beldringe Bårse Præstø Niels Andersen 1303 III
Kæmpehøjgård Øster Egesborg Bårse Præstø Niels Andersen 1268 III
Askov Mølle Snesere Bårse Præstø Peder Andersen Dyssegård 14-08 1855 1283 III
Skibæksgård Ørslev Bårse Præstø Peder Andersen 1264 III
Bønsviggård Jungshoved Bårse Præstø Poul Andersen 1310 III
Toftegård Mern Bårse Præstø Rasmus Andersen 1315 III
Flintemosegård Snesere Bårse Præstø C.A. Bagger 1284 III
Engvangsgård Bårse Bårse Præstø Chr. Rasmussen Bang Snesere 13-09 1855 1296 III
Tvedemosegård Snesere Bårse Præstø Hans Peter Bendtsen 1281 III
Beldringe Bårse Præstø Jens Bendtsen 1301 III
Plattenborg Beldringe Bårse Præstø Hans Bertelsen 1300 III
Enghavegård Snesere Bårse Præstø Else Marie Boesen Kragevig 13-02 1859 1281 III
Bremsegård Kallehave Bårse Præstø Morten Nielsen Brems 1257 III
Fuglekjærgård Ørslev Bårse Præstø Hans Bryde 1266 III
Fuglekjærgård Ørslev Bårse Præstø Peder Hansen Bryde 1266 III
Bastholm Everdrup Bårse Præstø Ane Kirstine Christensen Lestrup Skole 24-09 1837 1287 III
Nøddebjerg Udby Bårse Præstø Christen Christensen Udby 30-01 1876 1274 III
Hansensminde Mern Bårse Præstø Christoffer Christensen Bahl 30-12 1869 1316 III
Dragebjerg Udby Bårse Præstø Hans Christensen 1275 III
Rørbæksgård Ørslev Bårse Præstø Hans Christensen 1260 III
Maglebjerggård Ørslev Bårse Præstø Hans Christensen 1264 III
Guldhøj Kallehave Bårse Præstø Jacob J. Christensen 1252 III
Nøddebjerg Udby Bårse Præstø Jens Christensen 1275 III
Kriggården Ørslev Bårse Præstø Jens Christensen 1267 III
Bragergård Ørslev Bårse Præstø Johannes Jørgen Christensen 1265 III
Bøgelund Kallehave Bårse Præstø Jørgen Christensen 1256 III
Bregnebjerggård Udby Bårse Præstø Kristiane Christensen Ornebjerg 1272 III
Skolegården Mern Bårse Præstø Lars Christensen 1316 III
Søgård Snesere Bårse Præstø Marie Christensen Skippinge 09-08 1883 1280 III
Fjellebrogård Jungshoved Bårse Præstø Marie Vilhelmine Christensen Mulstrup 04-10 1873 1307 III
Bredager Jungshoved Bårse Præstø Niels Christensen 1311 III
Jungshoved Bårse Præstø Niels Chr. Christensen 1313 III
Plattenborg Beldringe Bårse Præstø Ole Christensen 1300 III
Lindholm Ørslev Bårse Præstø Ole Christensen 1261 III
Lundegård Everdrup Bårse Præstø Sofie Christensen Dysted 09-08 1874 1284 III
Piladsgård Udby Bårse Præstø Anna Christiansen Bårse 19-02 1875 1275 III
Mertehøjgård Udby Bårse Præstø Frands Christiansen 1273 III
Udby Bårse Præstø Peder Christiansen 1277 III
Granlygård Allerslev Bårse Præstø Dagmar Christoffersen Snesere 20-09 1885 1304 III
Dyrehøjgård Kallehave Bårse Præstø Hans Christoffersen 1254 III
Tvedemosegård Snesere Bårse Præstø Niels Christoffersen 1281 III
Ibshøjgård Everdrup Bårse Præstø Dorthea Kristine Davidsen Asminderup 26-04 1865 1288 III
Skolegården Mern Bårse Præstø J.K. Dickmann Knudsby 20-11 1844 1316 III
Skibæksgård Ørslev Bårse Præstø Elisabeth Dirch Tåning 22-04 1890 1264 III
Lundegård Ørslev Bårse Præstø Anders Ejlertsen Hammer 06-05 1856 1261 III
Lundegård Ørslev Bårse Præstø Niels Ejlertsen Ørslev 00-00 1884 1261 III
Pilegård Beldringe Bårse Præstø Maren Kirstine Esbensen Beldringe 07-06 1866 1302 III
Ungsgård Beldringe Bårse Præstø Rasmus Esbensen Beldringe 28-03 1869 1301 III
Lindegård Jungshoved Bårse Præstø Ellen Kristine Frandsen Bønsvig 20-10 1882 1309 III
Bønsviggård Jungshoved Bårse Præstø Lars Frandsen Bårse 14-07 1855 1310 III
Stæhrgård Øster Egesborg Bårse Præstø Anna Marie Fugl Vordingborg Landsogn 11-11 1875 1270 III
Fuglekjærgård Ørslev Bårse Præstø Frederikke Fugl Nyrup 03-05 1870 1266 III
Egebjerg Udby Bårse Præstø Søren Fugl 1277 III
Rynkebjerggård Ørslev Bårse Præstø Olavia Gamrath Bjerge 17-04 1880 1262 III
Tvedemosegård Snesere Bårse Præstø Georg Theodor Gert-Jørgensen Overvindinge 07-07 1888 1281 III
Axelved Everdrup Bårse Præstø Jørgen Gert-Jørgensen Stensby 12-05 1858 1289 III
Axelved Everdrup Bårse Præstø Karl Gert-Jørgensen Overvindinge 14-08 1890 1289 III
Søgård Jungshoved Bårse Præstø Niels Peder Pedersen Gundersen 1307 III
Søgård Jungshoved Bårse Præstø Peder Rasmussen Gundersen 1307 III
Søgård Jungshoved Bårse Præstø Peter Gundersen Jungshoved 29-05 1881 1307 III
Jungshoved Bårse Præstø Karen Hansdatter Skibbinge 24-01 1845 1314 III
Kildegård Vordingborg Landsogn Bårse Præstø Anders Hansen 1251 III
Stenhøj Bårse Bårse Præstø Ane Lisbeth Hansen Lundby 30-09 1844 1297 III
Marienlund Jungshoved Bårse Præstø Ane Marie Hansen 24-03 1879 1311 III
Smidstrup Østergård Jungshoved Bårse Præstø Ane Marie Hansen Tolstrup 20-02 1869 1313 III
Hansensminde Mern Bårse Præstø Ane Marie Hansen Mern 19-03 1864 1316 III
Bakkegård Øster Egesborg Bårse Præstø Ane Marie Hansen Øster Egesborg 22-07 1851 1267 III
Kallehave Bårse Præstø Anna Hansen Bogø 17-11 1875 1253 III
Pasmergård Udby Bårse Præstø Anna Hansen Jordløse 25-01 1878 1271 III
Bindebjerggård Udby Bårse Præstø Anton Hansen Grumløse 22-08 1885 1275 III
Bårse Bårse Præstø Birthe Marie Hansen Nebletorp 27-08 1866 1296 III
Granlygård Skibbinge Bårse Præstø Bodil Kirstine Hansen Hammer Risegård 16-01 1860 1292 III
Bakkegård Kallehave Bårse Præstø Carl Hansen Ørslev 03-08 1874 1255 III
Svanegård Allerslev Bårse Præstø Chr. Hansen 1305 III
Olsensminde Kallehave Bårse Præstø Chr. Hansen Kastrup 28-09 1890 1252 III
Egevang Ørslev Bårse Præstø Chr. Hansen 1267 III
Marienlund Jungshoved Bårse Præstø Chr. Carl Hansen Nygårds Mølle 26-09 1849 1311 III
Plattenborg Beldringe Bårse Præstø Ellen Marie Hansen Bårse 27-05 1874 1299 III
Øster Egesborg Bårse Præstø Ellen Marie Hansen Øster Egesborg 05-01 1873 1269 III
Lilbygård Mern Bårse Præstø Emil Hansen Kindvig 16-08 1867 1315 III
Bregnebjerggård Udby Bårse Præstø H.C. Hansen Udby 08-09 1885 1273 III
Brydsbjerg Beldringe Bårse Præstø Hans Hansen Ørslev 07-01 1876 1299 III
Nygård Bårse Bårse Præstø Hans Hansen 1294 III
Skovlygård Jungshoved Bårse Præstø Hans Hansen Jungshoved 06-10 1876 1310 III
Bredager Jungshoved Bårse Præstø Hans Hansen 1311 III
Strandgård Kallehave Bårse Præstø Hans Hansen Kallehave 25-06 1871 1252 III
Hansensminde Mern Bårse Præstø Hans Hansen 1317 III
Holberggård Vordingborg Landsogn Bårse Præstø Hans Hansen 1251 III
Svalekjærgård Ørslev Bårse Præstø Hans Hansen Ørslev 10-03 1843 1261 III
Svalekjærgård Ørslev Bårse Præstø Hans Hansen 1261 III
Stæhrgård Øster Egesborg Bårse Præstø Hans Hansen 1270 III
Bjerremarksgård Vordingborg Landsogn Bårse Præstø Hans P. Hansen Vordingborg Landsogn 29-10 1885 1250 III
Ellevang Bårse Bårse Præstø Hans Peder Hansen Bårse 21-01 1889 1298 III
Toftegård Snesere Bårse Præstø Hans Peder Hansen 1281 III
Skibbinge Bårse Præstø Hans Peter Hansen Skibbinge 07-04 1892 1292 III
Strandgård Kallehave Bårse Præstø Jacob Hansen 1252 III
Hansensminde Mern Bårse Præstø Jacob Hansen 1317 III
Bjerremarksgård Vordingborg Landsogn Bårse Præstø Jacob Hansen 1250 III
Trommegård Øster Egesborg Bårse Præstø Jacob Hansen 1269 III
Øster Egesborg Bårse Præstø Jacob Hansen Øster Egesborg 06-08 1870 1269 III
Granlygård Allerslev Bårse Præstø Jens Hansen Allerslev 13-12 1879 1304 III
Markildegård Bårse Bårse Præstø Jens Hansen 1294 III
Fjernhøjsgård Bårse Bårse Præstø Jens Hansen Broskov 18-11 1849 1295 III
Kallehave Bårse Præstø Jens Hansen 1255 III
Toftvang Mern Bårse Præstø Jens Hansen 1316 III
Piladsgård Udby Bårse Præstø Jens Hansen 1275 III
Bragergård Ørslev Bårse Præstø Jens Hansen 1265 III
Øster Egesborg Bårse Præstø Jens Hansen 1270 III
Tolstrupgård Øster Egesborg Bårse Præstø Jens Hansen 1270 III
Kildegård Vordingborg Landsogn Bårse Præstø Jens P. Hansen Kallehave 18-10 1857 1251 III
Bårse Bårse Præstø Jeppe Hansen Bårse 03-12 1858 1296 III
Bregnebjerggård Udby Bårse Præstø Joh. Hansen 1272 III
Ravnsgård Øster Egesborg Bårse Præstø Johan Hansen 1269 III
Svanegård Allerslev Bårse Præstø Johanne Hansen Allerslev 08-03 1881 1305 III
Solvanggård Everdrup Bårse Præstø Jørgen Hansen 1285 III
Lundegård Ørslev Bårse Præstø Kirsten Hansen Ørslev 13-11 1852 1261 III
Bjerremarksgård Vordingborg Landsogn Bårse Præstø Kristine Hansen Ørslev 1250 III
Fogedgård Kallehave Bårse Præstø L.P. Hansen Kallehave 12-07 1878 1259 III
Ellevang Bårse Bårse Præstø Lars Hansen Bårse 18-08 1844 1298 III
Fogedgård Kallehave Bårse Præstø Lars Hansen Kallehave 09-11 1840 1259 III
Toftvang Mern Bårse Præstø Lars Hansen 1316 III
Spangsgård Udby Bårse Præstø Lars Hansen 1276 III
Sofiendal Ørslev Bårse Præstø Lars Hansen 1266 III
Skovly Allerslev Bårse Præstø Mads Hansen Strø 15-08 1860 1306 III
Christiansminde Ørslev Bårse Præstø Maren Hansen Ørslev 01-12 1849 1264 III
Bragergård Ørslev Bårse Præstø Maren Hansen Lundby 03-04 1856 1265 III
Strandgård Kallehave Bårse Præstø Maren Kirstine Hansen Kallehave 01-12 1873 1252 III
Engvangsgård Skibbinge Bårse Præstø Maren Kirstine Hansen Bønsvig 06-10 1876 1292 III
Marbogård Kallehave Bårse Præstø Maren Lucie Hansen Kallehave 1258 III
Maglebjerggård Ørslev Bårse Præstø Margrethe Hansen Ørslev 06-09 1880 1263 III
Rubjerggård Kallehave Bårse Præstø Marie Hansen Horslunde, Lolland 09-04 1885 1252 III
Toftvang Mern Bårse Præstø Marie Hansen Mern 12-08 1884 1316 III
Gammelgård Beldringe Bårse Præstø Marius Hansen Stuby 12-04 1886 1300 III
Præstegården Allerslev Bårse Præstø N.P. Hansen 1303 III
Vestergård Beldringe Bårse Præstø Niels Hansen 1302 III
Skovlygård Jungshoved Bårse Præstø Niels Hansen 1310 III
Toftevang Kallehave Bårse Præstø Niels Hansen 1252 III
Kallehave Bårse Præstø Niels Hansen 1257 III
Dyssegård Ørslev Bårse Præstø Niels Hansen 1260 III
Maglebjerggård Ørslev Bårse Præstø Niels Hansen 1264 III
Piladsgård Udby Bårse Præstø Niels P. Hansen Dyrlev 28-11 1874 1275 III
Allerslev Bårse Præstø Ole Hansen 1304 III
Langemarksgård Udby Bårse Præstø Ole Hansen 1272 III
Granlygård Allerslev Bårse Præstø Peder Hansen 1305 III
Plattenborg Beldringe Bårse Præstø Peder Hansen 1300 III
Bøgebjerggård Beldringe Bårse Præstø Peder Hansen Enegårde 24-08 1887 1302 III
Nygård Bårse Bårse Præstø Peder Hansen 1294 III
Ibshøjgård Everdrup Bårse Præstø Peder Hansen 1288 III
Smidstrup Østergård Jungshoved Bårse Præstø Peder Hansen 1314 III
Skibbinge Bårse Præstø Peder Hansen 1292 III
Snesere Bårse Præstø Peder Hansen Snesere 00-00 1841 1279 III
Udby Bårse Præstø Peder Hansen 1276 III
Rosgård Vordingborg Landsogn Bårse Præstø Peder Hansen Vordingborg Landsogn 03-09 1866 1250 III
Ellerendegård Mern Bårse Præstø Peiter Hansen 1314 III
Allerslev Bårse Præstø Peter Hansen Allerslev 04-04 1887 1303 III
Guldhøj Kallehave Bårse Præstø Peter Hansen 1252 III
Østergård Ørslev Bårse Præstø Peter Hansen 1260 III
Trommegård Øster Egesborg Bårse Præstø Peter Hansen Mern 10-07 1845 1269 III
Søgård Jungshoved Bårse Præstø Petrine Hansen Hjermind 24-03 1884 1307 III
Skovlygård Jungshoved Bårse Præstø Poul Hansen 1310 III
Ungsgård Beldringe Bårse Præstø Rasmus Hansen 1302 III
Marienlund Jungshoved Bårse Præstø Rasmus Hansen 1311 III
Kallehave Bårse Præstø Rasmus Hansen 1253 III
Ellemosegård Kallehave Bårse Præstø Rasmus Hansen 1254 III
Kriggården Ørslev Bårse Præstø Rasmus Hansen Langebæk 11-03 1835 1267 III
Vesterled Bårse Bårse Præstø Rasmus Carlo Hansen København 03-12 1884 1298 III
Tuegård Beldringe Bårse Præstø Rasmus Peder Hansen 04-03 1869 1303 III
Tonekjær Bårse Bårse Præstø Christen Hemmingsen Bårse 20-01 1833 1296 III
Rørbæksgård Ørslev Bårse Præstø H.H. Hemmingsen Borre 03-06 1870 1260 III
Tonekjær Bårse Bårse Præstø Jens Peder Hemmingsen Bårse 19-03 1866 1296 III
Tonekjær Bårse Bårse Præstø Karl Peder Hemmingsen 1297 III
Bakkely Jungshoved Bårse Præstø Lars Hemmingsen 1309 III
Nygård Allerslev Bårse Præstø Jens P. Henriksen Allerslev 30-12 1861 1306 III
Holberggård Vordingborg Landsogn Bårse Præstø Hans P. Hansen Holberg Vordingborg Landsogn 17-12 1860 1251 III
Holberggård Vordingborg Landsogn Bårse Præstø Hovmann 1251 III
Tonekjær Bårse Bårse Præstø Alfrida Jensine Elisabeth Jacobsen Åside 09-10 1891 1296 III
Råbjerggård Øster Egesborg Bårse Præstø Birthe Marie Jacobsen Øster Egesborg 23-02 1877 1270 III
Lærkegård Øster Egesborg Bårse Præstø Chr. Jacobsen 1268 III
Råbjerggård Øster Egesborg Bårse Præstø Chr. Jacobsen 1270 III
Strandgård Kallehave Bårse Præstø Hans Jacobsen 1252 III
Lundegård Ørslev Bårse Præstø Hans Jacobsen 1261 III
Askholm Øster Egesborg Bårse Præstø Hans Jacobsen Øster Egesborg 29-03 1851 1269 III
Snesere Møllegård Snesere Bårse Præstø Hans Peder Jacobsen 1279 III
Askholm Øster Egesborg Bårse Præstø Jacob Jacobsen 1269 III
Råbjerggård Øster Egesborg Bårse Præstø Jens Jacobsen 1270 III
Rørbæksgård Ørslev Bårse Præstø Johanne Jacobsen Sømark 05-11 1877 1260 III
Udby Bårse Præstø Kirsten Jacobsen 1277 III
Møllekjærgård Snesere Bårse Præstø Lars Jacobsen 1282 III
Trommegård Øster Egesborg Bårse Præstø Maren Jacobsen Øster Egesborg 04-12 1841 1269 III
Engvangsgård Bårse Bårse Præstø Niels Jacobsen 1296 III
Plattenborg Beldringe Bårse Præstø Peder Jacobsen 1300 III
Tonekjær Bårse Bårse Præstø Ellen Jensdatter Bårse 20-01 1833 1296 III
Fjernhøjsgård Bårse Bårse Præstø Karen Jensdatter 1295 III
Nægekjær Beldringe Bårse Præstø Anders Jensen 1299 III
Hjortsølund Everdrup Bårse Præstø Anders Jensen 1287 III
Snesere Bårse Præstø Anders Jensen Myrehøj 09-05 1866 1279 III
Bøgebjerggård Beldringe Bårse Præstø Andreas Jensen 1302 III
Ydergård Ørslev Bårse Præstø Ane Jensen Sallerup 21-07 1891 1263 III
Jungshoved Bårse Præstø Anna Kathrine Jensen Tjæreby 16-01 1880 1313 III
Udby Bårse Præstø Birthe Jensen Ørslev 18-08 1887 1276 III
Tolstrupgård Øster Egesborg Bårse Præstø C. Jensen Tybjerglille 10-06 1862 1270 III
Spangsgård Udby Bårse Præstø Carl Frederik Jensen Borre 17-03 1877 1276 III
Markildegård Bårse Bårse Præstø Chr. Jensen Bårse 19-08 1889 1294 III
Baunvedgård Udby Bårse Præstø Chr. Jensen 1271 III
Thingstedgård Bårse Bårse Præstø Christen Jensen Bårse 17-02 1856 1296 III
Storgården Snesere Bårse Præstø Ellen Kirstine Jensen Snesere 07-05 1876 1280 III
Bybjerg Beldringe Bårse Præstø Hanne Jensen Køng 28-05 1882 1300 III
Højbogård Everdrup Bårse Præstø Hans Jensen Bårse 29-08 1862 1285 III
Sageby Skovgård Mern Bårse Præstø Hans Jensen 1318 III
Skibbinge Bårse Præstø Hans Jensen 1292 III
Kongens Møllegård Snesere Bårse Præstø Hans Jensen 1278 III
Egevang Ørslev Bårse Præstø Hans Jensen Ørslev 22-02 1872 1267 III
Øster Egesborg Bårse Præstø Hans Jensen 1270 III
Hjortsølund Everdrup Bårse Præstø Hans Jørgen Jensen Everdrup 23-12 1884 1287 III
Lillevangsgård Ørslev Bårse Præstø Hans P. Jensen Køng 22-06 1875 1266 III
Skibbinge Bårse Præstø Hansine Jensen Skibbinge 14-10 1885 1293 III
Olsgård Mern Bårse Præstø Henrik Jensen Skibbinge 18-05 1878 1317 III
Bybjerg Beldringe Bårse Præstø Herman Albert Jensen Tornemark 18-04 1877 1300 III
Eskebjerggård Snesere Bårse Præstø Inger Marie Jensen Dysted Østergård 30-07 1844 1284 III
Kallehave Bårse Præstø Jac. Jensen Kallehave 13-12 1847 1255 III
Tuegård Beldringe Bårse Præstø Jacob Chr. Jensen Toksværd 08-03 1876 1303 III
Snesere Bårse Præstø Jacob Chr. Jensen Toksværd 08-03 1876 1278 III
Lillemarksgård Allerslev Bårse Præstø Jens Jensen 1305 III
Maglehøj Bårse Bårse Præstø Jens Jensen 1296 III
Jungshoved Bårse Præstø Jens Jensen 1314 III
Stentegård Udby Bårse Præstø Jens Jensen Udby 22-06 1868 1273 III
Fiskebækgård Ørslev Bårse Præstø Jens Chr. Jensen Ørslev 05-03 1868 1262 III
Maglehøj Bårse Bårse Præstø Jens Jørgen Jensen Bårse 05-12 1872 1295 III
Baunvedgård Udby Bårse Præstø Jens P. Jensen Udby 29-04 1892 1271 III
Østergård Udby Bårse Præstø Jens P. Jensen Udby 24-12 1868 1276 III
Vestergård Udby Bårse Præstø Jens P. Jensen 1277 III
Søgård Snesere Bårse Præstø Jens Peder Jensen Snesere 19-01 1881 1280 III
Kildevældgård Bårse Bårse Præstø Jens Peter Jensen Bårse 23-06 1878 1297 III
Bastholm Everdrup Bårse Præstø Jens Peter Johannes Jensen 09-09 1869 1287 III
Baunvedgård Udby Bårse Præstø Johanne Jensen Udby 01-12 1860 1271 III
Lundegård Ørslev Bårse Præstø Johanne Jensen Mern 1261 III
Fjernhøjsgård Bårse Bårse Præstø Jørgen Jensen 1295 III
Storgård Snesere Bårse Præstø Jørgen Jensen Snesere 26-08 1847 1278 III
Johannesbjerg Snesere Bårse Præstø Jørgen Jensen 1279 III
Hemmestrupgård Everdrup Bårse Præstø Jørgen Chr. Jensen Everdrup 02-05 1887 1290 III
Bårse Bårse Præstø Karen Jensen Dallinggård 29-08 1862 1294 III
Markildegård Bårse Bårse Præstø Karen Elsine Martha Jensen Dallinggård 24-10 1891 1294 III
Bårse Bårse Præstø Karen Jensine Jensen Skallerup 06-11 1867 1294 III
Nægekjær Beldringe Bårse Præstø Kathrine Jensen Bårse 19-08 1853 1299 III
Johannesbjerg Snesere Bårse Præstø Kathrine Sophie Jensen Sneseretorp 09-06 1869 1278 III
Østergård Snesere Bårse Præstø Kirsten Helsine Jensen Gederød 01-08 1880 1282 III
Kildevældgård Bårse Bårse Præstø Lars Jensen 1298 III
Højbogård Everdrup Bårse Præstø Lars Jensen 1285 III
Engelstrupgård Everdrup Bårse Præstø Lars Jensen 1288 III
Bakkely Jungshoved Bårse Præstø Lars Jensen Ambæk 04-03 1863 1308 III
Bakkely Jungshoved Bårse Præstø Lars Jensen 1309 III
Rubjerggård Kallehave Bårse Præstø Lars Jensen Kallehave 10-02 1878 1252 III
Rubjerggård Kallehave Bårse Præstø Lars Jensen 1253 III
Højgård Mern Bårse Præstø Lars Jensen Mern 30-05 1866 1317 III
Hemmestrupgård Everdrup Bårse Præstø Lars Henrik Jensen Nyprøve Mark 07-06 1860 1290 III
Højgård Mern Bårse Præstø Mads Jensen 1317 III
Ellevang Bårse Bårse Præstø Maren Jensen Ugledige 02-10 1857 1298 III
Solvanggård Everdrup Bårse Præstø Maren Jensen Bårse 04-11 1860 1285 III
Hemmestrupgård Everdrup Bårse Præstø Maren Kirstine Jensen Størlinge 21-04 1863 1290 III
Toftegård Everdrup Bårse Præstø Mariane Frederikke Jensen Risby 06-10 1883 1286 III
Nægekjær Beldringe Bårse Præstø Niels Jensen 1299 III
Bybjerg Beldringe Bårse Præstø Niels Jensen 1300 III
Bårse Bårse Præstø Niels Jensen Bårse 03-05 1849 1294 III
Strandgård Jungshoved Bårse Præstø Niels Jensen 1308 III
Jungshoved Bårse Præstø Niels Jensen Mern 26-09 1842 1314 III
Søgård Snesere Bårse Præstø Niels Jensen 1280 III
Østergård Snesere Bårse Præstø Niels Jensen 1282 III
Fiskebækgård Ørslev Bårse Præstø Niels Jensen 1263 III
Skibæksgård Ørslev Bårse Præstø Niels Jørgen Jensen 1264 III
Bakkegård Kallehave Bårse Præstø Ole Jensen 1256 III
Havebækgård Kallehave Bårse Præstø Ole Jensen 1258 III
Lilbygård Mern Bårse Præstø Ole Jensen 1316 III
Egevang Ørslev Bårse Præstø Ole Jensen 1267 III
Kildevældgård Bårse Bårse Præstø Peder Jensen 1298 III
Bastholm Everdrup Bårse Præstø Peder Jensen 1287 III
Marendalshøj Skibbinge Bårse Præstø Peder Jensen 1291 III
Johannesbjerg Snesere Bårse Præstø Rasmus Jensen Snesere 10-02 1858 1278 III
Østergård Udby Bårse Præstø Rasmus Jensen 1276 III
Lillevangsgård Ørslev Bårse Præstø Rasmus Jensen 1267 III
Engvangsgård Skibbinge Bårse Præstø Rasmus Peder Jensen 1292 III
Nygård Bårse Bårse Præstø Sophie Jensen Slimminge 27-02 1863 1294 III
Baunhøjgård Snesere Bårse Præstø Viggo Nordstrøm Skov Jensen Tappernøje Kro 13-03 1885 1278 III
Stenhøj Bårse Bårse Præstø Anders Jeppesen Lerkildegård 25-12 1818 1297 III
Vestergård Beldringe Bårse Præstø Hans Jeppesen 1302 III
Bårse Bårse Præstø Hans Jeppesen 1296 III
Kallehave Bårse Præstø Hans Jeppesen 1255 III
Bøgelygård Allerslev Bårse Præstø Mads Jepsen 1306 III
Sageby Skovgård Mern Bårse Præstø Kirsten Johannesen Øster Egesborg 19-08 1852 1318 III
Lynggård Jungshoved Bårse Præstø Ane Marie Johansen 25-12 1875 1306 III
Ambækgård Jungshoved Bårse Præstø Hans Johansen 1313 III
Engvangsgård Skibbinge Bårse Præstø Hans Johansen Ambæk 26-04 1872 1292 III
Bregnebjerggård Udby Bårse Præstø Hans Johansen 1273 III
Ambækgård Jungshoved Bårse Præstø Hans Chr. Johansen Havrebjerg 22-03 1883 1312 III
Ambækgård Jungshoved Bårse Præstø Helga Kristine Johansen Jungshoved 02-04 1880 1312 III
Toftehøj Allerslev Bårse Præstø Jens Johansen Vester Egede 22-10 1872 1305 III
Strandgård Jungshoved Bårse Præstø Johannes Johansen Ambækgård 23-02 1874 1308 III
Kallehave Bårse Præstø Jørgen Johansen Stensby 03-12 1836 1259 III
Askov Mølle Snesere Bårse Præstø Maren Kirstine Johansen Marvede 25-11 1863 1283 III
Skovlygård Jungshoved Bårse Præstø Thora Nicoline Johansen Ambækgård 16-05 1881 1310 III
Kirkebjerggård Ørslev Bårse Præstø Jens Nielsen Jæger 1265 III
Bredager Jungshoved Bårse Præstø Abelone Marie Jørgensen Ore, Fyn 17-09 1874 1311 III
Skovly Allerslev Bårse Præstø Bodil Jørgensen Allerslev 17-07 1865 1306 III
Toftevang Kallehave Bårse Præstø Hans Jørgensen Kallehave 03-08 1852 1252 III
Snesere Bårse Præstø Hans Jørgensen 1279 III
Storgård Snesere Bårse Præstø Jens Jørgensen 1278 III
Egebjerg Everdrup Bårse Præstø Jørgen Jørgensen Storehedinge 05-03 1866 1290 III
Tubækgård Skibbinge Bårse Præstø Jørgen Peder Johannes Jørgensen Skibbinge 28-03 1876 1291 III
Jørgensminde Everdrup Bårse Præstø Lars Jørgensen 1286 III
Christiansminde Ørslev Bårse Præstø Lars Jørgensen 1264 III
Præstegården Kallehave Bårse Præstø M. Jørgensen 1257 III
Tubækgård Skibbinge Bårse Præstø Mads Jørgensen 1291 III
Bakkegård Everdrup Bårse Præstø Maren Kirstine Jørgensen Størlinge 25-06 1840 1288 III
Toftegård Mern Bårse Præstø Marie Jørgensen Skibbinge 00-00 1879 1315 III
Toftegård Everdrup Bårse Præstø Niels Jørgensen 1286 III
Bastholm Everdrup Bårse Præstø Niels Jørgensen 1287 III
Muldbjerg Snesere Bårse Præstø Niels Jørgensen 1283 III
Dyrehøjgård Kallehave Bårse Præstø Oluf Jørgensen Fanefjord 29-07 1878 1254 III
Kallehave Bårse Præstø P. Jørgensen 1257 III
Skovly Allerslev Bårse Præstø Peter Jørgensen 1306 III
Bangsgård Everdrup Bårse Præstø Sophia Ida Jørgensen Toksværd 23-03 1885 1288 III
Lillevangsgård Ørslev Bårse Præstø Sørgine Jørgensen Dagløkke 28-04 1876 1266 III
Svalekjærgård Ørslev Bårse Præstø Anne Marie Karlsen Ørslev 21-09 1848 1261 III
Nygård Allerslev Bårse Præstø Kirstine Kaspersen Skibbinge 26-12 1866 1306 III
Dyssegård Ørslev Bårse Præstø Anna Knudsen Kallehave 14-09 1880 1260 III
Tolstrupgård Øster Egesborg Bårse Præstø Greve Knuth 1270 III
Allerslev Bårse Præstø Kirstine Kristensen Falster 01-01 1892 1303 III
Guldhøj Kallehave Bårse Præstø Marie Kristiansen 1252 III
Kallehave Bårse Præstø Rasmus Kristoffersen 1257 III
Enghavegård Snesere Bårse Præstø Anders Larsen 1282 III
Jørgensminde Everdrup Bårse Præstø Anders Peder Larsen 1286 III
Bakkegård Everdrup Bårse Præstø Ane Kirstine Larsen Bjæverskov 15-11 1873 1288 III
Allerslev Bårse Præstø Anna Larsen Mern 14-12 1871 1304 III
Vestergård Beldringe Bårse Præstø Bodil Kirstine Larsen Hammer Mark 26-02 1874 1302 III
Christiansminde Ørslev Bårse Præstø Chr. Larsen 1264 III
Flintemosegård Snesere Bårse Præstø Ellen Sophie Larsen Sjolte 21-10 1887 1284 III
Allerslev Bårse Præstø H.P. Larsen Allerslev 07-04 1865 1304 III
Sofiendal Ørslev Bårse Præstø Hans Larsen 1266 III
Rynkebjerggård Ørslev Bårse Præstø Hans B. Larsen 1262 III
Østergård Ørslev Bårse Præstø Harald Larsen Ørslev 22-03 1885 1260 III
Bårse Bårse Præstø Jens Larsen 1294 III
Brinkgård Mern Bårse Præstø Jens Larsen 1318 III
Marendalshøj Skibbinge Bårse Præstø Jens Larsen 1291 III
Enghavegård Snesere Bårse Præstø Jens Larsen Allerslev 28-02 1861 1281 III
Snesere Møllegård Snesere Bårse Præstø Kirstine Larsen Grumløse 28-10 1886 1279 III
Engelstrupgård Everdrup Bårse Præstø Lars Larsen 1288 III
Dyrehavegård Jungshoved Bårse Præstø Lars Larsen Allerslev 10-04 1863 1312 III
Jungshoved Bårse Præstø Lars Chr. Larsen Brøderup 26-01 1882 1313 III
Rynkebjerggård Ørslev Bårse Præstø Lars P. Larsen Ørslev 18-10 1876 1261 III
Kullegård Allerslev Bårse Præstø Lisbeth Larsen Allerslev 24-08 1886 1304 III
Muldbjerg Snesere Bårse Præstø Maren Kirstine Larsen Dyrlev 06-01 1873 1283 III
Højgård Mern Bårse Præstø Maren Kristine Larsen Sageby 21-06 1870 1317 III
Møllekjærgård Snesere Bårse Præstø Niels Larsen Snesere 18-02 1850 1282 III
Sofiendal Ørslev Bårse Præstø Niels Larsen Ørslev 25-04 1873 1266 III
Jørgensminde Everdrup Bårse Præstø Niels Jacob Larsen Everdrup 30-06 1878 1285 III
Ibshøjgård Everdrup Bårse Præstø Ole Larsen Everdrup 10-12 1856 1288 III
Fjellebrogård Jungshoved Bårse Præstø Ole Christoffer Larsen Jungshoved 03-11 1868 1307 III
Allerslev Bårse Præstø P. Larsen 1304 III
Kildevældgård Bårse Bårse Præstø P. Larsen 1298 III
Vestergård Beldringe Bårse Præstø Peder Larsen 1302 III
Fjellebrogård Jungshoved Bårse Præstø Peder Larsen 1308 III
Brønshøjgård Snesere Bårse Præstø Peder Larsen Åside 27-07 1861 1281 III
Rørbæksgård Ørslev Bårse Præstø Peder Larsen 1260 III
Østergård Ørslev Bårse Præstø Peter Larsen 1260 III
Solvanggård Everdrup Bårse Præstø Rasmus Larsen Ammendrup 23-11 1860 1285 III
Møllekjærgård Snesere Bårse Præstø Rasmus Laurits Larsen Snesere 05-06 1884 1282 III
Snesere Møllegård Snesere Bårse Præstø Theodor Larsen Ring 05-10 1885 1279 III
Ungsgård Beldringe Bårse Præstø Trine Kristine Larsen Sallerup 28-10 188? 1301 III
Teglgård Kallehave Bårse Præstø Godsejer Lassen 1258 III
Ibshøjgård Everdrup Bårse Præstø Christopher Lorentzen 1288 III
Lærkegård Øster Egesborg Bårse Præstø Ole Lærke 1268 III
Bakkedal Allerslev Bårse Præstø Forpagter Løppenthin 1305 III
Svingkjærgård Mern Bårse Præstø Proprietær Madelung 1314 III
Gammelgård Beldringe Bårse Præstø Ane Madsen Skibbinge 23-08 1886 1300 III
Pasmergård Udby Bårse Præstø Christoffer Madsen 1271 III
Muldbjerg Snesere Bårse Præstø Jacob Madsen 1283 III
Nygård Bårse Bårse Præstø Jens Madsen Bårse 07-01 1860 1294 III
Højgård Mern Bårse Præstø Jens Madsen 1317 III
Sageby Skovgård Mern Bårse Præstø Jens Madsen 1318 III
Pasmergård Udby Bårse Præstø Johan Chr. Madsen Udby 11-08 1874 1271 III
Muldbjerg Snesere Bårse Præstø Johannes Jørgen Madsen Skallerup 20-09 1868 1283 III
Skibbinge Bårse Præstø Niels Madsen 1291 III
Nygård Bårse Bårse Præstø Peder Madsen 1294 III
Bøgelygård Allerslev Bårse Præstø Peter Madsen Allerslev 12-10 1861 1305 III
Vordingborg Landsogn Bårse Præstø Peter Madsen 1251 III
Vestergård Udby Bårse Præstø R. Madsen 1277 III
Fogedgård Kallehave Bårse Præstø Marie Marcussen Vesløs 02-03 1879 1259 III
Lynggård Jungshoved Bårse Præstø Rasmus Mikkelsen 1307 III
Marienlund Jungshoved Bårse Præstø Chr. Daniel Molter Ugledige 19-04 1874 1311 III
Toftevang Kallehave Bårse Præstø Hans Mortensen 1252 III
Bakkegård Kallehave Bårse Præstø Jens Mortensen 1256 III
Præstegården Allerslev Bårse Præstø Pastor Mygind 1303 III
Kallehave Bårse Præstø Marie Møller Viemose 18-03 1860 1257 III
Toftegård Everdrup Bårse Præstø Albrecht Nielsen 1286 III
Ellemosegård Kallehave Bårse Præstø Anders Nielsen 1255 III
Kæmpehøjgård Øster Egesborg Bårse Præstø Anders Nielsen 1268 III
Kallehave Bårse Præstø Andr. Johs. Nielsen Damsholte 01-05 1868 1253 III
Lærkegård Øster Egesborg Bårse Præstø Ane Nielsen Storby 07-05 1873 1268 III
Bakkely Jungshoved Bårse Præstø Ane Kirstine Nielsen Smidstrup 24-02 1870 1308 III
Udby Bårse Præstø Ane Kristine Nielsen Udby 05-01 1887 1274 III
Engvangsgård Bårse Bårse Præstø Ane Marie Nielsen Skibbinge 09-05 1871 1296 III
Dyrehøjgård Kallehave Bårse Præstø Anna Nielsen Fanefjord 10-02 1877 1254 III
Bregnebjerggård Udby Bårse Præstø Anna Nielsen Neble 23-08 1886 1273 III
Toftevang Kallehave Bårse Præstø Anna Kirstine Nielsen Kallehave 19-07 1858 1252 III
Ellekildegård Beldringe Bårse Præstø Bertel Nielsen Beldringe 02-03 1881 1300 III
Kullegård Allerslev Bårse Præstø Chr. Nielsen Allerslev 23-10 1887 1304 III
Dyssegård Ørslev Bårse Præstø Chr. Nielsen Ørslev 19-04 1873 1260 III
Stenhøj Bårse Bårse Præstø Christen Nielsen 1297 III
Damehøjgård Kallehave Bårse Præstø Christen Nielsen 1258 III
Ellemosegård Kallehave Bårse Præstø Ellen Nielsen 1254 III
Bindebjerggård Udby Bårse Præstø Ellen Nielsen Everdrup 30-04 1889 1275 III
Skovlygård Jungshoved Bårse Præstø Hans Nielsen 1310 III
Hallingbjerg Skibbinge Bårse Præstø Hans Nielsen 1292 III
Østergård Snesere Bårse Præstø Hans Nielsen Snesee 27-06 1860 1282 III
Rosgård Vordingborg Landsogn Bårse Præstø Hans Nielsen 1251 III
Ploggård Ørslev Bårse Præstø Hans Nielsen Ørslev 22-09 1849 1266 III
Råbjerggård Øster Egesborg Bårse Præstø Hans Nielsen Øster Egesborg 06-02 1874 1270 III
Plattenborg Beldringe Bårse Præstø Hans Chr. Nielsen Sjolte 17-07 1872 1299 III
Nægekjær Beldringe Bårse Præstø Hans Jørgen Nielsen Beldringe 04-08 1888 1299 III
Bindebjerggård Udby Bårse Præstø Hans Jørgen Nielsen 1276 III
Ellebækgård Everdrup Bårse Præstø Hans Peter Nielsen 1287 III
Skibbinge Bårse Præstø Harald August Nielsen Sneseretorp 27-10 1881 1293 III
Kildehøjgård Beldringe Bårse Præstø Jacob Nielsen Beldringe 17-06 1862 1301 III
Ellekildegård Beldringe Bårse Præstø Jens Nielsen 1300 III
Bastholm Everdrup Bårse Præstø Jens Nielsen 1287 III
Bøgelund Kallehave Bårse Præstø Jens Nielsen 1256 III
Viemosegård Kallehave Bårse Præstø Jens Nielsen Kallehave 18-03 1847 1257 III
Eskebjerggård Snesere Bårse Præstø Jens Nielsen Snesere 18-07 1832 1284 III
Udby Bårse Præstø Jens Nielsen Allerslev 20-01 1869 1274 III
Bakkegård Everdrup Bårse Præstø Jens  Nielsen 1289 III
Bangsgård Everdrup Bårse Præstø Jens Peder Nielsen Ravnsbjerg 09-05 1869 1288 III
Toftegård Snesere Bårse Præstø Jensine Cathrine Sophie Nielsen Snesere 14-08 1883 1280 III
Vordingborg Landsogn Bårse Præstø Johanne Nielsen Bakkebølle 27-11 1857 1251 III
Bastholm Everdrup Bårse Præstø Johanne Julie Nielsen Flintemose 14-11 1869 1287 III
Tubækgård Skibbinge Bårse Præstø Johanne Kirstine Nielsen Askov Bryggeri 31-03 1884 1291 III
Sophiesminde Snesere Bårse Præstø Jørgen Nielsen Bøgesø 26-05 1860 1279 III
Marienlund Jungshoved Bårse Præstø Kirsten Nielsen Stenstrup 11-05 1856 1311 III
Østergård Ørslev Bårse Præstø Kirstine Nielsen Øse ved Varde 13-11 1885 1260 III
Kirkebjerggård Ørslev Bårse Præstø Kirstine Nielsen Jægergård 11-10 1880 1265 III
Ellekildegård Beldringe Bårse Præstø Kristen Nielsen Beldringe 14-11 1875 1300 III
Damehøjgård Kallehave Bårse Præstø Kristine Nielsen Kallehave 14-10 1881 1258 III
Vestergård Udby Bårse Præstø Kristine Nielsen Fæby 14-09 1882 1277 III
Bakkegård Everdrup Bårse Præstø Lars Nielsen Dalby Borup 07-05 1844 1288 III
Bakkegård Everdrup Bårse Præstø Lars Nielsen 1289 III
Havebækgård Kallehave Bårse Præstø Lars Nielsen Allerslev 15-07 1866 1258 III
Brinkgård Mern Bårse Præstø Lars P.W. Nielsen Toksværd 02-03 1872 1318 III
Nygård Bårse Bårse Præstø Mads Nielsen 1294 III
Mertehøjgård Udby Bårse Præstø Maren Sofie Nielsen Ørslev 30-04 1885 1273 III
Sophiesminde Snesere Bårse Præstø Mette Kirstine Nielsen Snesere 26-08 1857 1279 III
Nægekjær Beldringe Bårse Præstø Niels Nielsen Bårse 19-08 1853 1299 III
Bredager Jungshoved Bårse Præstø Niels Nielsen 1311 III
Præstegården Kallehave Bårse Præstø Niels Nielsen 1257 III
Snesere Bårse Præstø Niels Nielsen 1278 III
Udby Bårse Præstø Niels Nielsen 1274 III
Bøgelund Kallehave Bårse Præstø Niels Jørgen Nielsen Møn 14-04 1879 1256 III
Toftegård Everdrup Bårse Præstø Niels Peter Nielsen Everdrup 31-08 1870 1286 III
Ellebækgård Everdrup Bårse Præstø Niels Peter Nielsen Everdrup 01-04 1877 1286 III
Smidstrup Østergård Jungshoved Bårse Præstø Niels Peter Nielsen Stenstrup 05-08 1864 1313 III
Storgården Snesere Bårse Præstø Niels Peter Nielsen Snesere 17-06 1872 1280 III
Egebjerg Udby Bårse Præstø Nielsine Nielsen Ørslev 31-07 1887 1276 III
Ørslev Bårse Præstø Ole Nielsen 1262 III
Fjernhøjsgård Bårse Bårse Præstø P. Nielsen 1295 III
Beldringe Bårse Præstø Peder Nielsen 1301 III
Fjernhøjsgård Bårse Bårse Præstø Peder Nielsen 1295 III
Bastholm Everdrup Bårse Præstø Peder Nielsen 1287 III
Lindegård Jungshoved Bårse Præstø Peder Nielsen 1309 III
Smidstrup Østergård Jungshoved Bårse Præstø Peder Nielsen 1314 III
Marendalshøj Skibbinge Bårse Præstø Peder Nielsen 1291 III
Sophiesminde Snesere Bårse Præstø Peder Nielsen 1279 III
Storgården Snesere Bårse Præstø Peder Nielsen 1280 III
Anneksgård Ørslev Bårse Præstø Peder Nielsen 1259 III
Ambækgård Jungshoved Bårse Præstø Rasmus Nielsen 1313 III
Kallehave Bårse Præstø Rasmus Nielsen 1258 III
Birkely Mern Bårse Præstø Rasmus Nielsen Kindvig 03-10 1858 1317 III
Anneksgård Ørslev Bårse Præstø Rasmus Nielsen Kastrup 14-03 1844 1259 III
Dyssegård Ørslev Bårse Præstø Rasmus Nielsen 1260 III
Svingkjærgård Ørslev Bårse Præstø Rasmus Nielsen Ørslev 22-06 1856 1267 III
Axelved Everdrup Bårse Præstø Sophie Nielsen Ørslev 25-03 1863 1289 III
Nøddebjerg Udby Bårse Præstø Sophie Nielsen Allerslev 30-12 1878 1274 III
Hallingbjerg Skibbinge Bårse Præstø Sophie Kistine Nielsen Skibbinge 19-04 1868 1291 III
Dyrehavegård Jungshoved Bårse Præstø Søren Nielsen 1312 III
Smidstrup Østergård Jungshoved Bårse Præstø Thomas Nielsen 1314 III
Bakkegård Everdrup Bårse Præstø Villum Peter Nielsen Størlinge 01-12 1872 1288 III
Granlygård Skibbinge Bårse Præstø Olaf Olafsen 1293 III
Vestergård Ørslev Bårse Præstø Marie Olesen Nim 16-03 1868 1264 III
Kallehave Bårse Præstø Alborg Kristine Olsen Kallehave 13-04 1862 1257 III
Olsgård Mern Bårse Præstø Anna Olsen Mern 06-08 1872 1317 III
Pasmergård Udby Bårse Præstø Chr. Olsen 1271 III
Toftehøj Allerslev Bårse Præstø Frants Olsen 1305 III
Birkely Mern Bårse Præstø H.P. Olsen 1318 III
Ellevang Bårse Bårse Præstø Hans Olsen 1298 III
Bastholm Everdrup Bårse Præstø Hans Olsen Vestergård 10-06 1849 1287 III
Ydergård Ørslev Bårse Præstø Hans Olsen 1263 III
Ydergård Ørslev Bårse Præstø Hans Peter Olsen Ørslev 15-04 1886 1263 III
Lindholm Ørslev Bårse Præstø Henrik Olsen 1261 III
Muldbjerg Snesere Bårse Præstø Jacob Olsen 1283 III
Egevang Ørslev Bårse Præstø Jensigne Olsen Studeby 27-08 1887 1267 III
Olsensminde Kallehave Bårse Præstø Jeppe Olsen 1252 III
Ibshøjgård Everdrup Bårse Præstø Lars Olsen 1288 III
Ploggård Ørslev Bårse Præstø Maren Olsen Ørslev 19-09 1852 1266 III
Olsgård Mern Bårse Præstø P. Olsen 1317 III
Vesterled Bårse Bårse Præstø Peder Olsen 1298 III
Kallehave Bårse Præstø Peder Olsen 1257 III
Langemarksgård Udby Bårse Præstø Peder Olsen 1272 III
Lindholm Ørslev Bårse Præstø Peter Johs. Olsen Ørslev 08-07 1879 1261 III
Rubjerggård Kallehave Bårse Præstø Rasmus Olsen 1253 III
Askov Mølle Snesere Bårse Præstø Anders Paulsen 1284 III
Østergård Udby Bårse Præstø Anders Pedersen 1276 III
Thingstedgård Bårse Bårse Præstø Ane Pedersen Skovgård 19-12 1865 1296 III
Beldringe Bårse Præstø Ane Kirstine Pedersen Teglstrup 08-05 1870 1301 III
Engelstrupgård Everdrup Bårse Præstø Ane Kristine Pedersen Neble 14-01 1865 1288 III
Strandgård Jungshoved Bårse Præstø Ane Marie Pedersen Ambæk 22-08 1881 1308 III
Bakkegård Øster Egesborg Bårse Præstø Chr. Pedersen 1268 III
Lærkegård Øster Egesborg Bårse Præstø Chr. Pedersen Mern 16-07 1868 1268 III
Skovgård Bårse Bårse Præstø Christen Pedersen 1295 III
Udby Bårse Præstø Christen Pedersen Udby 10-10 1838 1277 III
Hallingbjerg Skibbinge Bårse Præstø Hans Pedersen Roneklint 01-04 1863 1291 III
Udby Bårse Præstø Hans Pedersen 1276 III
Egebjerg Udby Bårse Præstø Hans Pedersen 1277 III
Egevang Ørslev Bårse Præstø Hans Pedersen 1267 III
Ravnsgård Øster Egesborg Bårse Præstø Hans Pedersen 1269 III
Kongens Møllegård Snesere Bårse Præstø Hans Henrik Pedersen Skibbinge 06-11 1883 1277 III
Lillemarksgård Allerslev Bårse Præstø Jens Pedersen 1305 III
Brydsbjerg Beldringe Bårse Præstø Jens Pedersen 1299 III
Thingstedgård Bårse Bårse Præstø Jens Pedersen 1296 III
Stentegård Udby Bårse Præstø Jens Pedersen 1274 III
Fuglekjærgård Ørslev Bårse Præstø Jens Pedersen Øster Egesborg 16-06 1866 1266 III
Bakkegård Øster Egesborg Bårse Præstø Jens Pedersen 1268 III
Bangsgård Everdrup Bårse Præstø Jens Chr. Pedersen 1288 III
Lindegård Jungshoved Bårse Præstø Jens Peder Pedersen Jungshoved 18-04 1873 1309 III
Anneksgård Ørslev Bårse Præstø Johanne Pedersen Græsbjerg 1259 III
Svingkjærgård Ørslev Bårse Præstø Johanne Pedersen Sværdborg 16-11 1862 1267 III
Fjernhøjsgård Bårse Bårse Præstø Jørgen Pedersen 1295 III
Brydsbjerg Beldringe Bårse Præstø Karen Hansine Pedersen Beldringe 31-01 1879 1299 III
Fjernhøjsgård Bårse Bårse Præstø Karen Marie Pedersen Bårse 19-08 1852 1295 III
Skovgård Bårse Bårse Præstø Kirsten Pedersen Bårse 23-03 1868 1295 III
Bøgelund Kallehave Bårse Præstø Kristine Pedersen Mern 16-09 1886 1256 III
Olsgård Mern Bårse Præstø Lars Pedersen 1317 III
Rynkebjerggård Ørslev Bårse Præstø Lars Pedersen 1262 III
Beldringe Bårse Præstø Maren Pedersen Beldringe 04-11 1858 1301 III
Bønsviggård Jungshoved Bårse Præstø Maren Pedersen Bårse 01-03 1861 1310 III
Gammelgård Beldringe Bårse Præstø Niels Pedersen 1301 III
Ellebækgård Everdrup Bårse Præstø Niels Pedersen 1287 III
Engelstrupgård Everdrup Bårse Præstø Niels Pedersen Lundby 21-10 1863 1288 III
Granlygård Skibbinge Bårse Præstø Niels Pedersen 1293 III
Beldringe Bårse Præstø Niels Peder Pedersen Beldringe 13-02 1888 1301 III
Lynggård Jungshoved Bårse Præstø Niels Peder Pedersen Jungshoved 05-10 1871 1306 III
Granlygård Skibbinge Bårse Præstø Niels Peder Oluf Pedersen Skibbinge 18-05 1881 1293 III
Dyrehavegård Jungshoved Bårse Præstø Ole Pedersen 1312 III
Fjernhøjsgård Bårse Bårse Præstø Peder Pedersen 1295 III
Skovgård Bårse Bårse Præstø Peder Pedersen Enegårde 14-12 1865 1295 III
Lindegård Jungshoved Bårse Præstø Peder Pedersen 1309 III
Baunvedgård Udby Bårse Præstø Peder Pedersen 1271 III
Dragebjerg Udby Bårse Præstø Peder Pedersen 1275 III
Udby Bårse Præstø Peder Pedersen Udby 09-02 1872 1276 III
Beldringe Bårse Præstø Poul Pedersen Beldringe 11-02 1847 1301 III
Lynggård Jungshoved Bårse Præstø Rasmus Pedersen 1307 III
Bakkely Jungshoved Bårse Præstø Rasmus Pedersen 1309 III
Smidstrup Østergård Jungshoved Bårse Præstø Rasmus Pedersen 1314 III
Marbogård Kallehave Bårse Præstø Rasmus Pedersen 1258 III
Teglgård Kallehave Bårse Præstø Rasmus Pedersen 1259 III
Granlygård Skibbinge Bårse Præstø Rasmus Pedersen Skibbinge 29-10 1842 1292 III
Vestergård Ørslev Bårse Præstø Siegfried Pedersen 1265 III
Vestergård Ørslev Bårse Præstø Søren Pedersen 1264 III
Askov Mølle Snesere Bårse Præstø Thora Pedersen Svennerup 14-12 1894 1283 III
Ellerendegård Mern Bårse Præstø Jørgen Peitersen 1314 III
Smidstrup Hovgård Skibbinge Bårse Præstø Karen Marie Peitersen Mern 01-01 1868 1293 III
Ellerendegård Mern Bårse Præstø Peter Peitersen Mern 19-09 1863 1314 III
Dragebjerg Udby Bårse Præstø Carl Petersen Mogenstrup 18-10 1884 1275 III
Allerslev Bårse Præstø Hans Petersen 1304 III
Holberggård Vordingborg Landsogn Bårse Præstø Hans Petersen 1251 III
Maglebjerggård Ørslev Bårse Præstø Hans P. Petersen Kastrup 16-11 1880 1263 III
Jungshoved Bårse Præstø Hans Peter Andreas Petersen Jungshoved 23-03 1879 1308 III
Jungshoved Bårse Præstø Henriette Kristine Petersen Smidstrup Hovgårde 31-12 1878 1308 III
Vestergård Udby Bårse Præstø Jens Jørgen Petersen Udby 17-03 1883 1277 III
Lindegård Udby Bårse Præstø Johanne Petersen Udby 13-07 1882 1272 III
Lindegård Udby Bårse Præstø Jørgen Petersen 1272 III
Lillemarksgård Allerslev Bårse Præstø Karen Marie Petersen Allerslev 05-12 1849 1305 III
Kallehave Bårse Præstø Kristine Petersen Sværdborg 18-05 1877 1257 III
Bremsegård Kallehave Bårse Præstø Lars P. Petersen Øster Egesborg 07-02 1858 1257 III
Lindegård Udby Bårse Præstø M.P. Petersen 1272 III
Tvedemosegård Snesere Bårse Præstø Mete Sophie Petersen Sværdborg 10-08 1889 1281 III
Bredager Jungshoved Bårse Præstø Niels Petersen Thystrup 16-01 1874 1311 III
Jungshoved Bårse Præstø Peter Petersen 1308 III
Flintemosegård Snesere Bårse Præstø Peter Jacob Petersen Bakkely 01-12 1882 1284 III
Bremsegård Kallehave Bårse Præstø Rasmine Petersen Kallehave 09-09 1865 1257 III
Vordingborg Landsogn Bårse Præstø Rasmus Petersen 1251 III
Ploggård Ørslev Bårse Præstø Ole Christensen Plougmand 1266 III
Svingkjærgård Ørslev Bårse Præstø Niels Poulsen 1267 III
Bøgebjerggård Beldringe Bårse Præstø Marie Hansine Rask Langeland 27-07 1888 1302 III
Toftegård Mern Bårse Præstø Anders Rasmussen 1315 III
Havebækgård Kallehave Bårse Præstø Ane Kristine Rasmussen Kallehave 19-12 1867 1258 III
Baunhøjgård Snesere Bårse Præstø Ane Margrethe Rasmussen Brøderup 01-08 1890 1278 III
Brønshøjgård Snesere Bårse Præstø Ane Marie Rasmussen Bengebjerggård 20-01 1865 1281 III
Langemarksgård Udby Bårse Præstø Ane Sofie Rasmussen Teglstrup 1272 III
Brinkgård Mern Bårse Præstø Anna Rasmussen Mern 10-02 1878 1318 III
Toftegård Mern Bårse Præstø Carl Chr. Rasmussen Mern 28-06 1872 1315 III
Teglgård Kallehave Bårse Præstø Chr. Rasmussen 1259 III
Jungshoved Bårse Præstø Christen Rasmussen 1313 III
Birkely Mern Bårse Præstø Dorthea Rasmussen Mern 24-04 1866 1318 III
Bakkedal Allerslev Bårse Præstø Fr. Rasmussen 1305 III
Ibshøjgård Everdrup Bårse Præstø Hans Rasmussen 1288 III
Ambækgård Jungshoved Bårse Præstø Hans Rasmussen 1313 III
Kallehave Bårse Præstø Hans Rasmussen 1253 III
Kildegård Vordingborg Landsogn Bårse Præstø Hans Rasmussen 1251 III
Kallehave Bårse Præstø Hans Chr. Rasmussen Sallerup 23-03 1874 1257 III
Dragebjerg Udby Bårse Præstø Hansigne Rasmussen Allerslev 15-10 1896 1275 III
Jungshoved Bårse Præstø Jens Rasmussen 1314 III
Rubjerggård Kallehave Bårse Præstø Jens Rasmussen 1253 III
Havebækgård Kallehave Bårse Præstø Jens Rasmussen 1258 III
Damehøjgård Kallehave Bårse Præstø Jens Rasmussen Sageby 04-03 1875 1258 III
Birkely Mern Bårse Præstø Jens Rasmussen 1318 III
Smidstrup Hovgård Skibbinge Bårse Præstø Jens Rasmussen Roneklint 12-08 1863 1293 III
Marbogård Kallehave Bårse Præstø Jens P. Rasmussen Kallehave 15-06 1860 1258 III
Vordingborg Landsogn Bårse Præstø Jens P. Rasmussen Vordingborg Landsogn 03-07 1850 1251 III
Tuegård Beldringe Bårse Præstø Jensine Rasmussen Beldringe 13-03 1880 1303 III
Snesere Bårse Præstø Jensine Rasmussen Faksinge 13-03 1880 1278 III
Kallehave Bårse Præstø Jeppe Rasmussen 1255 III
Bakkegård Kallehave Bårse Præstø Johanne Rasmussen Mern 02-01 1878 1255 III
Kildegård Vordingborg Landsogn Bårse Præstø Johanne Rasmussen Tisvilde 22-09 1882 1251 III
Møllekjærgård Snesere Bårse Præstø Karen Rasmussen Snesere 23-03 1859 1282 III
Lilbygård Mern Bårse Præstø Karen Marie Rasmussen Mern 27-12 1863 1315 III
Smidstrup Hovgård Skibbinge Bårse Præstø Lars Rasmussen 1293 III
Ellerendegård Mern Bårse Præstø Maren Rasmussen Mern 12-04 1861 1314 III
Tuegård Beldringe Bårse Præstø Maren Sofie Magdalene Rasmussen 30-03 1871 1303 III
Kildevældgård Bårse Bårse Præstø Marie Rasmussen Lerkildegård 10-12 1883 1297 III
Lynggård Jungshoved Bårse Præstø Mikkel Rasmussen 1307 III
Kildehøjgård Beldringe Bårse Præstø Niels Rasmussen 1301 III
Ambækgård Jungshoved Bårse Præstø Niels Rasmussen 1313 III
Fjellebrogård Jungshoved Bårse Præstø Ole Rasmussen 1308 III
Olsensminde Kallehave Bårse Præstø Ole Rasmussen 1252 III
Brinkgård Mern Bårse Præstø Ole Rasmussen 1318 III
Marendalshøj Skibbinge Bårse Præstø Ole Rasmussen 1291 III
Ydergård Ørslev Bårse Præstø Ole Rasmussen 1263 III
Marbogård Kallehave Bårse Præstø P. Rasmussen 1258 III
Lilbygård Mern Bårse Præstø P. Rasmussen 1316 III
Lynggård Jungshoved Bårse Præstø Peder Rasmussen 1307 III
Smidstrup Hovgård Skibbinge Bårse Præstø Peder Rasmussen 1293 III
Kongens Møllegård Snesere Bårse Præstø Rasmine Kirstine Rasmussen Bønsvig 27-01 1890 1277 III
Jungshoved Bårse Præstø Rasmus Rasmussen 1313 III
Jungshoved Bårse Præstø Rasmus Rasmussen 1313 III
Toftegård Snesere Bårse Præstø Rasmus Chr. Rasmussen Teglværksgården 07-06 1884 1280 III
Baunhøjgård Snesere Bårse Præstø Rasmus Peder Rasmussen 1278 III
Beldringe Bårse Præstø Rsmus Peder Rasmussen Udby Kro 07-08 1868 1301 III
Ravnsgård Øster Egesborg Bårse Præstø Niels Johansen Ravn Øster Egesborg 30-06 1872 1268 III
Storgården Snesere Bårse Præstø Anders Jensen Rytter 1280 III
Vesterled Bårse Bårse Præstø Anna Helene Sophie Mathilde Schmidt Frederiksberg 20-06 1884 1298 III
Christianshøj Kallehave Bårse Præstø Chr. Schmidt 1253 III
Vestergård Udby Bårse Præstø M. Schmidt 1277 III
Christianshøj Kallehave Bårse Præstø Peder Schmidt Skjærbæk 1253 III
Stentegård Udby Bårse Præstø Dyrlæge Stage 1274 III
Stentegård Udby Bårse Præstø Eline Stage Udby 10-01 1873 1273 III
Lindegård Udby Bårse Præstø L.P. Stage Udby 30-10 1875 1272 III
Mertehøjgård Udby Bårse Præstø Rasmus J.Th. Stage Udby 09-11 1878 1273 III
Egebjerg Udby Bårse Præstø S. Andersen Stavnsbjerg Ulse 07-01 1884 1276 III
Pilegård Allerslev Bårse Præstø Søren Steffensen 1304 III
Hemmingmose Snesere Bårse Præstø Christen Vilhelm Stobbe Snesere 13-04 1883 1283 III
Hemmingmose Snesere Bårse Præstø M.V. Stobbe 1283 III
Bakkegård Everdrup Bårse Præstø Magnus Vilhelm Stobbe 1289 III
Kallehave Bårse Præstø Hans Hansen Stæhr 1257 III
Stæhrgård Øster Egesborg Bårse Præstø Lars Hansen Stæhr Øster Egesborg 30-10 1880 1270 III
Ørslev Bårse Præstø Karl Svendsen Mårup 30-09 1860 1262 III
Kirkebjerggård Ørslev Bårse Præstø Proprietær Sølling 1265 III
Hemmingmose Snesere Bårse Præstø Anna Petrea Karoline Kristine Søndergaard Dronninglund 14-11 1882 1283 III
Maglehøj Bårse Bårse Præstø Ane Kirstine Sørensen Snesere 22-11 1876 1295 III
Dyrehavegård Jungshoved Bårse Præstø Bertha Marie Sørensen Jungshoved 30-11 1859 1312 III
Højbogård Everdrup Bårse Præstø Bodil Sørensen Roneklint 28-08 1869 1285 III
Jørgensminde Everdrup Bårse Præstø Julie Sørensen Ring 13-12 1883 1285 III
Pilegård Allerslev Bårse Præstø Kristine Sørensen Roneklint 26-04 1858 1304 III
Marendalshøj Skibbinge Bårse Præstø Niels Peder Sørensen 1291 III
Marendalshøj Skibbinge Bårse Præstø Peder Alfred Sørensen Skibbinge 28-06 1892 1291 III
Pilegård Allerslev Bårse Præstø Peter Sørensen Allerslev 19-08 1857 1304 III
Smidstrup Østergård Jungshoved Bårse Præstø Mads Thomsen 1314 III
Egebjerg Everdrup Bårse Præstø Hansine Conradine Poulsen Valdemar Ejsing 23-12 1868 1290 III
Lundegård Everdrup Bårse Præstø Jens Peter Willumsen 1284 III
Lundegård Everdrup Bårse Præstø Sophus Andreas Willumsen Everdrup 05-10 1871 1284 III